Vzpomínka na Timothyho Mwitwu - AC Sparta Praha
AC Sparta Praha

Vzpomínka na Timothyho Mwitwu

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Ostatní

22. 5. 2018 | 10:26zpět na seznam novinek

V pondělí 21. května by své padesáté narozeniny oslavil fotbalista, který se výrazně zapsal do dějin Sparty. A to přesto, že za ni odehrál jen sedm ligových utkání. Timothy Mwitwa ze Zambie totiž byl prvním Afričanem, který okusil československý fotbal. Pamětníci dodnes rádi vzpomínají na „Mirečka“ v rudém dresu. Vždy to je ale smutná vzpomínka, protože jeho život skončil tragicky.

Bylo léto roku 1990 a kádr úřadujících mistrů ligy ze Sparty prodělával po právě skončeném mistrovství světa v Itálii razantní změny. Krom jiných odešly opory Tomáš Skuhravý a Ivan Hašek. V té době pracoval v Zambii jako zástupce jedné pražské firmy doktor Jiří Šimáně, který v dresu týmu Kabwe Warriors viděl hrát hubeného, dvaadvacetiletého kluka, kterému se přezdívalo Timmy Tiger. Jmenoval se Timothy Mwitwa. Slovo dalo slovo, Mwitwa na Spartě absolvoval desetidenní testy a pak podepsal smlouvu. Trenéra Ježka tehdy nadchl hlavně svou výbušností a rychlostí. Na Letné dostal plat 6 tisíc korun, přibližně dvojnásobek tehdejšího českého průměru a stal se prvním Afričanem v československé lize.

Život v Praze pro Mwitwu nebyl jednoduchý. Bydlel na ubytovně, ze které na tréninky i zápasy dojížděl autobusem a často se mu stávalo, že své putování na stadión zakončil v úplně jiné části Prahy. Snažil se naučit česky, ale pamatoval si jen pár slov, tak akorát, aby zvládl souhru na hřišti. Chtěl zapadnout do kolektivu, a tak se spoluhráči občas, když to trenér Ježek dovolil, vyrazil i na pivo. A to přesto, že mu prý vůbec nechutnalo. A vrcholnou obětavost předvedl, když si nazul brusle a s hokejkou v ruce vyzkoušel prohnat po ledě puk. „Nasadili jsme mu brusle, vytlačili ho na led a pak zase zatlačil do kabiny,“ vzpomínal se smíchem v roce 2001 pro server iDnes bývalý kapitán Sparty Václav Němeček.

Doma v Zambii nechal Mwitwa snoubenku, rodiče i osm sourozenců. Právě kvůli nim se snažil naplnit v Evropě svůj fotbalový sen – před každým reprezentačním sraze v Praze obešel obchody, utratil všechny úspory a letadlem to pak odvezl domů. „Osmero teplákových souprav, osmkrát jeden typ svetru, prostě všechno pro rodinu,“ popisoval ve zmiňovaném článku serveru iDnes trenér Jan Šafařík.

Fanoušci Sparty měli Mwitwu rádi. Na hřišti sice nakonec moc prostoru nedostal, ale závan exotiky v podobě prvního afrického sparťana k okouzlení stačil. Moc lidí tmavé pleti jste tehdy v Praze nepotkali, a tak se pro Timothyho Mwitwu ujala přezdívka Mireček, podle filmové série o básnících. Na působení zambijského fotbalisty na Spartě dodnes vzpomíná i klubový archivář Václav Boreček: „Pamatuju si, jak tady sedával před stadiónem, vždycky si hledal místo na sluníčku. Seděl, šálu kolem krku, stejně se trochu klepal zimou a smutně koukal na Hradčany.“

Na podzim se zdálo, že by pro Spartu mohl být posilou. Svůj debut zažil v srpnu 1990 v derby na Slavii, které skončilo remízou 3:3. Za Spartu tehdy mimochodem skórovala jiná zahraniční posila, krásný gól z dálky dal Američan Steve Trittschuh, první fotbalista z USA, který hrál fotbal v Evropě. Mwitwa se mezi střelce nezapsal. V lize odehrál dalších šest zápasů, gól nedal a po zimním nástupu trenéra Uhrina už šanci nedostal. Uhrina si příliš nenaklonil tím, že přiletěl pozdě na zimní přípravu. „Otázkou je, zda se vůbec do Československa vrátí, máme o tom vážné pochybnosti,“ svěřil se v lednu 1991 Uhrin novinářům. Nakonec přiletěl, ve Spartě už ale místo neměl, a tak, i když se mu nechtělo, vyzkoušel hostování v Benešově. A po sezóně se vrátil domů, do týmu Kabwe Warriors.

Život prvního Afričana v československé nejvyšší soutěži vyhasl o dva roky později. 27. dubna 1993 letěl jako člen zambijského národního týmu k utkání kvalifikace o mistroství světa 1994 v Senegalu. Měl to být historicky první světový šampionát, na který se tato africká země kvalifikuje. Zambie měla nejsilnější tým ve svých dějinách, který třeba na olympijských hrách v roce 1988 rozstřílel Itálii 4:0 a patřil k nejlepším na černém kontinentu. Cestou do Senegalu mělo letadlo natankovat v hlavním městě Gabonu, Libreville a druhý den pokračovat dál. Jenže chvíli před přistáním začal letadlu hořet pravý motor a následně se zřítilo. Zahynuli všichni na palubě, včetně Timothyho a dalších 17 hráčů národního týmu. Štěstí měl kapitán Zambie Kalusha Bwalya, nejlepší africký fotbalista za rok 1988. Ten hrál v Evropě a do Senegalu tak měl cestovat po vlastní ose. Večer před odletem mu na pokoji v Eindhovenu zazvonil telefon:

„Kalusho, jak se máš?“ ptal se činovník zambijského svazu.
„Dobře, díky za optání. Proč mi voláte takhle pozdě? Ještě jsem si chtěl jít zaběhat.“
„A jak se cítíš?“
„Jde to, opravdu,“ odpověděl útočník uvolněně.
„To je dobře, Kalusho. Ale asi bys měl zrušit svůj zítřejší let.“
„Proč?“
„Kluci nedoletěli do Pobřeží slonoviny, kde dnes měli přespat.“
„Cože? Jak je to, proboha, možné?“ ptal se Bwalya. Už nebyl uvolněný, ale vyděšený.
„Něco se stalo. Podle některých zpráv mělo letadlo nehodu.“

Bwalya následně zapnul televizi a zjistil, že většina jeho spoluhráčů z národního týmu už nežije. Mezi nimi i první sparťanský Afričan Timothy Mwitwa. Svět opustil v pouhých pětadvaceti letech…

Krátce po tragédii se Mwitwovi narodil syn, Timothy junior: „Se svým otcem jsem se nikdy nesetkal, ale znám ho z vyprávění. Během celého mého dětství mi o něm matka vyprávěla.

 

Zdroje:

https://auto.idnes.cz/mireckove-cvd-/automoto.aspx?c=2001M040Y08B

https://sport.lidovky.cz/zmar-a-smutek-osudovy-let-neprezilo-18-reprezentantu-zambie-pqe-/fotbal.aspx?c=A130426_170206_ln-sport-fotbal_vlh

https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-1-liga-rocnik-2015-16/248753/novy-sef-slavie-se-chlubil-privedl-jsem-prvniho-africana-do-sparty.html

https://www.efotbal.cz/clanek-120810-Cerni-kone-ve-Sparte-Prvnim-byl-Mwitwa-Pred-20-lety-tragicky-zemrel.html

Fotky: www.face2faceafrica.com + archiv Sparty

 

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři