AC Sparta Praha

Dušan Žovinec: Holky občas musejí dostat přes čumák

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Ženy

28. 12. 2012 | 11:16zpět na seznam novinek

Trenér ženského týmu Sparty má za sebou úspěšný podzim. Radost z vedení v nejvyšší soutěži mu kalí jen to, že jeho svěřenkyně nedokázaly postoupit do jarních bojů Ligy mistryň. Příznivě hodnotí i příchod nové posily, Lucie Voňkové, a práci juniorských týmů.

 

S A týmem žen za sebou máte podzimní část sezony 2012/2013. Jak byste zhodnotil vaše působení v české lize?

U nás hrají dva kvalitní týmy, Sparta a Slavia. Hráli jsme nerozhodně na Slavii a může to vypadat, že výhoda pro jaro je na naší straně. Já tu remízu považuju za ztrátu. Měli jsme na výhru, měli jsme víc šancí. Ovšem i soupeřky měly po našich chybách otevřenou cestu k prázdné brance. Možná je tedy výsledek 1:1 zasloužený, ale k vítězství jsme stáli blíž my. Na tom jsme se shodli i s trenéry Slavie. Že jsme si odvezli jen bod, byla naše velká chyba. Na jaře nás čekají další tři utkání s nimi, kde to můžeme napravit. Jinak to byl klasický podzim. Pro hráčky Sparty to znamená kombinaci reprezentace, Ligy mistrů a české ligy. Je to ohromná zátěž. Na jaře se nám bude dýchat líp. Jako zatím každý rok jsme z Ligy mistrů bohužel vypadli. Výhodou je, že se teď můžeme plně koncentrovat na domácí soutěž a zápasy zase hrát v týdenním cyklu.

Jste tedy v zásadě nespokojený jen s tím jedním konkrétním výsledkem a s tím, že jste pouze o skóre před Slavií?

Vycházíme ze síly mančaftu, chtěli jsme hlavně nezaváhat. Je pro nás důležité, že se nám to dařilo. Někdy to bylo složité - ve čtvrtek jsme hráli Ligu mistryň v Bosně a v sobotu českou ligu. Bojovali jsme proti celkům, jako byl mistr Ruska; ten ale měl před tím utkáním čtrnáct dní volno. Někdy nechybělo mnoho, abychom zakolísali. Únava se kumuluje a přičtěte si k tomu, že celý kádr má reprezentační povinnosti. Je to otázka obrovského tlaku, ale hráčky už jsou na to na podzim zvyklé.

 

"Liga mistryň? Měli jsme postoupit."

 

Už jste se zmiňoval o tom, že sparťanky letos opět bojovaly v Lize mistryň. S jakými cíli jste do soutěže šli?

Liga mistrů byla jasná priorita. Stanovili jsme si výkonnostní cíl - postoupit do závěrečných kol mezi posledních osm týmů. To by byla bomba, z dvojího úhlu pohledu. Za prvé pro Spartu, protože v tu chvíli bychom měli evropské jaro a dva výborné zápasy. Za druhé nám šlo o více bodů, a tedy i možnost vzít s námi příště do předkvalifikace další tým z české ligy. Budeme-li mluvit o zápasech samotných, myslím, že letos k nám byl los mnohem příznivější, než v minulých ročnících. Třeba v zápase s mistrem Bosny a Hercegoviny bylo vítězství naší jednoznačnou povinností. Holky vyhrály tam i doma 3:0 a potvrdily roli favoritek, i když podaly průměrný výkon.

V osmifinále se vám do cesty postavila Rossiyanka, která patří k nejlepším evropským klubům. Byl rozdíl mezi oběma týmy tak velký, jak by se na první pohled mohlo zdát?

Z Rossiyanky šel strach už proto, že mají v kádru nejlepší útočnici mistrovství světa, Brazilku Da Silva, skandinávské hráčky, výběr postsovětských reprezentantek nebo Afričanky. Trénují je Němci. Proto jsme měli větší respekt, než bylo třeba. Projevilo se to v prvním zápase, kdy jsme prohráli doma 0:1. Ze tří brankových situací jsme nedokázali proměnit ani jednu. Kdyby se nám doma podařilo dát gól, remíza 2:2 v Moskvě by nás posunula dál. Holky nastoupily se zbytečným ostychem, inkasovaly ve dvanácté minutě, a i když si později uvědomily svoji sílu a stupňovaly tlak, vyrovnat nedokázaly.

Co jste si z prvního utkání vzali do odvety na hřišti rivala?

Už jsme věděli, do čeho jdeme a chtěli jsme postoupit za každou cenu. Do karet nám hrálo, že jsme se ve třetí minutě ujali vedení. Smazali jsme ztrátu z Prahy a vše bylo rázem otevřené. Ten zápas byl ze 60% pro Rossiyanku a ze 40% pro nás. Dokázali jsme si vytvořit šance, jejich obrana hořela, byly nervózní, jenže pak to zvrátily na 2:1. Díky drtivému tlaku jsme dali vyrovnávací gól a to bylo vše, co jsme dokázali. Byli jsme frustrovaní, rozhodčí nám tam zrovna nepomohli, ale na to se nechci vymlouvat. Zavinili jsme si to sami zbytečným respektem. V silách Sparty postup byl, přestože Rossiyanka patří k nejsilnějším klubům Evropy. Jsme nespokojení. Měli a chtěli jsme postoupit.

Jak si na podzim vedly mládežnické týmy Sparty?

Výsledek juniorky je pro mě důležitý. K děvčatům mám herní připomínky, ale přezimují první. Na podzim se v týmu nově objevily tři teprve čtrnáctileté žákyně. Z loňské sestavy, která suverénně vyhrála juniorskou ligu, přešlo šest holek do áčka, přestože by věkově mohly pokračovat v kategorii U19. Mluvím o talentovaných fotbalistkách, jako jsou obě Šturmovy, Nováková nebo Danihelková. O Spartě je známé, že nastupujeme s výrazně mladším týmem než ostatní. Přesto vítězíme a máme šest bodů náskok.

Plánujete na jaře posun některých dalších hráček z juniorky do A týmu?

Stabilně asi ne, už tak je mančaft velmi mladý a je v něm výrazná kumulace reprezentantek. Děvčata, která by jinde hrála v základu, u nás musí tvrdě bojovat, aby se dostala na pár minut na hřiště.  Pro mladé hráčky je důležité účastnit se tréninků áčka, tvrdě na sobě pracovat a čekat na svoji šanci. V juniorkách jsou obrovské talenty, které mají už dnes výkonnost na českou ligu. Konkrétně třeba Lucka Hloupá, která ještě před pár lety kopala za kluky v ligovém Jablonci a teď je v nominaci na talent roku. Momentálně je pro nás ale lepší, že bude oporou v juniorce. To neznamená, že ji nepřizveme k přípravnému zápasu, ale stabilně ji zatím asi posouvat nebudeme.

"Voňková byla skvělý kauf!"

 

Chystáte se A tým posílit o hráčky z jiných klubů?

Máme v hledáčku dvě nebo tři, o kterých uvažujeme. Jedna je z ciziny a vybírá si i z nabídek rakouských a německých klubů. Proto si myslím, že by bylo předčasné ji v současné době jmenovat. Navíc v druhé lize nám hraje čtrnáct hráček na farmě za střížkovskou Bohemku, takže máme odkud brát.

Je někdo, kdo bude A tým opouštět? Je o sparťanské fotbalistky zájem ze zahraničí?

Zájem by byl, ale v reálu není přestup do ciziny jednoduchý. S výjimkou pár klubů, jako jsou Rossiyanka, Olympique Lyon nebo Potsdam, nedokážou týmy nabídnout holkám profesionální podmínky. Ty tam pak musejí vykonávat kromě klubových povinností i práci nebo alespoň brigádu. Tady narážíme na problém jazykové vybavenosti. Navíc ve Spartě mají holky na Českou republiku a ženský fotbal obecně dobré podmínky.

Kde, kromě Ligy mistryň, mají sparťanky možnost konfrontace s fotbalistkami ze zahraničních celků?

Byli bychom rádi, kdyby v létě naše hráčky, které mají odpovídající výkonnost, zavítaly do ciziny, ať už například formou půlročního hostování nebo na stáž. Teď ze mě mluví i manažer reprezentace. Děvčata by to zase o kus posunulo, získala by novou motivaci a zkušenosti z kvalitnějších soutěží. V současné době je v jednání i projekt tzv. Euroligy. Účastnilo by se jí celkem osm týmů z České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska. Tyto země řeší stejný problém, jako my v Čechách – mají v nejvyšší soutěži pouze dva kvalitní kluby. Díky Eurolize by se utkávaly nejkvalitnější celky střední Evropy společně v jedné soutěži. Holkám by to přineslo novou motivaci, zatím jsou zvyklé neustále vyhrávat, a to po nějaké době začne být monotónní.

Před sezonou jste posílili o útočnici Lucii Voňkovou, která přišla ze Slavie. Splnila vaše očekávání?

Lucka má na svém kontě devět branek a je naší nejlepší střelkyní. Dala tři góly v Lize mistrů. Je jasné, že jsme spokojení. Měli jsme o ni zájem už když šla jako malá holka do Slavie. Nakonec jsme se stáhli. Měli jsme tehdy dost svých reprezentačních útočnic a Slavia budovala nový tým. Teď potřebovala Lucka novou motivaci a já jsem rád, že dala přednost nám před bundesligovým Freiburgem. Přestupu nahrála i skutečnost, že naše útočnice Tereza Kožárová chtěla naopak odejít do Slavie. Výměna prospěla oběma děvčatům i klubům. Tereza je mezi třemi nejlepšími střelkyněmi Slavie, naopak nám Lucka pomohla oživit útok. Byl to jednoznačně skvělý kauf.

Kdybyste měl jmenovat největší podzimní opory týmu, kdo by to byl?

Výkon Sparty není o silných individualitách, přestože je máme. Vážím si toho, že jsme podzim po odchodu Lenky Gazdíkové a Jarky Lorencové odehráli s dvojicí mladých brankařek. Hanka Sloupová a mladičká Vršatová odevzdaly pro tým hodně. Pak tady jsou naše zkušené hráčky -  sestry Martínkovy, Petra Vyštejnová nebo Petra Bertholdová, která po dvou těžkých zraněních opět začíná výkonnostně stoupat. Lucka Voňková skvěle zapadla a střílela branky. Nerad bych na někoho zapomněl. Snažíme se holkám především vštěpovat, že musí hrát jako tým.

Vidíte v áčku někoho, kdo by to mohl dotáhnout tam co Pavlína Ščasná, která se zatím z českých fotbalistek dostala nejdál?

Rozhodně útočnice Lucka Martínková. Je pro nás základním kamenem, nerada prohrává, má skvělý fyzický fond a začíná zúročovat své zkušenosti. Pokud to ale chce dotáhnout tam, co Pavlína Ščasná, musí si to srovnat v hlavě. Není tajemstvím, že dostává spoustu žlutých a červených karet. Ubližuje týmu a především sama sobě, protože se dostává do etapy, že nebude smět za trest hrát v několika zápasech. Já potřebuju, aby se stala přirozeným lídrem. Ona chce vyhrávat i na tréninku, nezajímají ji okolní problémy. Nemůžu jí vytknout nepracovitost nebo lenost. Pokud ale chce být top, musí si srovnat myšlení, naučit se chovat na hřišti a ovládat emoce, které ji srážejí.

Před sezonou se hodně mluvilo o spolupráci s druholigovým týmem Bohemians Praha. Jak tento projekt zatím funguje a k čemu chcete společně dospět?

Naše farma je na prvním místě a je hlavním kandidátem na postup do 1. ligy. Máme dva hlavní cíle – mít přímo v Praze klub, kde mohou nastupovat děvčata, která se nedostanou do A týmu. Za druhé - probojovat se do 1. ligy a mít v ní tak ne dvacet, ale čtyřicet hráček. Ta spolupráce se Střížkovem není pouze o tom, že bychom jim dali posily a oni vyhrávali. Bohemka má třeba talentovanou gólmanku Lucku Zvelebilovou, kterou chceme na jaře zkusit i v zápasech Sparty. V budoucnu se mohou objevit hráčky Bohemky, které budou mít přednostní a jednodušší postup do Sparty na základě této dohody klubů.

Jaký zápas podzimu byl podle vás nejlepší?

Kluby, které proti nám v lize nastupují, jsou objektivně o třídu horší. Proto bych se vrátil k derby. Nepodali jsme tak kvalitní výkon, jako jindy, ale cením si toho, že jsme bojovali a nevzdali to, i když jsme na závěr prvního poločasu dostali nepříjemný gól do šatny. V Lize mistryň to byly oba zápasy s Rossiyankou. Je velmi příjemné, když se vám pak ozve německý vicemistr Wolfsburg, že sem chce přijet na přípravný dvojzápas.

Jaký okamžik pro vás byl nepříjemný? Kdy jste pociťoval pozápasovou nespokojenost?

Vrátím se k Lize mistrů, k domácímu zápasu proti bosenskému mistrovi. Na utkání bylo vedení Sparty a lidé z FAČR. Holky přesto, že se hrálo na kvalitním trávníku, předvedly průměrný, v některých fázích mizerný výkon. Paradoxně jsme zvítězili 3:0, ale propásli jsme šanci předvést se v dobrém světle. Chceme-li, aby ženský fotbal v České republice nebyl nadále na okraji zájmu, musíme využít každé příležitosti. Pokud tam jsou lidé ze svazu a vedení Sparty, musíme hrát jinak. Bylo to pro mě zklamání.

 

"Holky občas musejí dostat přes čumák."

 

Jak to vypadá s marodkou? Které hráčky jsou zraněné a kdy se čeká, že naskočí do hry?

Hanka Sloupová je po reoperaci kolene, momentálně čtvrtý týden na rehabilitaci. Po artroskopické operaci je Tereza Krejčiříková, která měla roztříštěnou zadní část menisku. Už v Lize mistryň nám chyběla Adéla Pivoňková, která si natrhla postranní vazy v Plzni. To je jeden z dopadů toho, když hrajeme ve čtvrtek Ligu mistryň a hned o víkendu ligu. Začátek přípravy určitě ani jedna z nich nestihne, ale v průběhu ledna by se do ní měly zapojit.

Sparťanky narozdíl od jiných týmů v lize mají i početnou fanouškovskou základnu. Pozorujete rostoucí zájem o ženský fotbal?

Začalo to na konci loňské sezony. Hráli jsme na Měcholupech se Slavií o titul. Fanoušků přišlo na tři sta, byli jsme všichni překvapení, včetně Slavie. Na našem suverénním vítězství měli velký podíl, bylo tam choreo, plakáty, vlajky, transparenty... Na podzim to pokračuje, fanoušci za námi jezdí i ven. Krystalizuje se zde skupina lidí, která se zaměřuje na ženský fotbal – dorazili za námi třeba na halový turnaj juniorky do Olomouce, což je pro mě až nepochopitelné. Na poslední zápas na Slavii dorazilo čtyři sta fanoušků a pár lidí ze Sparty bylo překvapených, že přišlo víc diváků než na juniorku kluků.

O víkendu jste hráli Christmas Cup v Olomouci, kde Sparta obhajovala loňské prvenství. S týmem plným mladých hráček jste obsadili páté místo, jste spokojený?

Na prvních čtyřech místech byly ženy - slovenské týmy Nové Zámky a Bratislava - o třetí místo hrál Hradec s Olomoucí. Sparta tam postavila talentovaná 15letá děvčata proti 27letým zkušeným hráčkám, a to je velký rozdíl. Venku na hřišti se to smazává, máme je velmi dobře pohybově připravené a soupeřky uběháme. V hale se hraje ve čtyřech, není tam moc pohybu a stačí sebemenší zaváhání, aby soupeř dal gól. Potřebujeme také, aby se naše mladé naděje setkaly s prohrami a naučily se, že na chyby doplatí. V lize je problém, že uděláte deset chyb, a když z nich dá soupeř pět gólů, vyhrajete 10:5. V Olomouci holky kvůli chybám skutečně 0:2, 1:3 nebo 0:1 prohrávaly. Chceme, aby dostaly přes čumák, vrátily se na zem a nehrály si na mistryně světa.

V lednu a únoru se zúčastníte dvou výborně obsazených halových turnajů v Německu. S čím tam pojedete?

Německé týmy hrají halovou sezonu, umějí to a znají. V kádru mají děvčata z celé Evropy. Pokud hovoříme o tom, že máme na nějakém postu hráčku výbornou, oni tam mají hráčku vynikající. Jedeme si tam zahrát, užít si to, prezentovat se naší hrou. Pro nás je směrodatné, jsou hlášeny vyprodané haly a sportovní manažeři, kteří to mají na starosti, tvrdí, že to je dané věhlasem zahraničních týmů, tedy i Sparty. Pro holky je to šance, jak na sebe upozornit před špičkovými kluby a zahrát si proti opravdu kvalitním soupeřkám.

 

 • acs ž. - sarajevo
 • acs ž. - sarajevo
 • Sparťanky, Ženy; AC Sparta Praha - Apollon Limassol 2:1; Dušan Žovinec
 • sparta - linköping 0:1; dušan žovinec

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři