AC Sparta Praha

Rozhovor s posilou sparťanek Ivanou Pižlovou

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Ženy

27. 9. 2016 | 13:00zpět na seznam novinek

Letošní letní přestupové období je jedno z nejzajímavějších za poslední roky. Další novou tváří ve sparťanském týmu je brankářka ze Slovanu Liberec Ivana Pižlová. S fotbalem začínala v žácích ve Stráži nad Nisou, na přelomu tisíciletí chytala ligu ve Slavii, většinu kariéry ale strávila v Liberci. Vyzpovídali jsme ji po jednom z jejích prvních tréninků ve Spartě.

Jak se zrodil tvůj přestup do Sparty? Rozhodovala ses dlouho?

Oslovil mě Dušan Žovinec, Spartě se zranila brankářka a já byla zrovna na odchodu z Liberce. Nabídku jsem se rozhodla přijmout, Sparta se neodmítá. Spíše jsem ten přestup zvažovala s ohledem na rodinu, na kterou teď budu mít méně času.

Jak to budeš mít s tréninky, budeš dojíždět?

Na tréninky budu dojíždět na Spartu dvakrát týdně, někdy i třikrát. Zbytek tréninků v týdnu absolvuji v Liberci. Když dojíždím, tak je to složité, děti vidím jen ráno u snídaně a pak až druhý den, z práce jedu hned na trénink.

S čím jdeš do Sparty, jaké jsou tvé cíle tady?

Snad dostanu šanci zachytat si v nějakém zápase. Saša Vaníčková, moje kolegyně na brankářském postu, je dobrá gólmanka. A co se týče klubových úspěchů, bylo by hezké vyhrát titul, myslím, že Sparta by si ho teď zasloužila. Když jsem byla ve Slavii, tituly furt vyhrávala Sparta, takže sama ještě žádný nemám.

Ve Spartě budeš mít číslo 77, proč?

Spoustu času v kariéře jsem hrála v poli s číslem 7, sedmička je mé oblíbené číslo. Takže když jdu do brány, beru si 77.

Poprvé si se svým týmem zahraješ Ligu mistryň. Jak se těšíš? Připravuješ se nějak speciálně? A jak vidíš šance na postup?

Těším se na tu atmosféru, bude to jiné než naše liga. Připravím se, jak budu moct, budu se snažit trénovat co nejvíc. A šance na postup? Abych řekla pravdu, tak Twente úplně nesleduji, nedokáži zas tolik odhadnout jejich sílu. Ale popereme se o to, nebudou to lehké zápasy.

Dřív jsi byla ve Slavii, jak vnímáš to, že jsi teď ve Spartě?

U Slavie už je to nějaký ten pátek, co jsem tam byla. Nemám to úplně tak, že bych byla sparťanka nebo slávistka, mé srdce bije hlavně pro Slovan Liberec. Navíc si myslím, že v ženském fotbale se ta rivalita tak nebere, přestupy mezi „S“ tu jsou častější než u mužů. Každopádně je to zajímavé, ve Slavii jsem začínala s velkým fotbalem, teď to s ním ukončím ve Spartě. (směje se)

Co považuješ v kariéře za svůj vrchol, největší úspěch?


Asi postup do první ligy s Libercem. Pak jsme také měli povedené zápasy v reprezentaci WU18. Ale třeba ten největší úspěch teprve přijde. (usmívá se)

Nejsi pouze brankářka, často jsi za Liberec nastupovala i v poli.

Ještě v žácích jsem hrála v útoku. Pak když jsem přestupovala do Slavie, tak jsem tam šla jako brankářka. Ale když jsem se ze Slavie vracela do Liberce, byly tam dvě brankářky, navíc jsem akční člověk a potřebuji pohyb, tak jsem hrála v poli. Ve druhé lize mě to totiž až tolik v bráně nebavilo.

S libereckými fotbalistkami jste před časem nafotily pro fanoušky kalendář, kde jste se i trochu odhalily. Jak na to vzpomínáš?

Kalendář se vydařil, byl to dobrý zážitek. Ohlasy byly pozitivní. Za utržené peníze jsme tenkrát chtěli jet na soustředění do Františkových Lázní, a nakonec jsme na to soustředění opravdu vyrazili.

Máš i zkušenosti s českou reprezentací, v červnu 2013 jsi nastoupila proti Polsku.

Potěšilo mě, že jsem se dostala do reprezentace. Každý zápas za národní tým potěší. Dostala jsem tehdy šanci v jednom poločase. Zápas se nám ale úplně nevyvedl, dostali jsme čtyři góly.

Byla jsi u začátků mládežnických reprezentací v ČR.
Tehdy to ještě ani nebyla WU19, ale WU18. Tvé vzpomínky na toto období? Ivana v bráně v roce 2000 vychytala v kvalifikaci na ME WU18 výhru ČR 1:0 nad Nizozemskem nebo remízu 0:0 s Itálií. V národním týmu se potkala například se současnou sparťankou Bertholdovou nebo naší bývalou útočnicí Doškovou.

Ano, reprezentace byla tenkrát v začátcích. Vzpomínám na to pěkně. Pro každou holku to byl zážitek, byla to možnost, jak se mohl člověk dostat s fotbalem někam do zahraničí. Celková úroveň zázemí v reprezentaci byla větší než v klubech, měli jsme třeba maséra, na což jsme z klubů nebyly zvyklé. Byli jsme silná generace hráček, je jen škoda, že více hráček nešlo do ciziny, byl by to posun pro český ženský fotbal. Zahraniční angažmá si z toho našeho týmu vyzkoušely myslím jen Ščasná a Pěničková. Některé holky pak i skončily s fotbalem možná až moc brzy.

Patříš mezi ty nejzkušenější hráčky v lize. Neuvažovala jsi už pomalu o tom, co budeš dělat po konci kariéry?

Fotbal je celý můj život. Končit se mi bude těžko. Už teď pomáhám trénovat přípravku ve Slovanu Liberec, hraje tam má dcera. Takže u fotbalu určitě zůstanu i po skončení aktivní hráčské kariéry.

Tvým fotbalovým vzorem je Pavel Nedvěd. Proč zrovna on?

Je to osobnost. Na hřišti to byl buldok, vždy si to odmakal, nic nevynechal. Líbil se mi jeho styl hry.

Co děláš ve volném čase, jak relaxuješ a máš nějaké koníčky?

Hodně času trávím s mými dětmi. Mám také ráda kolo, takže jezdím na kole, v zimě pak vyrážím na lyže a na běžky.

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři