AC Sparta Praha

Trenér sparťanských žen Jan Janota hodnotí sezonu

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Ženy

23. 6. 2017 | 18:51zpět na seznam novinek

Jan Janota má za sebou druhý rok na lavičce ženského družstva Sparty. Jak sedmatřicetiletý trenér viděl sezonu 2016/17, přinášíme v následujícím rozhovoru.

Sparta skončila v lize na 2. místě, vyhrála domácí pohár a v Lize mistryň vypadla v prvním kole. Jak lze celkově hodnotit tuto sezonu?

Pokud ji budeme hodnotit výsledkově a pohárově, tak ji nemůžeme hodnotit jako úspěšnou. Získali jsme sice prvenství v domácím poháru, ale na ostatních frontách jsme si mohli vést lépe. Veřejnost, fanoušky, lidi z širšího okolí klubu nemusí zajímat nic jiného a vše, co by mělo sezonu nějak hodnotit, vysvětlovat, se může zdát jako alibismus, vymlouvání se a zříkání se zodpovědnosti. Já mám v tomhle čistý stůl. Zodpovědnost a výsledky beru na sebe, jelikož vím, co všechno v té sezoně hrálo velmi důležitou roli. Pokud někdo vidí výsledek a má k němu okamžitě hodnocení, má na to právo. Já za výsledkem, projevem, sezonou vidím několik faktorů, které do toho celého sezonního kolosu vstupují. A když uvedu číslo 34, je to počet hráček, které za uplynulou sezonu prošly (odešly) kádrem Sparty. Pokud uvedu číslo 14, je to počet zraněných hráček, které během sezony prodělaly nějaké dlouhodobější zranění, nebo kvůli němu i skončily. Nehledě na to, že na některých z těch hráček byl postaven i herní styl a projev, který s jejich odchodem či vypadnutím musel být logicky nějak změněn, nahrazen. Vstupuje do toho i tréninkový proces, posilování, vývoj ostatních týmu, které se snaží být konkurenceschopné a prvky, které jim dříve byly naprosto neznáme už do své hry dokáží aplikovat a používat je. A to nejmenuji proto, abych si dělal alibi, ale spíše proto, abych poodhalil právě ty faktory, s kterými já jako trenér a člověk zodpovědný za dění v týmu, musím během sezony pracovat a reagovat na ně, být na ně připraven. Tým je živý organismus, který žije svým fotbalovým životem, a já si troufnu tvrdit, že postupnými kroky jdeme za tím, že tento „sparťanský organismus“ sílí, nabírá na společné energii a je jen na nás všech v klubu, abychom to přetavili v dobrou hru a výsledky. A nemusí se to týkat jen a pouze „A“ týmu.

Klíčem k titulu jsou vždy vyhraná derby. Kde hledat příčiny toho, že se v lize nepodařilo vyhrát ani jedno derby?

Ano, derby jsou důležitá a nám se podařilo vyhrát pouze to finálové v poháru. V lize se nám to nepodařilo ani jednou, když jsme pouze dvakrát remizovali. Příčiny můžeme hledat všude možně, ale stejně to budou asi spekulace, dojmy, úvahy. Dle mého názoru nám chybělo v každém jednotlivém derby zápase dotáhnout do konce dobře se rozvíjející útočné akce, kdy jsme šli třeba 3 na 2, nebo 2 na 1. Ale ve finální fázi nám chyběla kvalita provedení, zakončení. Tam bych já viděl hlavní příčiny. Protože nervozita, zraněné hráčky jsou záležitostí obou týmů.

Může být zisk domácího poháru příslibem do další sezony a ukázkou toho, že Slavia je k poražení?

Jednoznačně. Slavia má kvalitní a kompaktní tým, ale jsou to pouze hráčky z masa a kostí, jenž jsou určitě porazitelné. A nám právě tento zápas ukázal určitou cestu. Nebyli jsme rozhodně v roli favorita, vzhledem k předchozím výsledkům a prohranému ligovému derby o týden dříve. Ale právě to možná byla ta pomyslná výhoda. Nebýt pod svým vlastním tlakem, že musíme, že vždy jsme favorité my. Nesnižovat svoje ambice, nebýt předem poraženi, ale znát svou vlastní kvalitu, uvědomit si své silné stránky a na těch výkon postavit. Bez ohledu na to, co soupeř.

Tým se potýkal během ročníku s poměrně velkou marodkou. Ovlivnilo to výsledkově sezonu?

Za dva roky, co jsem u týmu se tohle nijak výrazně nezměnilo, i když jsme po prvním roce určité prvky změnily a více přizpůsobily prevenci, ochraně zdraví hráček. Z venku to může vypadat jednoznačně, že jsou holky přetěžované a že s únavou, náročností nijak nepracujeme. Opak je pravdou, pracujeme s tím v podstatě každodenně a velmi intenzivně. Vstupuje tam bohužel celá řada faktorů, které lze jen velmi těžko ovlivnit (např. práce, dojíždění, reprezentace). Ale i přes to se budeme opět i tomuto bodu v nadcházející sezoně věnovat, protože to samozřejmě sezonu výsledkově ovlivňuje. Už samotný začátek a Liga mistryň, kdy nastoupilo v základní sestavě několik hráček po zranění a dále v průběhu sezony ty samé hráčky ze sestavy opět vypadly právě díky zraněním. Obecně je problém, že se nám kádr během sezony hodně mění. Odchody (k tomu potřebné příchody), zranění, ukončení působení – např. hráčky Wagner, Čulová, Matysová, Blažková, Mouchová, Ivaničová, Kladrubská, Křivská, Martínková, Ivanyshyn, Stárová, Stašková atd. Když to shrnu do jednoho statistického údaje. Pouze 3x za celou sezonu (26 utkání) se nám podařilo nastoupit tak, jak bychom si představovali z hlediska nejkvalitnějšího obsazení jednotlivých hráčských postů a nebylo to bohužel v těch rozhodujících zápasech.

Hráčkou sezony se podle hlasování kabiny stala Iva Mocová. Ve finále poháru dala vítězný gól, skórovala také v ligových derby. Co říci na její výkony v letošní sezoně?

Prvně bych chtěl Ivě poděkovat za celou sezonu. Nevynechá trénink, její přístup k povinnostem je nadstandardní, pracuje na sobě individuálně a právě díky tomu si drží osobní výkonnost na velmi dobré úrovni. Není to kvůli ničemu jinému, ale jen a pouze díky tvrdé každodenní dřině. Mohla by být hvězdou, stavět na své minulosti, jméně, chovat se nadřazeně, ale aby obstála, byla pro tým přínosná, uspěje pouze vlastním přístupem a nasazením, což naštěstí ona velmi dobře ví. A toho já si velmi cením. Dvě sezony po sobě patří mezi TOP 3 hráčky v týmu, letos si ji holky samy zvolily jako tu vůbec nejlepší. K tomu není moc co dodat. Samozřejmě ona má teď možnost ještě více než kdy před tím dění v kabině v dobrém slova smyslu ovlivňovat, což ji z její pozice trochu předurčuje. A já jako trenér tam vidím ještě možnosti, jak být ještě přínosnější, lepší, ale to už je na naší komunikaci a domluvě. A doufám, že „Méďa“ v tomhle bude chtít naslouchat a z některých věcí z uplynulé sezony se i sama poučí.

Do týmu se během sezony zabudovaly dvě nadějné věkem ještě dorostenky - Stašková a Kavalová. Mohou z nich v budoucnu vyrůst opory?

Odpověď je vcelku jednoduchá. Záleží hodně na nich samotných. Obě mají potenciál. Obě hrají fotbal dlouho a rády. Obě patří k trvalým a spolehlivým reprezentantkám. To jsou předpoklady proto, stát se v budoucnu oporou, nebo kvalitní hráčkou, důležitou hráčkou, jedno jak to nazveme. Já velmi rád pracuji s nadějnými mladými hráči/hráčkami. Ono tam je jedno velké úskalí, které jsem zmiňoval a vypichoval v předchozí odpovědi. Tvrdá práce a náročnost. Dnes je tohle velmi nepopulární a neoblíbené. Mladí lidé obecně nechtějí moc slyšet kritiku, přijmout náročnost na svou osobu, vystoupit ze své zóny komfortu. A proto jich tolik končí někde v zapomnění, se vzpomínkami nebo přáními co kdyby. Andrea i Natálie to mají ve vlastních rukách (nohách), ale hlavně hlavách. Pokud si budou schopny vytyčit nějaké cíle a jít za nimi, mohou z nich být opravdu zajímavé hráčky. Myslím, že prvním společným cílem by mělo být, aby se dostaly do základní sestavy Sparty a tam sbíraly potřebné minuty a zkušenosti.

Tým posílily tři americké hráčky: Megan Dorsey, Zuri Prince a Lizzy Raben. Jaký je zatím jejich přínos pro tým?

Zuri zde byla po svém testu pouze na zkušební dobu, kdy jsme se tak dohodli s ní i vedením klubu. Ale bohužel nenaplnila naše představy, proto jsme se s ní po skončení sezony rozloučili. Megan a Lizzy mají platné smlouvy na další období a já doufám, že ještě více prokáží, proč jsme si je do týmu vybrali. Obě jsou to poctivé, pracovité hráčky, které na svých postech prokazují kvalitu. Samozřejmě není jednoduché přepnout z amerického pojetí fotbalu, životního stylu v úplně cizí zemi. Ale děvčata začala velmi dobře a já pevně věřím, že s podporou nás všech budou jejich výkony ještě stoupat a obě mohou týmu přinést velmi mnoho. Ať už na hřišti nebo v kabině.

V uplynulé sezoně se v brance vystřídaly celkem čtyři brankářky: Vršatová, Vaníčková, Pižlová a Dorsey. Jaká bude situace ohledně brankářek v příští sezóně? Rozhodne o nové jedničce letní příprava?

K těmto čtyřem přibude v letní přípravě ještě Katka Zuchová, která věkem skončila v kategorii juniorek a od léta začne s námi. Zdravotně v pořádku už snad bude i Sára Vršatová, takže do přípravy půjdeme s pěti brankářkami a v průběhu letního přípravného období se rozhodne, kdo v týmu zůstane a kdo půjde někam hostovat, aby měl vytížení a chytal. Cílem je vstoupit do nové sezony s trojicí brankářek.

Nováčkem soutěže je tým Lokomotiva Brno Horní Heršpice, který suverénně prolétl druhou ligou. Co od tohoto týmu čekat v první lize?

Nedokážu odhadnout. Těžím zatím jen ze zkušenosti, že týmy, které postoupily z 2. ligy, to vždy měly v té první velmi těžké a hrály spíše na chvostu tabulky. Asi bude záležet, jak se Heršpicím podaří doplnit kádr a jakým způsobem budou trénovat. Osobně bych si přál, aby měli tým co možná nejlepší, kvalitní a byli důstojným týmem hrajícím nejvyšší ženskou soutěž.

Jak bude vypadat letní příprava? Kdy začíná a s jakými soupeři se tým utká?

Přípravu začínáme 14.7. Soupeři jsou zatím v jednání. Ale vypadá to na Medyk Konin (Polsko), FC Minsk (Bělorusko), Turbine Potsdam (Německo) možná SC Sand (Německo). Zavítáme opět do Třeboně v rámci letního soustředění a také bychom chtěli vyzkoušet několik zahraničních hráček, které jsme pozvali na testy. Uvidíme, jak vše proběhne a dopadne. Každopádně naším společným cílem je to, abychom vrátili Spartu tam, kam patří. Aby byla opět silná, sebevědomá a vítězná.

 • Janota; UWCL; FC Twente - Sparta, ženy, Liga mistryň

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři