AC Sparta Praha

Janoušek: S deseti hráči juniorky už jsme trochu jako rodina

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Juniorka

27. 11. 2012 | 15:05zpět na seznam novinek

Má za sebou podzim v Juniorské lize. Účast Sparty v nové soutěži byla pro trenéra Petra Janouška velkou novinkou.

Po letech práce s dorostem dostal na starost velmi úzký kádr, který doplňovali hráči béčka, a do každého zápasu tak měl k dispozici sestavu s řadou změn. Do přípravy však vyhlíží posily. „Chci minimálně 14-16 hráčů,“ říká bez váhání Petr Janoušek, trenér sparťanské juniorky.

 

Jak hodnotíte uplynulou podzimní části Juniorské ligy?

Cílem je připravovat hráče do vyšších kategorií, tedy B-týmu a áčka. Myslím, že většina hráčů se zlepšila v taktickém myšlení i technických dovednostech, i když to tak v našich utkáních občas nevypadalo. Došlo ke zlepšení u těch, od kterých se to očekávalo, ale pořád tam máme rezervy, na kterých musíme v zimě a během jarní části pracovat.

Říkáte, že došlo ke zlepšení u těch, od kterých se to očekávalo. Koho máte na mysli?

Jsou to kluci, kteří v minulých letech byli v pozici třeba druhého hráče na svém postu. Před sezonou někteří hráči odešli z dorostu rovnou do béčka, jako například Kučera, Pouček nebo Čermák. Na jejich postech hrají Pešek, Nový, Miskovič nebo Holas, kteří se v úzkém kádru juniorky dostávají do hry častěji.

Kdo z vašich svěřenců by mohl trvale zakotvit v béčku pro jarní část sezony?

Vždycky je předpoklad, že nějaký hráč dostane šanci. Bude záležet na tom, jak široký kádr bude v béčku, který se možná doplní i někým z áčka nebo z farmy a na základě toho se budou posouvat hráči mezi dalšími týmy. Je možné, že kluci zůstanou tady a budou občas hrát v béčku, aby se víc ukazovali, a mně se ta varianta líbí. Tvrdé běžecké práci v juniorce se nevyhnou.

Během podzimu jste často neměl v tréninku ani kompletní jedenáctku. Plánujete rozšířit kádr pro jarní část?

Chci do přípravy širší kádr už jen kvůli přípravným utkáním, ve kterých bude budovat tým na jaro, a tam ti hráči musejí přesvědčit. Nemůžu zahájit přípravu s devíti lidmi, protože bychom se ani nedostali do hry. Chci minimálně 14-16 hráčů i za cenu toho, že si z kooperujících týmů stáhneme hráče na zkoušky, to se týká Motorletu nebo Vlašimi a můžeme zkusit získat na hostování i hráče z dalších klubů. Možná, že i najdeme někoho zajímavého.

 

„Zvažuji zařadit hráče na doporučení trenéra Holoubka z A-dorostu.“

 

Z hostování by se mělo vrátit několik hráčů (Adamec, Doležal, Ledecký), počítáte s nimi do přípravy?

Ještě zvážím, jestli je pozvu. Proběhne s nimi pohovor. Zvažuji, že jim do přípravy dám šanci i na základě hodnocení trenérů v klubech, kde působili. Musejí potvrdit, že budou lepší než ti, které tady momentálně máme. Spíše však zvažuji zařadit hráče na doporučení trenéra Holoubka z A-dorostu.

Které dorostence máte vyhlédnuté?

Víceméně hráči ročníku 94, kteří se objevovali v naší sestavě už na podzim, tedy Mařík, Matějka, Hájek a Neužil. Měli by minimálně dostat příležitost na zkoušku, abychom věděli, jestli na Spartu do budoucna mají.  Bude záležet na dohodě nás trenérů, jak budeme skládat týmy pro jarní část. Jasno o tom zatím ještě není.

Kdybyste měl vyzdvihnout jednoho hráče, který podle vás udělal největší pokrok, kdo by to byl?

Nechci vyzdvihovat jednoho na úkor kolektivu. Jsou tu hráči, kteří by zasloužili větší pochvalu za svůj přístup. Třeba Martin Nový, Petr Hronek nebo Lukáš Holas, kteří mají stoprocentní docházku. Ruda Reiter nebo Kuba Dobiáš, kteří měli zdravotní problémy, tak jim nemohu upřít, že by chodili individuálně do posilovny a přidávali si po tréninku.

Juniorská liga má za sebou úvodní podzimní sezonu. Co říkáte na tento nový projekt?

Juniorskou ligu hodnotím velmi pozitivně. Myslím, že pro rozvoj hráčů má smysl. Utkání mají tempo. Třeba zápasy s Olomoucí a Brnem nebo derby se Slavií nabídly nadstandardní tempo, i když jsme bohužel prohráli, tak ta utkání se mi líbila. Hráči se vydali ze všech sil. Nejenže to bylo fotbalové, ale bylo to i náročné. Což je pro jejich rozvoj opravdu skvělé.

Týmy soupeřů často využívaly možnosti nasazení starších hráčů. Bral jste to jako pozitivum nebo byste byl raději, kdyby se výjimka pro starší hráče zrušila?

I to bylo velkým pozitivem. Hrát proti zkušenějším a i starším hráčům, je pro nás obrovská škola.

Do zápasů juniorky zasáhli také dva šestnáctiletí hráči, brankáři Staněk s Vorlem. Budete pokračovat v tomto trendu? Proč dostávali nejmladší hráči přednost právě mezi brankáři?

Brankaři mohou být mladší. Byla marodka a máme tady talentované brankáře, tak proč je nevyzkoušet? Proč je nenechat zkusit si vyšší kategorii? Myslím, že oba dva to zvládli, i přes tu Vorlovu chybu v derby. Brankářsky na to mají. Je to názor brankářských trenérů Dana Zítky i Pavla Srníčka a já si myslím, že týmu pomohli. Je to pro ně další motivace, jak se zviditelnit, aby se rozvíjeli, měli cennou zkušenost, věděli, že musí na sobě dál pracovat a byli připraveni pro vstup do dospělé kopané.

V utkání se Slavií váš tým nastoupil před kamerami České televize. Jak jste tuto skutečnost vnímal?

Přiznám se, že jsem to až do pozápasového hodnocení nijak nevnímal. Do utkání jsem vtažený svým způsobem. Víc se soustředím na výkony svých svěřenců. Z nich to od úvodního hvizdu spadlo a hráli svůj zápas. Je fajn, že hráči šli do utkání s vědomím, že je sleduje hodně lidí, ale nedokázalo to nějak významně ovlivnit jejich výkon.

Měl jste již dříve zkušenosti s televizními zápasy?

Hráli jsme televizní utkání v Bari s ročníkem 92, když jim bylo sedmnáct a pak utkání o třetí místo na turnaji v Bellinzoně, které přenášela internetová televize a díky tlumočníkům proběhly i rozhovory. V České republice to však byla premiéra. Viděl jsem, že hráči z toho jsou příjemně nervózní. Měli motivaci se ukázat, což je správné.

 

„Být asistentem u reprezentace je pro mě další krok v trenérské kariéře.“

 

Tři z vašich svěřenců (Jakub Pešek, Jiří Miskovič a Martin Nový) dostali během reprezentační přestávky příležitost zatrénovat si s A-týmem. Bylo to na vaše doporučení nebo si je vybral trenér Lavička?

Panu Lavičkovi musím poděkovat, že nám vyšel vstříc a dal šanci hráčům, které jsem mu doporučil. Pro ně to bylo opravdu za odměnu. Jsou to zrovna tři hráči, kteří nemají problém s přístupem v tréninku. Trenér Lavička potřeboval do modelového cvičení několik hráčů. Béčko zrovna hrálo v Domažlicích, kam jeli Hronek s Karafiátem. Breda je dlouhodobě zraněný a Reiter s Dobiášem byli nemocní, takže i proto to vyšlo na ty tři zmíněné. Trénink se jim líbil a i trenér Lavička jim poděkoval za předvedený výkon. Myslím, že do budoucna je to pro ně velmi dobrá motivace.

Jak bude vypadat zimní příprava vašeho týmu? Co plánujete ještě v tomto kalendářním roce?

Do konce roku budeme jen dál trénovat, možná se utká juniorka s devatenáctkou mezi sebou. Pojedeme na soustředění do Třeboně od 20. do 26. ledna, pokud se nemýlím. Ve stejnou dobu tam bude i A-dorost, takže si můžeme i vzájemně půjčit hráče a sehrát modelový zápas. Poté máme spoustu přátelských utkání.

V této sezoně působíte také u reprezentační osmnáctky. Jaký to má vliv na vykonávání vaší práce ve Spartě?

Nemyslím si, že by mě to nějak výrazně omezovalo při práci v klubu. Být asistentem u reprezentace je pro mě další krok v trenérské kariéře. Když 2-3 dny chybím v tréninkovém procesu Sparty a supluje Martin Hašek, David Holoubek, Mirek Krieg nebo Petr Havlíček, tak je to pro hráče změna. Každý trenér na ně působí jiným hlasem a používá jiné metody, což je pro ně poučné. Já si zase mohu z reprezentace přinést cenné poznatky, které uplatním v klubu a naopak. Od pana Csaplára (pozn. hlavního trenéra reprezentace U18) dostávám hodně příležitostí i v tréninku. Je to více manažerská práce, protože si ty kluky musíte vybrat a během tří dnů je sladit. Je to vzpruha po monotónním zatížení tady s deseti hráči v juniorce, kde už jsme trochu jako rodina.

 

 • Juniorka - Petr Janoušek
 • Petr Janoušek - Matěj Šendera - Juniorka
 • Juniorka - Petr Janoušek
 • Juniorka - Petr Janoušek

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři