AC Sparta Praha

Pedant i kamarád

Úvod - Novinky - Zpravodajství - A tým

28. 1. 2016 | 20:31zpět na seznam novinek

Nepostradatelná součást mužstva. Tak by se dala výstižně vyjádřit pozice kondičního trenéra Tomáše Malého. Ten je součástí sparťanského A týmu již čtyři roky, během kterých nejen pomohl řadě hráčů se zlepšit, ale s některými hráči ho pojí přátelský vztah.

 

Tomáši, stihl sis na přelomu roku uvědomit, že už jsou to čtyři roky, co jsi přišel do Sparty?

Vždy na přelomu roku se mi to vybaví, protože jsem dostal nabídku v polovině sezóny a mám to s tím spojené. Nastupoval jsem do nového realizačního týmu, docházelo ke změnám a pojí se mi to s tím. Netušil jsem, že už to jsou čtyři roky, ale zimní přípravu mám se svým příchodem spojenou.

Co se za tu dobu změnilo?

Změnilo se toho dost, je velká rotace hráčů, změnili se i trenéři. Hodně jsem se naučil od každého trenéra a beru si od každého jen to nejlepší. Fakt, že mám možnost pracovat pro tento klub, a s těmito hráči, tak je to ta nejlepší škola, protože to, co zažívám ve Spartě a co se zde můžu naučit, to v knížkách nevyčtu.

Podařilo se ti za tu dobu, co jsi na Letné, naučit hráče některé věci natolik, že už jim to nemusíš pokaždé opakovat?

Hráči, kteří tu jsou delší dobu, tak mě znají a ví, co od nich vyžaduji. Přátelství, které s některými mám, je striktně odděleno od té profesní stránky, to se mi líbí a jsem rád, že to takhle funguje. Daří se nám hráče určitým způsobem přesvědčit a uvědomit si, že věci, které po nich vyžadujeme, po nich nechceme kvůli sobě, ale jsou dobré pro ně. Mají možnost se díky tomu posunout dál. Tomu nahrává i fakt, že je tu dost mladých hráčů, kteří mají vše před sebou, takže je jen na nich, jak vše využijí.

 

Na recepci s ručníkem kolem pasu

 

Zmínil jsi přátelství s některými hráči. Není tajemství, že hodně blízko máš k Jakubu Brabcovi a Láďovi Krejčímu. Musel ses naučit, jak to kamarádství upozadit? I s ohledem na to, že jsi profesionál a pedant…

Kamarádství s Láďou, Brábou a dalšími hráči ročníku 92 nebo 93, má spojitost s tím, že jsme společně působili u reprezentace do 19 let. Zažili jsme velký úspěch na EURO, to nás pojí. S úspěchem vždy přichází určitý druh přátelství, ale já razím názor, že od kamaráda vyžaduji víc, než od kohokoliv jiného. Ta hranice je velice úzká, ale dovedeme to všichni odlišit a zvládáme to.

Láďa s Kubou navíc neustále vymýšlí na tebe nějaké ptákoviny, především na soustředěních je na to vhodný prostor. Napadá tě, co nejhoršího ti provedli?

Máme spolu takový vztah, že se často škádlíme a vymýšlíme jeden na druhého ptákoviny. Je to i určitá forma, jak „přežít“ dlouhá soustředění. Těch příhod bylo hodně, děláme si naschvály, ale vždy se tomu zasmějeme. Rádi vzpomínáme na soustředění na Kanárských ostrovech, kde si Krejda s Brábou a Pavlem Kadeřábkem nechávali otevřené dveře do pokoje i s kartou, když šli na regeneraci. Vždy jsem jim zavřel a kartu schoval, takže museli chodit pro novou kartu. Nakonec si museli střihnout, kdo půjde pro asi už patnáctou kartu od pokoje jen v ručníku kolem pasu.

Konkrétně Láďa s Brábou jsou naprosto odlišné typy fotbalistů, i co se týče třeba tréninků v posilovně. Je hodně náročné vymýšlet pro tyhle dva tréninky, když třeba jdeš s nimi v době dovolených trénovat?

Je pravda, že tohle má dvě roviny. Kuba potřebuje zaměřit trénink na dynamiku a je vyšší a silnější. Hraje na pozici, kde podstupuje hodně soubojů, takže jeho trénink je specificky zaměřený právě na tohle. Co se týče Krejdy, při jeho tělesné konstituci je potřeba trénink zaměřit na nabírání svalové hmoty. U něj je důležité říct, že i díky zraněním si uvědomil, že silový trénink mu může hodně pomoci třeba jako prevence zranění. Namotivovat je jednoduché v obou případech, ale cíl jejich tréninků je naprosto odlišný.

 

Každá výhra je oceněním mé práce

 

Ty zároveň působíš na FTVS, dá se to v kombinaci se Spartou vše stíhat?

Dá, ale s jedinou podmínkou. A sice s tolerancí obou institucí. Fakulta i Sparta mi vychází vstříc. Na Fakultě pro to mají pochopení a moc si toho vážím, protože spojit tohle dohromady je velká výzva. Ve světě to takhle funguje naprosto normálně, o čemž jsem se přesvědčil i na různých kongresech po celém světě, na které jezdím poměrně často. Jsem rád, že můžu být u toho, kdy se propojuje teorie s praxí, i když vím, že je to hodně náročné pro mou rodinu, ale myslím, že je to správná cesta.

Co je pro tebe v současnosti největší inspirací pro tvou práci?

Každé čtyři roky je kongres, který se koná vždy rok po světovém šampionátu a všichni v podstatě čtyři roky sbírají informace a zkušenosti, takže se na tom kongresu potkáváme a předáváme si veškeré nové poznatky a vzděláváme se navzájem. Je moc zajímavé se potkat s lidmi, kteří pracují pro Lyon nebo Arsenal ve funkci kondičních trenérů, nutričních specialistů či sportovních vědců a dalších odborníků. Je to zároveň velká motivace pro všechny. Zároveň je potřeba říct, že i na takových setkáních jsem se mnohokrát přesvědčil, jak moc velké renomé Sparta má po celém světě.

Hráči slaví na hřišti góly, asistence, výhry. Co je pro tebe ta největší odměna?

Je to hodně podobné, i když góly nestřílím ani na ně nepřihrávám. Jsem hodně soutěživý typ, takže i když to není tolik vidět, nebo to nedávám znát, tak prožívám zápas velmi intenzivně. A ve chvíli, kdy se nám podaří vyhrát jakýkoliv zápas, tak je to ocenění celé mé práce a všech ostatních z realizačního týmu. Každá branka pro mě znamená velké emoce. Jak jsem řekl, úspěch hráčů a týmu, je pro mě tou nejlepší odměnou za odvedenou práci.

Nemrzí tě někdy, že z pozice kondičního trenéra nejsi tolik známý? Že se tvá práce bere jako samozřejmost…

Vůbec ne. Svou profesi mám strašně rád a chci se specializovat čím dál víc na určité věci. Já vlastním UEFA A licenci, takže bych klidně mohl být „normální“ trenér. Stojím si za tím, že je velmi důležité propojit fotbalový svět a svět kondice. Kondiční trenér by měl rozumět fotbalu a trenér by měl rozumět kondiční stránce tohoto sportu. Tato stránka není sice tak na očích, ale po celém světě má ohromný význam.

Říkáš, že máš trenérskou licenci, konfrontuješ někdy sám v sobě rozhodnutí trenérů? Že bys to udělal jinak…

Řekl bych to tak, že každý trenér má svou filozofii, koncepci a algoritmus práce. Sám, jako kondiční trenér, vím, že jsme udělali spoustu chyb. Není účelem člověka zničit, ale připravit ho kvalitně pro výkon. Aby nebyl přetrénovaný ani netrénovaný. Obě varianty u sportovců jsou běžné, chyby se stávají a učíme se díky tomu. Co se týče herního tréninku, tak ostatní trenéry nikdy nekonfrontuji, to mi nepřísluší.

Dbáš na přípravu hráčů, aby byli stoprocentně fit. Dokážeš si najít čas pro to, abys ty sám sebe udržoval v kondici, nebo ti stačí to, že jsi v tréninku s hráči?

Častokrát si říkám, že by mohl udělat něco víc pro sebe, ale pokud jsme s kluky v tréninku, tak do mé práci patří i kontrola a zpětná vazba toho, co oni dělají a co po nich chceme. Je potřeba hráče podržet, povzbudit, aby vše realizovali správně. Já si velice rád zacvičím, ale většinou až po práci. Je toho méně, než bych si představoval, ale pokud člověk chce, tak si čas vždy najde.

 

Psychologie je v kondiční přípravě hodně důležitá

 

Po celém světě jsou v podstatě nejvíce sledované přestupy hráčů, případně přesuny trenérů. Jak je to v případě kondičních trenérů? Dostal jsi za dobu ve Spartě například nabídku jít jinam?

Přiznávám, že jsem nabídku jít pracovat jinam, dostal, ovšem nebyla lepší profesně ani finančně, než možnost být ve Spartě. Pro mě je Sparta opravdu srdeční záležitost, jsem v ní moc rád a maximálně spokojený. Moc si vážím toho, že můžu působit v nejlepším českém týmu.

Jsou přesuny kondičních trenérů, fyzioterapeutů a dalších členů realizačních týmů ve světě běžné? Setkal ses s tím?

Napadá mě José Mourinho, který od svých začátku v Portu spolupracuje s Ruiem Fariou, kterého si vzal do každého klubu, kde působil. Pokud si lidi rozumí a vyhovuje jim jejich spolupráci, tak ke kočování ve skupinách dochází běžně. Ale u nás to takhle daleko není.

Musel ses s ohledem na tvou profesi vzdělávat po psychologické stránce?Aby si dokázal namotivovat sportovce tím správným směrem…

Tohle je opravdu hodně důležité. Musíme to brát tak, že každý člověk je osobnost, má určitý temperament a rys. Každý je jiná. Je to jako s olivou, kterou když zmáčknete, tak z ní dostanete to nejlepší. Je na nás trenérech, abychom ze všech hráčů dostali to nejlepší. Někoho musíte motivovat víc, u někoho je to snazší. Patří k tomu i kritika a pochvala, to je vše součástí celého procesu. Psychologie je velmi důležitá a postupně se v tom vzdělávám. Je to ale podobné, jako v jiných oborech, na každého hráče platí něco jiného a musíte k němu přistupovat jinak.

Zažil jsi během své kariéry nějakého hráče, který nepotřeboval posilovnu? Buď z důvodu, že byl od přírody silový typ nebo z důvodu toho, že to zkrátka odmítal…

Pár jedinců by se našlo, ale většinou to bylo míněno v legraci, protože když vám nějaký hráč řekne, že nepotřebuje posilovnu, tak škodí pouze sám sobě. Není to jen o realizaci cvičení s těžkou hmotností, ale je to komplexní příprava a prevence proti zranění. Dají se využívat prvky funkčního tréninku, pracovat na zpevnění těla a další prvky. Je jasné, že někdo to má radši a někdo to bere jako povinnost, ale všichni to určitým způsobem zvládají.

Který z hráčů současného kádru, nebo i hráčů, kteří už v klubu nepůsobí, udělal za tvého působení největší pokrok?

Jednoznačně mě napadá Kuba Brabec. Konkrétně co se týče jeho zrychlení, protože díky určitému tréninku se nám i v poměrně vyšším věku, co se týče téhle oblasti, podařilo zapracovat na dynamice a rychlosti. Dalším by byl asi Vašek Kadlec, který sice už nějakou dobu působí v zahraničí, ale v době volna stále spolupracujeme a v jeho případě došlo k velkému progresu. Není to ale jen naše zásluha samozřejmě, svou roli v tom sehrály i náročné požadavky v Bundeslize. Vašek je jedním z hráčů, který pochopil, že tahle forma práce mu může jen prospěch a pomoci v další kariéře.

 

 • Tomáš Malý
 • Tomáš Malý
 • Tomáš Malý
 • Tomáš Malý
 • Tomáš Malý
 • Tomáš Malý
 • Tomáš Malý

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři