AC Sparta Praha

Z Texasu do Sparty

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Ženy

4. 5. 2017 | 19:13zpět na seznam novinek

Ženský tým Sparty se posílil o tři Američanky. Do branky přišla Megan Dorsey, první americká brankářka v české lize žen. Druhou posilou je stoperka Lizzy Raben, ta však ještě ve své vlasti dokončuje školu a k týmu se připojí až v průběhu května. Třetí novou tváří je pak Zuri Prince, se kterou přinášíme následující rozhovor. Čtyřiadvacetiletá útočnice už za Spartu nastoupila ke třem ligovým utkáním, gól zatím nevstřelila.

Zuri, popiš nám svou dosavadní fotbalovou kariéru.

Fotbal hraji od mých šesti let. Vždycky jsem snila o tom, že budu profesionální hráčkou. S tátou jsme si chodili kopat na zahradu, často i večer, jen abych mohla zapracovat na mých schopnostech a zlepšovat se. Hodně mi take pomohl trenér Jorge Cruz. Na střední škole jsem hrála za Monsignor Kelly Catholic High School, kde jsme měli super tým. S fotbalem jsem chtěla pokračovat i na vysoké škole, ale pocházím z Beaumontu ve státě Texas, odkud člověk zase není úplně na očích vysokoškolským trenérům. Takže to s nabídkami bylo horší. Rozhohla jsem se hrát za Albion Hurricanes v Houstonu v Texasu, nakonec jsem se ale dostala na Stephen F. Austin State University, kde jsem hrála v letech 2011 až 2014. Za ty roky jsou nasbírala celkem 19 asistencí a 25 gólů. A v posledním roce jsem byla Hráčkou roku Southland Conference. Na předsezónní kemp si mě potom pozval Portland Thorns, hrající nejvyšší americkou profesionální soutěž. I když jsem tam strávila jen dva měsíce, byla to skvělá životní zkušenost. Měla jsem možnost být a trénovat s hráčkami opravdu světových kvalit a jsem za to vděčná. Po Portlandu následoval v roce 2015 tým Houston Aces a v roce 2016 družstvo Pines 1779. Poté jsem začala pokukovat po nějakém dalším angažmá, i třeba za mořem. Agent mi řekl, že by se mohla rýsovat Sparta. Z čehož jsem byla opravdu nadšená. Skvělé nabídky přicházejí, když je člověk nejméně čeká.

Když si člověk vyhledá na internetu tvé jméno, narazí na parádní gól, který si vstřelila v roce 2014. Dáváš podobné góly často? Můžeme od tebe něco podobného čekat i ve Spartě?

Už jsem dala pár zajímavých branek, ale tahle - to je úplně jiný kalibr. Dostala jsem se s ní i do televize ESPN a na Fox Sports. Dostala jsem se i do nejrůznějších anket o nejhezčí gól, nikdy na to nezapomenu. Vtipná věc je, že jsem sama ani pořádně netušila, že jsem vstřelila gól, dokavaď se nezačaly radovat spoluhráčky. Bylo to skvělé. A lidé se mě na ten gól pořád ptají. Můžu říct jen to, že to nebylo nijak dopředu plánované, prostě se to stalo a já to takhle trefila. A jestli se nějak podobně prosadím i tady? Jsem útočník a mou prací je dávat góly. A je v podstatě jedno jak, udělám zkrátka cokoli, aby míč skončil v síti, akrobatické zakončení nevyjímaje. Takže ano, klidně se můžu podobně trefit i za Spartu.
V Praze už jsi strávila nějaký čas, jaké jsou tvé dosavadní zážitky?

Zatím si to tu užívám. Už jsem byla na Pražském hradě a v centru. Co jsem zatím viděla, se mi líbilo. Těším se, až budu moct podniknout další procházky po městě a poznat toho víc. Lidé se tu zdají být milí, slušní a snaží se pomoct.

A co rozdíly mezi Amerikou a Českem?

Jídlo, to je hodně jiné, to jsem si všimla hned. Česká kuchyně je rozdílná od té americké. Také jsem si všimla, že tu v Čechách mají lidé spíše menší auta. To doma máme větší, stejně jako kamiony, které jsou zde menší, zatímco v Texasu máme pořádné americké trucky. A také se liší hodnota peněz. Přijde mi, že s dolary v kapse si toho tu člověk může koupit více, než kolik si toho může koupit v USA.

Jaké jsou tvé pocity z přestupu do Sparty? Čeho bys zde chtěla dosáhnout?

Jsem z této nové kapitoly mé kariéry nadšená. Mým cílem je být co nejlepší na hřišti, co nejvíce přispět týmu. Nechci pouze pomoct vyhrávat zápasy, ale taky celou ligu. Letos a v následujích ročnících. Jsem útočník, takže chci hlavně dávat góly. Také chci poznat své spoluhráčky, ať společně můžeme tvořit co nejlepší tým. Sparťanským fanouškům bych vzkázala, že hraji hlavně pro ně. Doufám, že se na našich zápasech budou bavit. Budu se snažit ze sebe vydat to nejlepší. A děkuji všem za podporu.

Ve Spartě máš na dresu devítku. Proč zrovna toto číslo? Je tvé oblíbené?

Mé oblíbené číslo je ve skutečnosti devatenáctka. Devítka tu zrovna byla volná, tak mám ji. Ale líbí se mi. Nosila ji totiž slavná americká útočnice Mia Hamm (dvojnásobná nejlepší fotbalistka světa v anketě FIFA - pozn. red.), která byla odmalička mým vzorem. Takže je to čest, nosit stejné číslo jako ona, možná mi to pomůže být tak dobrá jako ona.

 • Zuri Prince
 • Zuri Prince
 • Zuri Prince

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři