AC Sparta Praha

Zemřel Vladimír Kos

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Ostatní

18. 9. 2017 | 11:25zpět na seznam novinek

Ve věku 81 let v neděli 17. září zemřel bývalý fotbalista Vladimír Kos. Svou kariéru spojil s Bohemians i Spartou, se kterou vyhrál dva mistrovské tituly. Byl členem stříbrné výpravy na MS světa v Chile.

Upřímnou soustrast celé rodině a pozůstalým.

 

 

 

Záložník Vladimír Kos přišel do Sparty po nemalých přestupních komplikacích z Bohemians v létě 1964 a v letech 1965 a 1967 s ní oslavil dva mistrovské tituly. Za čtyři roky sehrál v rudém dresu 43 ligových zápasů a vstřelil v nich osm gólů. Ve čtvrtek 31. března oslavil osmdesáté narozeniny a tak s gratulací všeho nejlepšího do dalších let jsme si s ním zavzpomínali především na jeho sparťanská fotbalová léta a zmínili jsme se i o současnosti.

Výraznou měrou se podílel na dlouhé řadě nádherných utkání, která Sparta tehdy pod taktovkou Václava Ježka sehrála doma, v evropských pohárových soutěžích i v památných zahraničních zájezdech. „Na schválení přestupu jsem musel čekat tři čtvrtě roku, ale nelitoval jsem toho. Nemusel jsem už chodit do zaměstnání, občas dokonce do sléváren ČKD i na noční směnu, polepšil jsem si finančně a ve výborné partě v čele s Kvašňákem, Maškem, Vojtou, Tichým a dalšími skvělými fotbalisty jsem nechyběl ani v několika nádherných zámořských zájezdech. Ve Spartě už měl tehdy život fotbalisty profesionální visačku,“ vypočítává svůj obrat k lepším časům.

Vladimír Kos byl vysoký elegán s úsměvem filmového herce, ale na hřišti se jako tvořivý záložník změnil v příkladného bojovníka. Krátce po příchodu do Sparty se vešel do základní sestavy v utkání Poháru vítězů v Londýně proti West Hamu. Na nezvyklém místě stopera podal vynikající výkon, a i když Sparta prohrála 0:2, tak anglický tisk ho označil za nejlepšího hráče zápasu.

Za zmínku stojí i jeho reprezentační kariéra. V mužstvu olympioniků nastoupil desetkrát, ale za národní mužstvo jen třikrát. Přesto si jako nehrající náhradník přivezl v roce 1962 stříbro z památného mistrovství světa v Chile. Ze Sparty odešel do Děčína, kde během čtyř let pomohl Severočechům z divize až do druhé ligy. 

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři