AC Sparta Praha

Iva Mocová: První derby za Spartu bylo nejkrásnější

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Ženy

18. 4. 2013 | 11:01zpět na seznam novinek

Tréninkové hřiště GENERALI Areny uvidí v sobotu další bitvu o hlavní město, tentokrát v podání týmů něžného pohlaví. Sparťanky přivítají slávistky v 11:30 v duelu prvních dvou týmů tabulky.

Sparťanská kapitánka Iva Mocová zavzpomínala pro oficiální web na vzájemné zápasy se Slavií a na ten sobotní fanoušky srdečně zve.

 

Vnímáš nějaký rozdíl mezi úlohou kapitánky a řadové hráčky na hřišti? V čem podle tebe spočívá?

V první řadě to přináší řadu administrativních povinností, kapitán musí podepisovat zápisy z utkání a vyřizuje další formality. V kabině to pak víc burcuji, pomáhám mladším, ale většinou to je týmová práce. Asi by mi nevadilo, kdybych tu funkci neměla, ale jsem za ni ráda. Beru to i jako uznání mojí odvedené práce, že jsem byla zvolena. Vážím si toho a snažím se to plnit co nejlépe, pomáhat každému, když něco potřebuje.

Proč myslíš, že si spoluhráčky zvolily zrovna tebe?

Myslím si, že vzhledem k tomu, že jsem nejstarší, tak to mám svým způsobem za zásluhy. Ale mně osobně je vážně jedno, kdo nosí tu pásku na rukávu. Jen mě těší, že jsem byla zvolena celým týmem, je pro mě velká motivace, abych nezklamala jejich důvěru.

Dělat kapitána nemusí být pro každého. Co poradit hráčkám, které o této pozici sní?

O mně se říká, že hodně dřu a jsem velký srdcař. Snažím se nevypustit žádný souboj. Podobnou charakteristiku měl můj velký vzor, Tomáš Řepka, to byl příklad vůdce. Dokážu poradit, ale dokážu i seřvat, to ta funkce obnáší a holky by na to měly být připravené. A rozhodně myslím, že už se tady klubou vůdkyně v řadách mladších hráček, které si pásku zaslouží.

Už tedy v dorostu vidíš hráčky, na kterých je poznat, že to budou silné vůdčí typy?

Ani ne tak v dorostu nebo juniorkách, jako mezi mladými holkami z A týmu. Třeba Adéla Pivoňková je hodně fotbalová a je to bojovnice. Nebo Jana Sedláčková, to je takový buldoček a dokáže si jít za svým. Jen si teď ještě nedokážou zařvat a nemají potřebnou autoritu. Očekávám, že za dva až tři roky už ji mít budou, v týmu skončí starší hráčky a ony nastoupí na jejich místo. Já bych uznávala i mladší kapitánku, pro mě to nehraje roli. Holky musí myslet i na to, že kapitán je prodlouženou rukou trenéra. Denně musíte být v kontaktu, pořád vám zvoní telefon a je potřeba něco zařizovat.

V poslední době se sparťanské sestavy dotkl přestup sester Martínkových a rozsáhlá marodka. Reagovali na to trenéři hráčskými změnami? Přišly do týmu nějaké mladé hráčky?

Nikdo nový do áčka nepřišel. Je to šance pro hráčky, které byly na lavičce. Mají teď větší motivaci a třeba i možnost dostat se do základu. Je to na každé z nich. Já třeba bych byla strašně naštvaná, kdybych nehrála. Nejsem typ, který by dokázal sedět na lavičce. To by pro mě bylo za trest. Proto tolik makám na tréninku. Na některých mladých holkách je vidět, že už jsou jiná generace. Přijde mi, že si toho někdy dostatečně neváží. Dostanou se do základu, odehrají si to a hotovo. To mi vadí a ony to vědí, bavíme se o tom a já jim to malé nasazení vyčítám. Jsou ale i takové, které se dostanou do základu a nezadaří se jim. Fotbal je u žen hodně i psychická záležitost a nepovedený start může být problém. Jsou pak pod tlakem, vědí, že musí zahrát perfektně, aby se udržely, a z toho může plynout nervozita.

 

„Hodně mladých holek je pohodlných“

 

Je možné, že některým mladším hráčkám chybí motivace proto, že když se dostanou do Sparty, tak už to berou jako úspěch a nesnaží se jít dál?

Ano, řekla bych, že je to tím. Já než jsem se dostala na Letnou, měla jsem to poměrně složité. Nejdřív jsem hrála v České Lípě a odtamtud jsem přestoupila do Slavie. Když jsem přišla do Edenu, tak jsem nehrála. Bylo to pro mě dost těžké, v Lípě jsem byla zvyklá hrát v základu. Byla to dřina. Pak jsem přestoupila do Sparty a začalo se mi dařit, načež přišlo zranění a já jsem vypadla ze sestavy. Pamatuji si, že všichni byli pryč na dovolených a já jsem chodila s kondičním trenérem do posilovny, tolik jsem se chtěla vrátit. Když jsem byla konečně připravená, tak pro mě neměli post v útoku. Nakonec mi našli místo na beku. Tak jsem do toho šla. Asi je to doopravdy dané i tím, že jsem jiná generace. Současné holky se dostanou do Sparty a co je víc? Možná ještě dostat se do reprezentace, ale musí si uvědomit, že mají povinnosti vůči klubu. Není to pouze ve Spartě, vidím to jako problém více klubů – mnoho mladých holek je pohodlných.

Mohl by tento problém pomoct vyřešit projekt tzv. Euroligy, kde by hrály vybrané nejlepší týmy z České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska?

Je škoda, že se o tom jenom mluví a zatím se nedaří sehnat potřebné finance na realizaci. Pro fotbal by bylo lepší, kdyby kluby měly pravidelnou možnost konfrontace se zahraničními protivníky. Soutěž by to zdramatizovalo, teď často jedeme ven a dopředu počítáme s tím, že se budeme vracet se třemi body. Bylo by to podobné, jako hrát v Lize mistryň, tam jdeme do zápasu a soupeř je stejně silný nebo silnější. Víme, že musíme ukázat něco navíc, když chceme zvítězit. Je na nic, hrát jeden zápas za druhým a vědět, že vždycky vyhrajeme, k ničemu nás to nenutí. Proto hrajeme těžké zápasy v přípravě s mužskými týmy. A prohráváme. Za celou zimní přípravu jsme nad kluky nezvítězily ani jednou, na to nejsme zvyklé. Ale šly jsme dál a donutilo nás to přitvrdit a ještě víc pracovat.

Ty sama bys tedy Euroligu u nás uvítala?

Mně by se to líbilo. Jen se obávám, že než k tomu dojde, tak už nebudu hrát. Zařizování bude potřebovat spoustu času. Bylo by to dobré pro ženský fotbal, který by se díky konkurenci kvalitních celků stal atraktivnějším, než je teď. Je k tomu zapotřebí lidí, jako je Dušan Žovinec, který je aktivní, má tu ideu v hlavě a jde si za tím.

 

„Derby se nebojíme!“

 

V sobotu vás čeká na domácím hřišti souboj s vašimi největšími rivalkami ze Slavie. Jaká je v týmu nálada?

Rozhodně se ničeho nebojíme. Ony jsou teď na koni a já jim to přeju. Důvod je jednoduchý - vždy, když hodně mluví, dopadne to pro ně špatně. Takže jen ať mluví, ať jsou natěšené, my se už také nemůžeme dočkat. Na derby se připravujeme od minulého týdne a v kabině vládne klid, pohoda a skvělá atmosféra.

Když jsi začínala působit v Praze, hrála jsi právě za Slavii. Je to pro tebe soupeř jako každý jiný?

Teď jsem četla na internetu, že je to právě deset let, co Slavie získala titul. Holky tam říkaly, že si ho chtějí vzít zpátky. Tehdy jsem u toho titulu byla, je to trochu nostalgie. Stále se vídám s některými bývalými spoluhráčkami, ale většina mě odepsala, protože jsem přestoupila do Sparty. To je pro ně tabu, přes to vlak nejede. Já to tak nemám, mám přátele v různých týmech. Ale pokud jde o titul, mám v hlavě samozřejmě jediné – chci ho na Letné a tady taky zůstane!

Dokázala jsi vždy brát zápasy se Slavií takhle s klidem?

První roky po přestupu byly zvláštní. Některé bývalé spoluhráčky za mnou chodily a přály mi, ať se mi nedaří a neprosadím se. Měly potřebu mi stále něco vyčítat. Nechápala jsem to, odvedla jsem přece pro Slavii velký kus práce. Ale takové už to tam bývá. Když někdo přestupuje odsud do Slavie, taky mu nepřeji nic špatného – proč bych měla? Derby je vyhecované, ale jinak je to zápas jako každý jiný. Slávistky teď hodně dělají z toho sobotního, ale po ně přijdou ještě dvě další, tak uvidíme, kdo z nich vyjde jako vítěz.

V létě se uskutečnila výměna – Tereza Kožárová odešla do Slavie a místo ní přišla Lucie Voňková. Máš nějaké informace, jak to holky vnímají?

Lucka s tím neměla problém. Po podzimním derby říkala, že jen šla do jiné kabiny. Místo k domácím, šla k hostům, jinak nic. Hrát proti Terce... Hrála tady, odvedla dobrou práci a teď ji dělá jinde. Rozhodně nemám krev před očima. Je to pro mě soupeř, ale ne nepřítel. To mi přijde zbytečné.

Pojďme se vrátit k podzimnímu derby. Co bys ty sama za sebe chtěla v tom jarním změnit?

V Edenu to byl dobrý zápas, jen jsme neproměnily šance. To nás trápí i teď. Jinak si za naší hrou stojím, byla dobrá. Slávistky měly oproti nám jedinou gólovou příležitost, kterou jsme bohužel neuhlídaly. A pak se zase trápily s těmi našimi neproměněnými. Budu spokojená, pokud podáme teď na hřišti stejný výkon, ale chceme dát víc gólů.

Slavie má jako každý klub svoje silné a slabé stránky. Jak je vnímáš ty?

Jejich silnou stránkou je, že většinu zápasů hrají ve stejné sestavě. To je podle mého názoru i jejich jediná výhoda. Oproti tomu my máme široký kádr. Holky se u nás točí, ale i v případě zranění dokážeme sehnat adekvátní náhradu. Slávistky jsou na sebe víc zvyklé. Dělaly jsme si z toho legraci – bydlíme společně se slávistickou gólmankou a ještě jednou hráčkou z Bohemky. Když se teď hrál pohár, tak jsme si z ní dělaly srandu, že jí zabalíme do tašky sparťanský dres, aby to zjistila až v kabině. V podstatě víme, co se dá čekat od slávistek a ony vědí totéž o nás. Je to pořád to samé dokola.

Na které derby vzpomínáš nejradši?

Je to moje první derby v dresu Sparty. Ve Slavii mi vyčítali, že neproměňuji šance a já jsem jim dala hattrick. Byla to velká satisfakce. Každé vyhrané derby je vzpomínkové, ale tohle mám ještě výše než ta ostatní.

Chystáte se na Slavii jako na každého jiného soupeře? Nebo máte rozšířené tréninky, nějaké motivační programy a podobně?

Tataráček s hvězdou jsme neměly. Zato se na Slavii zaměřujeme už od minulého týdne na trénincích. Atmosféra je pohodová, ale nese to s sebou spoustu práce. Také nám do toho zasáhla absence hráček sedmnáctky a devatenáctky, které měly reprezentační povinnosti. To už je tak trochu nevýhoda Sparty, která národní tým zásobuje, že nejsme stále pohromadě. Ale teď už jsou reprezentační srazy za námi a my se od pondělka chystáme na Slavii ze všech sil.

Derby se bude hrát už tuto sobotu. Na co bys nalákala fanoušky?

Derby budou teď celkem tři. Tohle je důležité – slávistky jsou o skóre před námi. Budeme hrát doma a z Edenu jsme si přivezly remízu 1:1. Chceme vyhrát a naši fanoušci nám vždy dokážou připravit skvělou kulisu, jako třeba v Měcholupech nebo posledně na Slavii. S podporou se hraje hned lépe – jsme vyhecovanější, žene nás to dopředu... Proto bych ráda pozvala fanoušky, aby se na nás přišli v sobotu podívat, a aby nám zase pomohli, jak už to oni dovedou.

 

 • Iva Mocová
 • Iva Mocová
 • Iva Mocová
 • Mocová

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři