AC Sparta Praha

V devatenácti z brány do pole? Žádný stres…

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Juniorka

11. 2. 2013 | 11:44zpět na seznam novinek

Sparťanská juniorka hlásí pro jarní část sezony kuriózní změnu. Tomáš Bezstarosti ve sparťanské mládeži působil od žákovských let jako brankář. Chytal také v posledním podzimním kole Juniorské ligy proti Bohemians 1905. Do prvního jarního už s největší pravděpodobností vyběhne jako záložník nebo obránce.

„To rozhodnutí už ve mně zrálo déle, protože na gólmana nemám především fyzické parametry, hlavně výšku,“ vysvětluje svůj neobvyklý krok sám bývalý brankář, jehož výška se ustálila na hodnotě 173 centimetrů. „Už dříve jsem byl v přípravě využíván do pole. Trenéři mě pak většinou chválili, tak jsem se rozhodl zkusit změnu natrvalo a uvidím, jak to půjde.“

Když naposledy nastoupil v poli jen jako záskok do přípravného utkání juniorky s izraelským Hapoelem Ra'anana, vstřelil coby útočník jedinou branku svého týmu při prohře 1:6. „Do soutěžního zápasu jsem hrál v poli naposledy v žácích, na pár minut dokonce do derby, jinak většinou jen v přátelácích,“ popisuje své skromné zkušenosti s novou rolí.

 „V bráně je více času mimo jiné na práci s balonem, takže potřebuji rychlejší zpracování a hlavně zlepšit kondici,“ vidí své nedostatky pro plnění nových úkolů. Dosavadní téměř výhradně brankářská praxe však skýtá i své výhody. „Mohu situace vidět trošku jinak, třeba i jeden na jednoho proti gólmanovi.“ Takže pokud se chystáte nastoupit v bráně některého ze soupeřů sparťanské juniorky, mějte se na pozoru.

 

Očima trenéra Petra Janouška:

„Nemyslím si, že by u něj na tuhle radikální změnu bylo pozdě. Ve dvanácti třinácti letech chodil do útoku nebo na kraj zálohy a pral se s tím statečně. Má dost dobrou technickou připravenost na to, aby přešel do pole.

 I když jeho brankářské kvality a brankářská technika jsou na vysoké úrovni, pořád mu do toho top brankáře chybí centimetry. Na Spartě asi není trenér mládeže, který by o něm mluvil negativně. Tomáš je skutečně poctivý pracovitý kluk a já mu chci dát šanci. Pokud by někdo nevěděl, že je bývalý brankář, ani si nevšimne, že by na hřišti nějak propadal nebo dělal výrazné chyby.

Nechávám ho záměrně hrát na pozici krajního záložníka, kde je to hodně běhavé a kondičně náročné.  Jsme dohodnuti, že v zápasech bude dohánět běžeckou formu kondice, která je jiná, než brankářská, kde jsou pády, odrazy nebo krátké vyražení.

On vše plní, je pozitivní a ochotný na sobě pracovat. Věřím, že do budoucna se může stát zajímavým hráčem, protože má dobré cítění hry a umí hrát pozičně. Věřím, že z něho uděláme dobrého fotbalistu.“

 

 • Tomáš Bezstarosti
 • Tomáš Bezstarosti
 • Tomáš Bezstarosti
 • Tomáš Bezstarosti

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři