AC Sparta Praha

Petr Janoušek: Hrát na výsledky, nenastoupilo by za nás 54 hráčů

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Juniorka

18. 12. 2013 | 15:24zpět na seznam novinek

Juniorský tým Sparty dokončil podzim na osmé příčce. Díky rozšíření počtu účastníků mají sparťané za sebou už 22 utkání, mimo jiné obě derby se Slavií, ve kterých si počínali o poznání lépe než v minulé sezoně.

 

Jak hodnotíte uplynulou podzimní část sezony?

Nechci hodnotit podle tabulky, protože prioritou je příprava hráčů po individuální stránce. Mnozí se během podzimu zlepšili a u jiných se čeká, že to zlepšení ještě přijde. Je vidět posun po technické i taktické stránce. Hrálo za nás 54 hráčů, mezi které se dělilo 1980 minut hry, což na výsledky takétéž mělo vliv. Za celý podzim nenastoupily dvě stejné sestavy a herní součinnost, návyky a spolupráce jsou tak zápas od zápasu jiné. Prolínal se tam i kádr dorostu. Uplynulá část sezony probíhala ve znamení vyselektování hráčů pro B-tým až směrem k áčku. A myslím, že se nám to daří, protože už teď máme představu o tom, jací hráči budou schopní se do budoucna prosadit do A-týmu. Díky panu Lavičkovi se někteří už mohli zapojit do tréninků jeho týmu, takže měli konfrontaci s áčkem.

Jaký vidíte přínos Juniorské ligy po roce a půl vaší účasti?

Juniorskou ligu hodnotím pořád jako dobrou soutěž. Soupeři se proti nám vždycky dokázali připravit. Nasazovali tři až pět hráčů prvních týmů. Zápasy měly tempo, a pokud jsme je nezvládli, ukázalo se proč.

Co tedy bylo nejčastější příčinou porážek?

Většinou finální fáze, takový ten důraz, zarputilost, vcítění se do hry, neproměňování šancí. Neviděl jsem, že bychom nestačili kondičně nebo takticky, ale dělali jsme chyby a na to jsme doplatili.

Juniorská liga má letos více účastníků. Není 22 soutěžních zápasů za podzim moc?

Nemyslím si. 22 zápasů během čtyř měsíců se dá bez problémů zvládnout, navíc máme možnost pětkrát střídat a zkoušet hráče na testech. Kvitoval bych, kdyby se více hrálo dřív, třeba zezačátku soutěže čtvrtky a pondělky kvůli lepším terénům. Dohrávat potom na umělých trávnicích v dešti není ideální, ale samozřejmě je to pro oba soupeře stejné. Systém Juniorské ligy mi celkem vyhovuje. Nesouhlasím jen s pondělními výkopy, protože máme hodně mladý kádr. Kluci absentují ve škole a pak mají horší známky či nejsou klasifikováni, což je problém, protože se snažíme hráčům vytvářet prostor, aby do školy chodili.

Co si myslíte o účasti klubů, který mají A-tým jen v druhé lize? Logicky by se to mělo podepsat i na kvalitě sestavy v Juniorské lize. Nejsou zde takové týmy navíc?

Pro Varnsdorf i Třinec je zážitek, když přijede Sparta. Udělají pro výhru maximum. Pro nás má i takový zápas svou kvalitu. Navíc je pro mě zajímavé potkávat kluky, kteří jsou o osm deset let starší než hráči v našem týmu a já je trénoval ještě v Ostravě. Dnes hrají třeba za Třinec. Měli v ligovém klubu našlápnuto a dnes jsou rádi, že hrají v druhou ligu.

 

„Tři zápasy v šesti dnech? Přetížení jsem se nebál“

 

Je v Juniorské lize, kde váš tým primárně necílí na zisk titulu, opravdu cítit, že soupeři k vám přistupují jinak, protože jste Sparta? Posílají do zápasu třeba více hráčů A-týmu?

Ano, vnímám to tak. Soupeř utkání bere prestižně a je to dobře. Od Sparty se čeká určitá dávka fotbalovosti. I soupeř se na to připraví. Díky posilám z áčka pak proti nám stojí opravdu silný soupeř. My samozřejmě chceme hrát i na výsledek, ale pro nás je důležité, jakou formou na něj dosáhneme. To je ta fotbalovost. Každý, když jde do zápasu, chce vyhrát. Stejné je to i u nás.

Podzimní část Juniorské ligy jste zakončili na osmé příčce. Sice říkáte, že umístění v tabulce vás příliš nezajímá, neberete jej však jako jistý ukazatel odhalující nedostatky vašeho týmu?

Beru to jako aktuální hodnotu projevu, který jsme ve fotbale ukázali. Udělali jsme spoustu zbytečných chyb, které se opakovaly, a my třeba prohráli tři utkání po sobě nebo jsme zbytečně remízovali. Samozřejmě bychom chtěli být v tabulce výš. Nicméně kdyby to bylo jen o umístění, nebylo to o spojování béčka a juniorky. V béčku by dostávali příležitost hráči s aktuálně lepší výkonností. V době, kdy je celá řada hráčů s reprezentací, nesuplovali bychom je dorostenci. Nehrálo by za nás 54 hráčů, ale snažili bychom se tým více sladit. Prioritou je, aby mladí hráči hráli co nejvíc. Když potom sečtu zápasy Juniorské ligy, béčka a devatenáctky, někteří hráči odehráli v podstatě jednu a čtvrt podzimní sezony, mají přes 2400 minut. To je takové kvantum, že se to někdy projeví v únavě a chybách. Tabulka samozřejmě vypovídá, kolik jsme dali branek a kolik inkasovali, ale že bych tomu dával prioritu, to zatím ne. Pro mě je hlavní, jestli příští rok další tři čtyři hráči dostanou šanci zapojit se do přípravy s áčkem.

Na konci podzimu někteří vaši svěřenci hráli během šesti dnů tři zápasy, dvakrát za juniorku a s béčkem v Králově Dvoře. Nebál jste se přetížení?

Nebál. Víme o tom. Musíte se hráčů ptát a oni vám řeknou, jak to vnímají. Už je za tu dobu známe a poznáme, jestli jsou unaveni. Takže jsme si naposled ve Znojmě mohli dovolit zapojit hráče, kteří přiletěli ze Španělska, kde byli s reprezentací, i když měli za sebou poločas a cestu. Někteří za nás odehráli polovinu zápasu, mladý Hašek dokonce celý. Neřekl bych, že by na něm byla znát únava. Kluci stejně takřka nemají volno. Když nehrají, tak chodí do školy nebo mají regeneraci. To znamená, že jejich aktuální trénovanost je na vysoké úrovni. Samozřejmě je i obava, aby nedošlo k přetížení, ale snažíme se čas na hřišti rozložit mezi všechny hráče.

Kdo z hráčů udělal za podzim největší pokrok?

V béčku třeba Ruda Reiter, který nám také chodil pomáhat. Myslím, že se dost dobře rozehrál Patrik Čavoš, který zvýšil efektivnost své činnosti. I v reprezentaci byl platným členem. Jakub Nečas sice udělal malý pokrok, ale zlepšil se v pracovitosti a nasazení. Jsem rád, že se do dobré herní pohody po zraněních dostal Jakub Pešek. Nemohu také opomenout brankáře Honzu Hrdinu, který svou pracovitostí i po brankářské stránce udělal pokrok. Kdokoliv z brankářů, ať už Nguyen, Kotěra, Pacovský nebo Hrdina mě v zápasech nezklamali přístupem ani chytáním, i když občas udělali nějakou chybu.

 

„Snažím se vstřebávat zkušenosti Martina Haška z velkého fotbalu“

 

Zmínil jste Jakuba Peška. Donedávna hrál uprostřed, ale postupem času jej stavíte na kraj zálohy. Je to post, na který s ním počítáte?

Ano. Rychlost, technická vybavenost, schopnost obejít soupeře. Tyhle schopnosti jsou pořád větší devizou, když hraje zprava nebo zleva než ve středu zálohy. Navíc byl limitovaný svou výškou v hlavičkových soubojích, a také silově. Zatím bojuje s defenzivní činností, konkrétně včasné vracení, ale i v tomhle se zlepšil.

A jak je to s Jakubem Nečasem, kterého jste také v této sezoně začali více stavět na kraj zálohy?

Teď mě přesvědčil, že v rozestavení 4-2-3-1 dokáže hrát jak na hrotu, tak i na kraji, častěji spíš zprava, protože dokáže vytvářet finální přihrávky pravou nohou, ale poradí si i zleva. Pracuje velmi dobře a věřím, že mu to vydrží, zesílí, ještě se zvedne v ofenzivě a bude dávat víc gólů.

Během podzimu jste slučovali béčko s juniorkou. To obnášelo i jeden velmi nepopulární krok, kdy jste po skončení přestupového období pěti hráčům oznámili, že pro ně v kádru není místo. Jak to probíhalo?

Samozřejmě pro hráče to byl blesk z čistého nebe, nic příjemného. Na druhou stranu oni sami cítili, že v týmu nepatří k nejlepším, ale nedávali to nijak najevo. Pracovali poctivě, snažili se. Bohužel pro ně k tomu zúžení došlo. Proběhlo to lidským způsobem. Vyšlo se jim vstříc tím, že bez problémů mohli jít na farmu do Motorletu. V zimě ještě vyhodnotíme, jestli setrvají na farmě nebo dostanou šanci v přípravě, případně by se jim našlo hostování, pokud by se na farmě neuplatnili. To ale nepředpokládám.

Proč jste tenhle krok neudělali před sezonou?

Šlo i o studium hráčů. Dokázal jsem prosadit, že mladí hráči v kádru juniorky musejí být dopoledne ve škole. Béčko trénovalo dopoledne, protože je profesionální tým. Vytíženost tréninkového centra je dopoledne jiná než odpoledne. Ale stejně to v průběhu sezony dopadlo tak, že hráči juniorky museli suplovat v béčku a kluci z béčka doplňovali juniorku. Tak jsme se rozhodli týmy spojit.

Po sloučení týmů s vámi začal chodit na lavičku trenér Martin Hašek. Vyhovuje vám tohle posílení při zápasech?

Vyhovuje. Snažím se vstřebávat zkušenosti Martina Haška z velkého fotbalu a je to pro mě cenné. Trénoval prvním tým Sparty a druholigový Sokolov. Jeho zkušenosti z velkého fotbalu jsou užitečné i pro mě.

 

„Chybí levý bek a playmaker“

 

V minulé sezoně jste prohráli obě derby se Slavií. Letos jste nejprve gólem v nastavení zvítězili a doma pak uhráli bezbrankovou remízu. Jak zpětně hodnotíte boje s aktuálním lídrem tabulky?

Derby má svůj náboj. První vítězný zápas nás samozřejmě těšil. Byli jsme hodně posíleni. Po zranění se rozehrával Andrej Kerić, byl tam i Timy Konaté. Mělo to jiné parametry oproti druhému derby, kde za nás nastoupil mladý tým. Už to nemělo takové tempo, což mě trochu zklamalo, ale pořád se hrálo nahoru dolů a tahali jsme se o výsledek. Těší nás, že jsme vyhráli a remízovali se soupeřem, který je teď první v tabulce.

Po minulé sezoně jste říkal, že v hráčích ročníku 95, kteří se během letní přestávky posunuli do týmu, vidíte vítězné typy. Potvrdili to?

Potvrdili. Když vidím bojovnost Čavoše, Haška nebo teď i Nečase… Samozřejmě je tam i Honza Záviška, který bojuje, chce vyhrávat, ale ještě potřebuje dotáhnout takovou tu zarputilost, jistou fázi dospělého fotbalu. Milan Kadlec se také snaží. Bederka, i když působí nevýrazným dojmem, tak to v něm je. Honza Vondra je rovněž poctivý. A také bych zmínil Ondru Šímu, který to však kvůli nemoci nemohl ukázat. Kluci jsou zdraví, cílevědomí, snaží se, ale věřím, že mohou jít ještě dál.

Dával jste také příležitost hráčům ročníku 96, kteří ještě v příští sezoně budou věkem spadat do dorostu. Vytáhnete si v zimní přestávce někoho z nich natrvalo?

Zatím nemáme potřebu někoho posouvat. Může to nastat v průběhu přípravy, ale zatím ne.

Trenér Martin Hašek říkal, že má v B-týmu malé hráče, kvůli čemuž rezerva mimo jiné často inkasuje ze standardních situací. Jaký typ hráče nebo post vám, popřípadě obecně sparťanské mládeži chybí?

Řekl bych, že chybí levý obránce. Ten typ, který jak vytváří ofenzivu, tak zajistí kvalitní defenzivu a je konstruktivní. Myslím, že pro nás by byl stěžejní i kvalitní podhrotový hráč. Nemáme typ hráče, který by vyloženě získával odražené propadlé míče od středové řady a vytvářel finální nebo předfinální přihrávky do křídelních prostor pro rychlíky jako Reiter nebo Záviška. Hrot, ať už to je Šíma nebo Schick, by se našel. Spousta lidí vám řekne, že nemáme typického zabijáka, jenže máme dost hráčů, kteří tu finálku vytvoří? Těch, kteří vytvoří gólovou situaci, zklidní hru nahoře, dají několik kvalitních přihrávek za obranu tak, aby kraje mohly pracovat? Samozřejmě, hrotový hráč se hodí, ale těch podhrotových, typických playmakerů, kteří eventuálně umí dát gól, těch je tady málo.

 

 • Juniorka - Táborsko - Petr Janoušek
 • Juniorka - Petr Janoušek
 • Juniorka - Petr Janoušek
 • Juniorka; Filip Nguyen; Petr Janoušek
 • Sparta U19 - Most U19 6:1; petr janoušek

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři