AC Sparta Praha

Oslavy byly skromné

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Ostatní

29. 3. 2017 | 13:43zpět na seznam novinek

Filip Havelka v úspěšné závěrečné fázi kvalifikace o Euro devatenáctek nechyběl na hřišti ani minutu a pro tým Jana Suchopárka se zdá být nepostradatelným hráčem. Nyní talentovaný sparťanský záložník vyhlíží závěrečný turnaj a věří, že na něm se svým týmem zopakuje fantastický úspěch svých slavnějších předchůdců ročníku 92.

Jak jste váš úspěch oslavili?

Měli jsme ohromnou radost, to je jasné. Oslavy ale zase tak velké nebyly. Skromně jsme zůstali na hotelu, kde jsme měli pronajatý salonek, zpívali jsme a skandovali. Ale nic velkého.

Cesta za úspěchem ale nebyla vůbec snadná. Jaké byly vůbec vaše vyhlídky před startem kvalifikační skupiny?

Ještě než jsme vůbec znali jména soupeřů, ani jsem si nedokázal představit, že by se to mohlo povést. Skupina sice nakonec byla jedna z těch nejpřijatelnějších, ale postupoval jen jeden a i naši soupeři byli velmi kvalitní. Věřili jsme ale, že to zvládneme.

První výhra s Maďarskem se pro další vývoj skupiny zdála být velmi důležitou, že?

Potřebovali jsme se v začátku turnaje chytit výhrou, a to se nám povedlo. Maďaři nás hodně potrápili a i v dalších zápasech prokázali velkou kvalitu, nakonec skončili druzí. Spolu s Rakouskem to pro nás byl asi nejtěžší zápas ve skupině.

Vážně? Výhru ve druhém zápase se Skoty jste vydřeli až penaltou v druhém poločase…

Ostatní zápasy byly asi těžší. Skotové byli hodně urostlí a hráli typický ostrovní fotbal, samý skluz a dlouhý centr. My jsme v zápase dominovali, byli jsme lepší, akorát jsme se do nich těžko dostávali. Gól sice přišel až v závěru, ale myslím, že to byla spíš otázka času, kdy padne.

Na závěr jste porazili Rakušany 3:0. Výsledek vypadá jednoznačně, ale snadné to podle tvých slov také nebylo…

Věděli jsme, že na nás budou chtít vlétnout, protože pro postup museli vyhrát o tři góly. Jenže jsme se chytili my, nacvičenou standardkou a jejich vlastňákem. To nás dostalo do pohody, navíc soupeř tušil, že dát nám čtyři góly už bude hodně těžké. Ke konci zápasu tak už působil hodně odevzdaně a zápas jen dohrával.

Kvalifikační skupina se hrála ve Zlíně a Uherském Hradišti. Jak moc vám domácí prostředí pomohlo?

Na první zápas se přišlo podívat málo lidí, na druhý a třetí už to bylo mnohem lepší, podpora byla veliká.

Jak moc jsi rád, že sis takový úspěch užil s bývalými spoluhráči ze sparťanské mládeže, Danem Marečkem, Ondrou Novotným a Danem Turynou?

Moc! Od té doby, co jsem se přesunul k áčku, se s klukama moc nevídám. Tura působí na Slovensku, ostatní zase na Strahově. Takže jsem byl rád, že se zase vidíme a můžeme si spolu zahrát. Užili jsme si to!

Jsi z nich jediný, kdo se dokázal rovnou prosadit ve sparťanském áčku. Cítíš, že tě to posunulo dál?

Sám na sobě cítím, že na mě chlapský fotbal nechal známky zlepšení. Dává mi to hodně, trénovat s velkými hráči mi dává každý den spoustu zkušeností.

V kvalifikační skupině jsi na hřišti nechyběl ani minutu a vypadá to, že jsi pro trenéra Suchopárka nepostradatelným hráčem, že?

Tím, že mě trenér nechal hrát po celou dobu, jsem od něj cítil určitou důvěru. Jsem rád, že mi věří. Za základní sestavu jsem samozřejmě pokaždé rád.

Když Česká republika měla svůj výběr na evropském šampionátu naposledy, poprvé se výrazně prosadil ročník 1992, se kterým jste hodně srovnáváni. Tým kolem Krejčího, Brabce a Kadeřábka vybojoval stříbro, cítíš kvůli tomu určitou zodpovědnost?

Když jsme postoupili, bylo těch článků spousta. Když si je člověk čte, tu zodpovědnost samozřejmě vnímá. A můžu mluvit za celý tým, když řeknu, že chceme uhrát stejný výsledek. To, co dosáhli ‚devadesát dvojky‘ byl neuvěřitelný úspěch, a my bychom ho chtěli zopakovat.

Má tedy váš ročník na to, vyrovnat se jeho slavnějším předchůdcům?

Ročník 1998 se hodně povedl, jsou tam fantastičtí kluci. I trenér už to někde zmínil – když se nám nedaří hrou, umíme o úspěch bojovat jako tým. To by nám na závěrečném turnaji mohlo pomoci.

 

 • Reprezentace U19, Turyna, Mareček, Havelka
 • Reprezentace U19, Mareček, Havelka, Turyna, Novotný
 • Reprezentace U19, Mareček, Havelka, Turyna, Novotný
 • Filip Havelka
 • Filip Havelka
 • Filip Havelka

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři