AC Sparta Praha

Václav Mašek slaví 75. narozeniny!

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Ostatní

21. 3. 2016 | 12:27zpět na seznam novinek

Legendární sparťanský fotbalista Václav Mašek slaví dnes, v pondělí 21. března, své 75. narozeniny. Za celý klub přejeme sparťanské legendě vše nejlepší a hodně zdraví!

Na následujících řádcích si můžete přečíst jeho vlastní vzpomínky nejen na fotbalový život od A do Z. Tyto vzpomínky vyšly v magazínu Sparta do toho! na derby se Slavií.

A - Anderlecht Brusel: Utkání Poháru mistrů v roce 1967, v němž jsem vstřelil pět gólů a po výsledcích 3:2 a 3:3 jsme postoupili do čtvrtfinále.

B - Braník: Moje rodné místo, prožité mládí a fotbalové začátky. Brazílie 2012: Setkání s brazilskými hráči z MS 1962 a radost z vyznamenání za vynikající výkony v celosvětovém fotbale. Bilance ve Spartě: 15 sezon, 647 utkání, z toho 306 ligových.

C - Corida: Ve Španělsku, Mexiku i v Argentině jsem viděl zápasy s býky a byl to pro mě až neskutečně zvláštní zážitek.

Č - Čihák: Sparťanský trenér, který mě učil hrát fotbal. Vychoval desítky mladíků, byl to úžasný člověk.

D - Dagmar: Moje žena, která mě provází životem už 52 let. Dukla Praha: Na vojenský život vzpomínám rád, po operaci kolena mě vrátil do vrcholové kopané. Derby: Slavii jsem dal v březnu 1959 svůj první ligový gól a v dubnu 1973 také poslední.

E - Existence: Mám titul strojního inženýra a po skončení fotbalové kariéry jsem přes 30 let pracoval v Patentovém úřadu ČR. Ekvádor: Na zájezdu s Duklou jsme tam hráli ve vysoké nadmořské výšce a míč tam neodhadnutelně létal. Brankář tam dostal gól z poloviny hřiště.

F - Fotbal: Hra spojená s mým životem v různých obdobích. Od žáků po vrcholový fotbal, reprezentaci až k rekreační kopané a trenérské práci. Fondy: Od roku 2003 jsem 12 let pracoval v Nadaci fotbalových internacionálů a nyní už čtvrtým rokem jsem předsedou správní rady Nadačního fondu Sparty.

G - Góly: Dal jsem jich, počínaje žákovskými lety, hodně. Ve Spartě jich bylo celkem 403, z toho 125 ligových. Z těch stojí za zmínku hlavně dvě branky z roku 1962 v barážovém utkání proti Žilině, které znamenaly záchranu Sparty v I. lize. 

H - Harmonika: Nástroj, na který jsem se naučil hrát. Holandsko: Moje první mezistátní utkání v roce 1960 na Letné. Hexagonal: Turnaj v Mexiku, na němž Sparta v roce 1966 vybojovala řadu vydařených utkání proti výborným soupeřům.

CH - Chataření: Mám na mysli vše, co je s ním spojené. Práce na zahradě, nebo třeba i se dřevem mě vždy bavila, dokáži se při ní odreagovat. Chile: Životní zážitek už ze samotné účasti na mistrovství světa v roce 1962 a hlavně pak z mého utkání proti Mexiku.

I - Inženýr strojní: To je titul, ke kterému jsem došel přes gymnázium, strojní průmyslovou školu, studiem na Českém vysokém učení technickém a jednoroční praxí v ČKD Praha.

J - Ježek: Sparťanský trenér, který v letech 1965 a 1967 dovedl Spartu k mistrovskému titulu. Byl nesmírně pracovitý a dosáhl mnoha významných úspěchů také v Nizozemsku a v československé reprezentaci.

K - Kvašňák Andrej: Jeden z mých nejlepších spoluhráčů, jehož milimetrové přihrávky mně umožnily vstřelit mnoho gólů. Společně s Mrázem jsme vytvořili trio, které bylo v celé sparťanské historii vyhlášeno jako jedno z nejproduktivnějších. Kolský Karel: Spolu s Čihákem se tento bývalý výborný záložník a potom tvrdý a nekompromisní trenér, nejvíc zasloužil o můj fotbalový růst.

L - Liga mistrů: Je to sen snad každého fotbalisty poznat její atmosféru. Já jsem si v této vrcholné evropské pohárové soutěži zahrál ještě pod názvem Poháru mistrů v období 1965 – 1968. Jako předseda Sparty jsem pak zažil její nultý ročník v sezoně 1991/92, v němž jsme v konečné tabulce obsadili dodnes nedoceněné nádherné třetí až čtvrté místo.

M - Mexiko: Ještě jednou se vrátím k utkání na mistrovství světa v roce 1962 s fotbalisty ze země Aztéků. Hned v první minutě se mi totiž podařilo vstřelit gól, který byl dlouho nejrychleji vstřelenou brankou ve střetnutích na MS.

N - Návraty: Veselé při všech cestách z ciziny domů a smutné po porážkách. Byly jich stovky a některé zůstaly dodnes nezapomenutelné. Například ze šampionátu v Chile, ze zimních zájezdů Sparty do Ameriky, ale také z už zmíněného utkání se Žilinou, které se hrálo na neutrální půdě v Brně.

O - Ocenění: Vážil jsem si každého. Patří mezi ně členství v Klubu ligových kanonýrů, mistr sportu, dvakrát mistr republiky i vítěz Československého poháru, uvedení do Síně slávy českého fotbalu, ocenění za celoživotní práci v českém fotbalu a zařazení do sparťanské Síně slávy. Otřesná vzpomínka: Okupace Československa v roce 1968 s dopadem i na fotbalový život.

P - Poslední ligový zápas: V říjnu 1973 proti Tatranu Prešov. Promoce: zakončení vysokoškolského studia je vzpomínka velice živá a na celý život. Partizan Bělehrad: nevysvětlitelný debakl 0:5 po pražském vítězství 4:1 v odvetném utkání Poháru mistrů v roce 1966.

R  Roman: Můj syn, který se narodil v roce 1971 a může se rovněž chlubit vysokoškolským titulem. Radost mi dělá i tím, že od žákovských let se věnuje také fotbalu i některým dalším sportům. Real Madrid: S tímto špičkovým evropským klubem jsme v roce 1968 prohráli na jeho půdě 0:3, ale v Edenu jsme zvítězili 2:1.

S - Středoevropský pohár: V roce 1964 Sparta tuto trofej získala po finálovém vítězství nad Slovanem Bratislava. Bylo to v době, kdy toto prvenství mělo nemalou hodnotu. San Salvador: Vzpomínka na tuto středoamerickou zemi je z oblasti horroru. Na zemětřesení, které jsme tam zažili, nelze zapomenout.

Š - Šárka: Moje dcera, která se narodila v roce 1968 a měla štěstí, že jako několikaměsíční miminko netušila, co se v naší zemi děje. Vystudovala, stejně jako moje manželka, lékařskou fakultu UK v Praze a obě se tak rozhodly pomáhat nemocným lidem. Jsem na ně pyšný.

T - Trenér: Mám „hodnost“ II. třídy, což mně umožnilo při zaměstnání věnovat se práci s mladými lidmi a zůstat u kopané. Trénoval jsem divizní mužstvo ABC Braník a několik let i jeho „béčko“. V pražských soutěžích pak Újezd Praha 4, kde jsem dohlížel na růst syna Romana, který jako žák také začínal v Braníku. Trestné kopy: Přímo jsem je vyhledával, často je trénoval a věřil jsem si v nich. Mezi památné patří mimořádně vydařený z utkání proti Anderlechtu, který nám v roce 1967 pootevřel cestu do čtvrtfinále Poháru mistrů. Naopak na penalty jsem chodil jen v případě, že ji nikdo nechtěl kopat a trenér ukázal na mě.

U - Uruguay: Na památném zájezdu v roce 1969 se nám v turnaji Copa Montevideo podařilo porazit tamější vynikající mužstva Nacional a Peňarol i argentinský Indipendiente před návštěvami kolem 60 tisíc diváků. Dva metry vysoký pohár za druhé místo je dodnes ozdobou sparťanské Síně slávy. Utkáních v dresu národního mužstva jsem sehrál celkem 15. Uhrin, další uznávaný trenér Sparty. Dokázal dobře poskládat kostru mužstva, které řadu let kralovalo v českém fotbalu a skvělého úspěchu pak dosáhlo v ročníku 1991/92 v už zmíněné Lize mistrů.

V - Věrné sparťanské srdce: Moje vzpomínání, které v knižní podobě vyšlo ke 120. výročí Sparty. Vyloučení: Červenou kartu jsem viděl dvakrát. V utkáních Sparty na Kladně a doma se Slovanem Bratislava, za srážku resp. vzájemné napadení. Vejvoda: Další z významných trenérů, pod kterým jsem hrál v Dukle. Tento bývalý výborný sparťanský útočník měl u hráčů ohromnou autoritu, byl spravedlivý a férový.

X - Xaverov: Proti tomuto kdysi velice dobrému druholigovému mužstvu, jsem sehrál několik utkání v dresu Sparty, ale i v divizi za ABC Braník.

Y - Y-psilon: Chudé písmeno, takže snad jen scéna, kterou mám rád.

Z - Zájezdy: Za „velkou louží“ jsem byl sedmkrát a to jsem ještě ze studijních důvodů chyběl ve sparťanské výpravě při cestách do Austrálie, na Nový Zéland a do Brazílie.

 

 • Václav Mašek
 • Václav Mašek
 • Václav Mašek
 • Václav Mašek
 • Václav Mašek
 • Václav Mašek
 • Sparta v Americe; Václav Mašek, Andrej Kvašňák
 • Trophy Tour; Václav Mašek
 • Václav Mašek
 • Josef Vojta, Václav Mašek
 • Václav Mašek
 • Jiří Novotný;, Václav Mašek; Jan Berger; retro

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři