AC Sparta Praha

Největší odměna? Vidět hráčky šťastné po zisku titulu

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Ženy

21. 6. 2018 | 21:06zpět na seznam novinek

Peter Bartalský, čtyřicetiletý rodák z Malacek, chytal jako brankář 1. ligu v Česku i na Slovensku. Po skončení aktivní kariéry se vrhl na dráhu trenéra. A v letošní sezóně získal se Spartou vše, co získat mohl: mistrovský titul i domácí pohár. S neustále pozitivním trenérem nyní přinášíme následující rozhovor.

Jak jsi se vlastně dostal k ženskému fotbalu?


Úplně poprvé? Byl jsem v kontaktu se Stanislavem Krejčíkem, skládal si toho času svůj realizační tým u reprezentace žen ČR. Tehdy to nevyšlo, ale dal mé telefonní číslo Dušanu Žovincovi, zavolali jsme si a dali si schůzku v Satalicích ještě s Evou Haniakovou. Dohodli jsme se na spolupráci u dívčí mládeže. Začínal jsem tedy v Satalicích u sparťanských mládežnických brankářek, u starších a mladších žákyň a těch úplně nejmenších golmanek. Jsem rád, že jsem si tím prošel úplně od začátku, od malých dětí. Vím teď, o čem to je. Znám tu dřinu trenérů, kteří tam chodí dvakrát třikrát týdně a pracují s dětmi. O to více si toho nyní vážím.

A jak jsi dřív vnímal ženský fotbal?

Ženský fotbal jsem vnímal pouze okrajově. Jako hráč Žižkova a i později, když jsem byl trenér, nebyla příležitost pro vnímání a sledování ženského fotbalu. Začal jsem se s ním více seznamovat až právě po příchodu na Spartu. Musel jsem se hodně učit, i když jsem fotbal hrál a trénoval. Šlo hlavně o to, jak se mám po brankářské stránce chovat, jakou mám zvolit razanci střel, jaký zvolit tréninkový přístup. Postupně jsem zjišťoval, co a jak. Děvčata mi strašně pomohla. Zpestřením také bylo, že mi občas zavolal Vladimír Stránský, bývalý trenér brankářek u žen Sparty, abych mu přišel pomoct na Strahov na trénink žen. To pro mě byla odměna, že jsem si to mohl zkusit i u nejstarší kategorie.

Přesuňme se do letošního jara. Na konci března skončil dosavadní hlavní trenér žen Jan Janota a naskytla se ti možnost nastoupit společně s Ivou Mocovou na jeho místo. Jak jsi vnímal tuhle situaci?

Když nás společně s Ivou Mocovou Dušan Žovinec oslovil s nabídkou převzít trénování žen, tak jsme z toho nespali. Uvědomovali jsme si, co jsme dostali na starost. Ať už to je ženská nebo mužská Sparta, je to Sparta. Je to nejvíc, čeho trenér v Česku může dosáhnout. Byla to pro nás velká výzva. A stále je. Je to čest, že jsme dostali takovou důvěru. Strašně si toho vážíme. Byli jsme vlastně nezkušení trenéři, já jsem se do té doby věnoval brankářkám, Iva zase začínala trénovat u mladších dorostenek, poté skončila ze dne na den s hraním a obětovala se pro tým.

Závěr sezóny vyšel na jedničku - Sparta vyhrála ligu i pohár. Příští sezónu tedy pokračujete v realizačním týmu ve stejném složení, že?

Dostali jsme důvěru pokračovat. Tyto čtyři měsíce jsme zvládli úplně perfektně, ale od léta to bude zcela jiné. Začínáme od nuly. Musíme ten tým znovu namotivovat. Opět se budeme snažit hráčky co nejlépe připravit a hlavně je něco naučit. Aby mohly být lepší fotbalistky. Myslím si, že společně to zvládneme.Kam tento úspěch v uplynulé sezóně ve své kariéře řadíš?

Velmi vysoko. I když jsem hrál ligu a získal nějaké tituly, ale jak jsem říkal: Sparta je pojem. Je to nejvíc, kam se trenér může dostat. A získat se Spartou titul bylo krásné, když jsem viděl, jak jsou děvčata šťastná, jak celou dobu věřila tomu, že to mohou dokázat. A každý zápas se v tom utvrzovala a šla si za tím. To pro nás byla největší odměna, když jsme na konci viděli ta děvčata šťastná, že to dokázala. Je to práce nás všech - jsme jeden tým, kabina i realizační tým. Všichni se na tréninky a zápasy těšíme, o všem můžeme společně debatovat.

Cíle v následující sezóně?

Cíle jsou pro Spartu úplně jasné. Myslím si, že se ani nemůžou měnit. Chceme opět titul, uspět v Lize mistryň a dodat co nejvíce hráček do reprezentace.

Myslíš si, že obhajoba titulu bude těžší?

Ano, bude to těžší. Teď budeme muset dokázat, že ty čtyři měsíce nebyly jen náhodné. Ale že to byla poctivá práce, ve které dokážeme i nadále pokračovat.

Když jste s Ivou nastoupili, tak se změnilo zápasové rozestavení na 3-5-2. Jak jste na to přišli?

S Ivou jsme nad tím přemýšleli a přišla s tím, že bychom měli hrát agresivněji. Přesvědčovali jsme o tom nejdříve okolí, abychom na to nové rozestavení přešli. Vyzkoušeli jsme si to nejprve v přípravných zápasech. A dařilo se nám. Myslím si, že máme hráčky a kvalitu na to, abychom hráli takovýmto způsobem. Takže proč to vlastně nevyužít? Jsme rádi, že se nám to podařilo aplikovat. A že se s tím děvčata ztotožnila, ačkoli to je náročnější způsob hry. Každá hráčka si musí plnit své úlohy. Jsme strašně rádi, že děvčata k té náročné hře přistoupila zodpovědně, každá si plnila svou úlohu, kterou na hřišti měla. Ve finále jsme hráčky ani nemuseli přesvědčovat, samy si svojím výkonem dokázaly, že to je dobré.

Na tři obránce moc týmů nehraje. Co když dostaneme např. v Lize mistryň silný tým, budeme se stále svého rozestavení držet?

Ano, touto hrou se chceme prezentovat. Navíc směrem do defenzivy se ten náš systém mění, do obrany se zatahuje krajní záložník. Dá se říct, že poté hrajeme normálně na čtyři obránce, vždy je to takové elastické. Máme perfektní krajní záložnice, které to zvládají. Tím pádem jsme silní dopředu i dozadu. Stačíme to pokrývat. Hráčky se s tím naučily pracovat. Děvčata od toho neupustila a nepodlehla tomu, i když se něco nepodařilo. Nechtěla z toho útéct, i když to bylo náročné. Makala a pracovala dál. A ještě zdokonalovala celý ten systém a spolupráci obrana-záloha, obrana-útok a záloha-útok.Jak bude vypadat letní příprava?

Začínáme 12. července, první týden se budeme připravovat v domácím prostředí, poté následuje soustředění v Hradci Králové. Čekají nás zajímavé zápasy: St. Pölten, Turbine Potsdam. Chceme také odehrát pár zápasů s českými chlapeckými týmy U15. Příprava bude náročná, tvrdá. Nechceme ustupovat ze svého přístupu, z tvrdé práce na hřišti a náročných tréninků. Všechno zvládneme, když to budou chtít všichni - ne jen jeden. Chceme být připraveni na ligu, Ligu mistryň i reprezentaci.

V týmu končí Elizabeth Raben, Antonie Stárová a Tia Hälinen. Co říct k těmto odchodům?

Tie u nás skončila smlouva. Lizzy se rozehrála, byla základní kámen našeho týmu. Jsme jí vděční, že nám pomohla k titulu. Když jsme se s ní loučlili, tak jsme jí řekli, že jí tu držíme místo a budeme na ni čekat. A když se nevrátí sama, tak si pro ní přijdeme my. (směje se) Věřím, že se s ní ještě uvidíme. A Tonča? Také hrála výborně, odchází na studium do Ameriky. Všechny hráčky hrály perfektně, musely tvořit jeden tým. Když by každá chtěla hrát individuálně, nějaký svůj fotbal, tak by to nebylo dobře.

Budou nějaké posily z dorostenek?

Máme vytipované hráčky, půjdou s námi do přípravy. Už jsme je měli na zápase, takže víme, do čeho jdeme, máme představu. Také napověděl turnaj dorostenek ve Slaném, který se odehrál o víkendu 15.6. – 17.6.

A posily z jiných klubů?

Přichází Mária Mikolajová, slovenská reprezentantka, už je na 100 % naše. Viděl jsem ji hrát za národní tým na turnaji na Kypru, tam hrála perfektně. Táhla tým svými dobrými výkony. Je to hráčka, která nám může pomoct. A jsme rádi, že se rozhodla pro nás. V řešení jsou i další posily ze zahraničí.

Přečtěte si také posezónní rozhovor s manažerem ženského úseku Dušanem Žovincem.

 • bartalský
 • vaníčková bartalský
 • Peter Bartalský

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři