AC Sparta Praha

Sestry Martínkovy opouštějí Spartu, přestupují do Švédska

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Ženy

8. 4. 2013 | 13:46zpět na seznam novinek

Tým sparťanských fotbalistek hlásí důležitou změnu. Po deseti letech na Letné se totiž s klubem loučí sestry Martínkovy, které míří na sezonu do Švédska. Ve svém novém působišti, týmu KIF Örebrö, podepsaly smlouvu na deset měsíců.

Odchod fotbalistek, které se řadí mezi nejvýznamnější hráčky sparťanského ženského fotbalu, bude pro letenský tým velkou ztrátou, zároveň s koncem jedné éry nastává čas pro jejich nástupkyně. Obě sestry, společně s trenérem Lubošem Žovincem přiblížily pro oficiální web okolnosti velkého přestupu.

 

Kdy jste poprvé zjistily, že o vás Örebro projevilo zájem?

Irena:  Bylo to minulý měsíc díky Pavlíně Ščasné. Říkala, že Örebro shání záložnice a zkontaktovala nás s nimi.

Jaký jste měly pocit, když možnost přestupu začala nabírat reálné obrysy?

Irena: Měla jsem radost. Cítila jsem, že by to mohla být šance poznat něco nového a získat tak i nové zkušenosti. Ten zájem byl navíc vzájemný – jak z jejich, tak naší strany a možná proto byla domluva tak rychlá.

Lucie: Byla jsem ráda, hrozně mě to potěšilo. Hodně to ovlivnila Pavlína Ščasná, která nás švédskému týmu doporučila. Je to pro mě motivace, chci mít hodně síly do dalších zápasů, tady i tam. Doufám totiž, že pomůžeme také reprezentaci.

Luboš Žovinec: O přestupu jsme už nějaký čas přemýšleli, i když původně jsme ho chtěli směrovat spíš na jih. Uvažovali jsme o Barceloně, kde jsou dva kluby. To, že to tentokrát nevyšlo, je jedna věc, to ale neznamená, že to nezkusíme příště.

Irena: Je to i o tom, že nám ve Švédsku nabídli lepší podmínky než ve Španělsku. To pro mě bylo důležité, nechtěla jsem totiž, abych byla moc závislá na druhých.

Kolik času vám zabralo přestup dotáhnout? Co jste pro to musely udělat vy samy a s čím vám pomohla Sparta?

Lucie: Já bych tímto chtěla poděkovat sestře, že to celé zařídila a také Lubošovi, který nám pomáhal přestup dotáhnout.

Irena: Moc času jsme na to neměly, bylo to celé narychlo. Koncem února na soustředění jsem dostala zprávu od Pavlíny. Örebro nás chtělo vidět na zkoušku a tam jsme se také bavili o tom, kdy bychom mohly nastoupit. Chtěli nás hned na začátek sezony v dubnu. To pro nás bylo lepší, protože druhá možnost byla od června a to by bylo na celý rok, což by pro nás už byla docela dlouhá doba. Takhle je to na půl roku, a to je na zkoušku snazší.

Luboš Žovinec: Örebro mělo o holky eminentní zájem hned po testu. Zahrály tam velice dobře a díky tomu bylo celé vyjednávání jednodušší. Smlouva, kterou dostaly, jim umožní vést ve Švédsku normální život. Složitější to bylo mezi Spartou a Örebro. Kdyby Sparta částečně neustoupila ze svých podmínek a sportovní ředitel nevyšel holkám vstříc, možná k přestupu ani nedošlo.

Pokud by klub nabídl přestup do ciziny jen jedné z vás, odešly byste stejně?

Irena: Já určitě. Mně to nevadí.

Lucie: Totéž platí i u mě, ale bylo by pro mě určitě těžší, kdybych šla sama. Takhle cítím od sestry velkou podporu.

Věřily jste, že se vám někdy podaří odejít hrát do zahraničí?

Lucie: Když jsme se bavily v lednu po Grassroots, tak jsem si moc přála zahraniční angažmá a právě Švédsko, takže se mi teď plní takový malý sen.

Irena: Když jsem byla mladší, tak jsem o zahraničí hodně uvažovala a moc jsem si to přála. Pak jsem potkala svého přítele a nikam se mi nechtělo. Ale když jsem o tom pořád mluvila, rozhodli jsme se, že bych to měla zkusit.

 

„Do Švédska jdeme bojovat!“

 

V Örebro vás čeká trénink v cizím jazyce. Připravovaly jste se na to dopředu?

Irena: Už při přípravném zápasu jsme měly možnost poznat, jak to tam bude chodit. Bylo to příjemné. Jejich hráčky mluví většinou výborně anglicky a my se také domluvíme. Například taktická porada byla v angličtině, a když některé Švédky moc nerozuměly, tak jim to trenér dovysvětlil. Žádný komunikační problém zatím nenastal. Tady jsme se na to speciálně nepřipravovaly.

Ve Spartě jste hrály v základu, jste připravené na to, že to v novém klubu může být jinak?

Lucie: To samozřejmě jsme. Jsou tam výborné zahraniční fotbalistky, takže to bude těžké, ale my se o to popereme. Jdeme tam bojovat.

Luboš Žovinec: Myslím, že holky mají na to, aby hrály v zahraničním klubu v základu. Mají odehráno tolik, co mnohé zahraniční hráčky ne. Počítali jsme to a mají téměř padesát zápasů za reprezentaci, dalších čtyřicet v Lize mistryň. Všechno, včetně chování klubu, nasvědčuje tomu, že budou hrát od začátku v základu. Pak záleží jen na nich, jestli si to udrží.

Na co se v novém klubu nejvíc těšíte? Máte z něčeho strach?

Lucie: Těším se na nové zkušenosti, zlepšení angličtiny a poznání nových lidí, kultury a životního prostředí.

Irena: Přítel mi týden zpátky říkal, že to budou takové velké fotbalové prázdniny. Tak jsem na to zvědavá. Myslím, že to bude hodně náročné, ale těším se. Ráda trénuji, věnuji se sama sobě a tam budu mít možnost trénovat každý den, učit se jazyk, být v cizí zemi skoro sama. Těch zkušeností bude spousta. Jsem ráda, že jsme si tam vyjednaly hned od začátku výuku švédštiny a angličtiny. Strach nemám z ničeho, budu si to užívat.

Jak na zprávu o přestupu reagovaly vaše spoluhráčky ze Sparty?

Irena: Bylo to hodně pozitivní. I pro ně je to velká motivace, když to vidí.

Lucie: Když vědí, že tam ta možnost je. Myslím si, že nám to holky hodně přály a bylo to z nich cítit.

 

Z malých holčiček profesionálkami

 

Co vám dala léta strávená na Letné?

Irena: Spoustu krásných a úspěšných chvil. Mnoho mistrovských titulů. Na druhou stranu tam byly i špatné okamžiky a zklamání.

Lucie: Vážně?

Irena: Třeba nepostup s Rossiyankou a podobné momenty. Ale to už ke sportu patří.

Lucie: Krásné roky. Jednou se rozhodně vrátím. Pokud to tedy půjde, jestli mě budou ve Spartě chtít.

Luboš Žovinec: Ve Spartě se z malých holčiček, které přišly v patnácti letech, staly dospělé fotbalistky, které teď v šestadvaceti odcházejí. Vědí, co chtějí, mají za sebou spoustu úspěchů a teď na to chtějí navázat. Myslím, že to je obrovská motivace pro další fotbalistky. Od dob Pavlíny, tady nebyl žádný přestup do profesionální soutěže a ani předtím ne. Je skličující hrát dobrý fotbal a nemoci přestoupit. Často jde o peníze, které do toho západní kluby nechtějí dát. Dnes přestupují první a třetí nejlepší fotbalistka v Čechách a je třeba, aby za takové hráčky dostávaly české kluby odpovídající odměny.

Kdo, kromě vás samotných, má podíl na tom, že jste se dostaly tak daleko?

Lucie: Podle mě nám přestup umožnila především Sparta, když si nás vybrala na přestup, umožnila nám tu hrát a vychovala si nás.

Irena: Já bych ráda poděkovala všem, kteří byli nebo jsou okolo mě, některým víc – mému příteli. Protože oni mi pomohli se dostat do profesionální švédské ligy. Začátky nebyly jednoduché. Třeba když s námi musela jezdit celá rodina na tréninky…

Na co budete ve Švédsku nejvíc vzpomínat, co vám bude nejvíc chybět?

Irena: Můj přítel.

Lucie: Když něco začíná, tak něco končí.

Irena: Přesně. S tím se musí počítat. Budou mi chybět spoluhráčky ze Sparty, byla tady sranda. Na druhou stranu tam budou nové holky a jiná parta, jiná sranda, budeme se navzájem poznávat, myslím, že to bude také fajn.

 

„Proti Spartě bychom hrály naplno!“

 

Vidíte mezi sparťanskými juniorkami hráčky, které by jednou mohly tvořit jádro týmu, tak jako jste ho tvořily po léta vy, Iva Mocová, Petra Bertholdová a další?

Irena: Juniorka má velmi kvalitní hráčky, nejlepší z České republiky. Když budou holky trénovat, tak má skoro každá šanci se dostat vysoko. Chce to píli, trénink a talent.

Lucie: Když je člověk líný, tak se těžko může dostat někam dál. Holky musí také pochopit, že to, že jsou v juniorce nebo ve Spartě, není všechno.

Je možné, že teď, když jste odešly, někdy stanete se svým novým klubem proti Spartě...

Irena: Nad tím jsem ještě nepřemýšlela, ale byla by to dobrá zkušenost, zahrát si proti holkám. Když hraju, tak soupeře neznám. Po zápase si se soupeřkou můžu povídat a můžeme být kamarádky, ale na hřišti bych do toho dala všechno a hrála jako vždy naplno. Byla bych ráda, kdybychom si proti sobě zahrály.

Proti komu by se vám hrálo obzvlášť těžko?

Irena: Musím říct, že jsem ráda, že nehraju proti sestře. To by bylo nepříjemné. Když se někdy potkáme na hřišti, nemám to ráda. Jinak je mi to jedno. Každý soupeř je stejný. Dvě ruce, dvě nohy.

Jak na zprávu o přestupu reagovali vaši blízcí?

Irena: Mě velmi podporoval můj partner. Až jsem si myslela, že se mě chce zbavit... Ne, to ne, dělám si legraci. Věděl, že to chci zkusit, protože jsem o tom hodně mluvila, stál za mnou a přeje mi to. Ostatní blízcí nám to přáli.

Lucie: Byli rádi.

Irena: Protože věděli, že žijeme fotbalem.

Lucie: Asi nejlepší byl táta. Byl strašně nadšený a až když ségra mluvila o tom, že jí bude chybět přítel, tak najednou říkal: „No jo, vždyť vy mi taky budete chybět!“ To bylo docela vtipné.

Může váš přestup znamenat průlom, kdy se zahraniční kluby začnou zajímat o další české hráčky?

Irena: Doufám, že bude, v České republice máme plno kvalitních hráček. Pomohlo by to i reprezentaci, zkušenost se zahraničním angažmá je znát. Třeba se mýlím, ale výhoda je už to, že tam můžeme trénovat i samy, máme tam volný vstup do posilovny a trénujeme každý všední den.

Lucie: A druhá věc jsou i zápasy, fotbal je tam vyrovnaný, týmy jsou kvalitní a konkurenceschopné, ne jako tady.

Kdo ze sparťanek má podle vás také nakročeno do profesionální soutěže?

Lucie: Když jsme se vrátily, bavily jsme se s pár holkami, které na to podle nás mají. Ony to vědí samy a pracují na sobě. I my máme fotbalistky, které by mohly jít hrát ven, a myslím si, že časem půjdou. Doufáme, že půjdou, byl by to pro ně také posun a splněný cíl.

Irena: Je to tak, je to šance.

Na internetu jsem četla reakce vašich fanoušků. Shodují se, že vám přestup přejí, ale budete jim chybět. Co byste jim vzkázaly?

Irena: Budete mi scházet, byli jste úžasní!

Lucie: Děkujeme za každý zápas, na kterém jste byli, kluci. I holky.

 

 • Sparta - Slovacko A zeny
 • Ženy - Irena Martínková, Lucie Martínková
 • Irena Martínková
 • Lucie Martínková
 • Ženy Slavia - Sparta 3:3; Lucie Martínková
 • Ženy Slavia - Sparta 3:3; Lucie Martínková

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři