AC Sparta Praha

Nerad prohrávám

Úvod - Novinky - Zpravodajství - A tým

12. 7. 2017 | 7:37zpět na seznam novinek

Vidět Tomáše Rosického trénovat bez úlev s týmem je pohled, který potěší nejen sparťanské fanoušky. Hvězdný záložník se po operaci achillovky blíží svému návratu do zápasu, ale sám moc dobře ví, že je třeba opatrnosti a návrat neuspěchat.

 

Tome, jaký je v tuto chvíli tvůj zdravotní stav a jak probíhá návrat na hřiště?

Začal jsem trénovat s týmem. Vypadá to nadějně, ale pořád je tam spousta kolonek, které musím odškrtnout. Ale je to na dobré cestě, řekl bych. Zákrok, který za sebou mám, je složitý, achillovka je těžké zranění. Návrat v mém věku je strašně náročný, ale vypadá to nadějně.

Jaké kolonky to jsou?

To se nedá říct, je jich ještě moc. Ale na tréninku je vidět, že tomu neulevuju. Buď to bude fungovat, nebo ne.

Jak těžké pro tebe bylo rozhodnout se pro zákrok?

Konzervativně to nešlo, zkoušeli jsme to celou dobu. Jiná varianta nebyla. Samozřejmě, komu se chce jít na operaci? Já ale neměl jinou možnost, operaci jsem podstoupil v Nemocnici Na Františku.

Máš v tuto chvíli nějaká omezení v tréninku?

Ne, žádná nemám.

V určité fázi návratu jsi byl už na zimním soustředění ve Valencii. Dá se to porovnat?

Teď jsem mnohem dál. Ve Španělsku jsem ještě nebyl v plném tréninku s týmem.

Dokážeš odhadnout, kdy by ses mohl vrátit do zápasu?

Žádný časový limit stanovený není. Jak jsem řekl, je tady nějaký počet věcí, které musím zvládnout, abych do zápasu mohl naskočit.

Asi je těžké návrat neuspěchat a nestrhnout se těmi změnami v klubu?

Musíte se jednoduše držet plánu, zranění si řekne samo. Tohle je těžké, náročné zranění, které když uspěcháte, vás hned hodí zpátky. To když není připraveno na krok, který uděláte. Pokud se ale jde správně, krok za krokem, reaguje to dobře.

Co tě motivovalo k tomu se na to tentokrát nevykašlat?

Já nerad prohrávám.

Co je v tomto případě vítězství?

Vracel jsem se, aby Sparta zase hrála Ligu mistrů. Já už ji hrát nemusím, už jsem se jí nahrál dost. Je to ale velká motivace.

Našel se někdo, kdo tě od návratu odrazoval?

To se najde vždycky. Řeknu to jednoduše – můj život, moje kariéra, moje rozhodnutí.

 

„Trenér je autorita, to je důležité“

 

Jak vnímáš letní změny v týmu?

Určitě je to pozitivní změna, to je bez debat. Jiný působ práce je, hlavně pro kluky, kteří nemají zkušenost ze zahraničí, nesmírně zajímavý. Ty změny – lepší profesionalita, organizace, komunikace – jsou vidět. Věci se mění. Ta změna je pro klub nesmírně pozitivní. Posune se dál a některé problémy, které Sparta má – a bylo jich dost – se umažou.

Dá se říct, v jakém časovém horizontu se ty věci začnou projevovat?

Některé věci nejsou těžké, jsou o nastavení kompetencí a o tom, kdo na sebe vezme odpovědnost. To už proběhlo. O tom mluvím, věci se okamžitě zprofesionalizují a ten klub posunou dál.

Když ses vracel ze zahraničí, měl jsi už v hlavě, že chceš klubu pomoci i tímto způsobem a poukazovat na věci, které by se měly změnit?

Nešel jsem sem s tím. Spousta věcí je o financích. Sám nerad srovnávám, co šlo v Arsenalu a tady ne. Finanční možnosti jsou jinde a je nefér vůči Spartě to srovnávat. Zázemí a servis pro hráče jsou v Arsenalu na jiné úrovni, samozřejmě. Sparta má skvělého majitele, který do ní pumpuje peníze, ale ty změny byly na čase. Změna ve vedení týmu bude velmi pozitivní pro vývoj celého klubu, jako takového. Zatímco dříve byly odpovědi ‚Ale‘, dnes je to okamžitě ‚Ano‘.

Český fotbal býval až trochu pověstný tím, že si k sobě nechtěl pouštět zahraniční metody a trenéry. Je to i z tohoto pohledu krok správný směrem?

Krok správným směrem je vždycky těžké určit. Je to krok strašně zajímavý, hlavně pro kluky, kteří neznají, jak to chodí venku. Je tu kouč s jinými ideami, obrovské osvěžení. Jestli je to správně se ale určuje jen podle toho, zda klub bude mít výsledky, nebo ne. Můžeme se tu bavit, že je všechno skvělé, nebo že přišel Mourinho, ale pak to nebude fungovat. Jediné měřítko jsou výsledky. Teď jsme mluvili o zázemí, kam se Sparta tímto krokem posune, tím, že pan Křetínský do toho klubu investuje.

Jaký dojem na tebe udělal trenér Stramaccioni, ať už po lidské, nebo profesní stránce?

Velmi dobrý. Je to autorita, což je důležité. Z pracovního hlediska dobře ví, co chce, a dokáže to vysvětlit. I když mluví anglicky. Pro mě to není problém a nezaznamenal jsem, že by byl pro kluky. Co se týče vysvětlování toho, co po nás chce, je velice srozumitelný. Důležité je, že to na nás nenaházel všechno najednou, to by bylo mnohem těžší. Jde bod po bodu a až jakmile jsme všichni schopni to pochopit a dělat dobře, pokračuje dál. A zase je to delší proces. My čas nemáme, změn je strašně moc a i to nese svoje riziko.

Jak rychle si to ale může sednout?

Když uděláte tolik změn, nedá se to odhadovat. Máme spoustu nových hráčů, to je obrovský zásah do mužstva, z půlky nový mančaft. Není to jen o tom, co chce trenér hrát. Jsou tam i návaznosti hráč na hráče. Na to ten čas nemáme. Půjdeme do toho hned zostra, musíme vybojovat Evropskou ligu, ty nástrahy jsou tu taky obrovské.

 

„Mužstvo se skládá zajímavě"

 

Bude Sparta připravená?

Dobrá otázka, na kterou ale nedokážu odpovědět. Všichni děláme všechno pro to, aby byla. Soustředění se daří, až na zraněné kluky, kteří nás opustili. Zbytek má spoustu šrámů, ale to je normální. V dnešním fotbale to tak je.

Ohledně posil, jaký z nich máš dojem?

Mužstvo se skládá zajímavě. Trenér cíleně říká, co chce a co cítí, že mužstvo potřebuje. Na hodnocení je strašně moc brzo. Jsou to zajímavá jména, Marc je zkušený střelec, takových není nikdy dost. Na hodnocení je ale brzo. Fotbalových věcí jsme ještě nedělali moc, hodně se toho dělá mimo hřiště.

Jenže do začátku sezony zbývají zhruba dva týdny. Je v silách trenéra to dát do té doby dohromady, abychom šli do prvního zápasu připraveni, i když stále nejsou všichni hráči k dispozici?

Pokud hrajete dvakrát v týdnu, nebudete mít nikdy všechny hráče k dispozici. Fotbal je teď tak fyzický, tak rychlý… Podívejte se do Anglie. Je to sice čtrnáct dní, ale podívejte se – už ubíráme z té fyzické zátěže a přesouváme se do taktických, fotbalových věcí. Těch nadcházejících dní bude z velké části právě o tom, tam to bude směřovat. Pak si budeme moci říct víc, teď je na takové úvahy brzo.

To vlastně souvisí i se zápasem s Kyjevem, že?

Už se jede podle nějakého mustru, ale ještě tam nejsou ty věci, se kterými do zápasu jdete. Rozdíl ve fázi přípravy Kyjeva a námi byl obrovský. Bylo to vidět. První poločas byl vyrovnaný, druhý poločas jste viděli sami. Nesmíte ale panikařit. Jasně, 4:1, kdo chce prohrát? Ale stejně tak tomu nemůžete dávat žádnou velkou váhu – nebo já ji tomu nedávám. Já jsem venku měl tři zahraniční trenéry a jeden z nich říkal, že výsledky v přípravných zápasech ho vůbec nezajímají. Asi takhle.

V kádru máme všechny posty kvalitně zdvojené, což se ale netýká podhrotového hráče, kde konkrétně za tebe zřejmě adekvátní náhrada není…

Tady je otázka, zda na tu pozici trenér se mnou počítá. Mám výhodu, že na těch třech pozicích v záloze mě může dát všude. Každý trenér má své představy. Zatím, co jsme zkoušeli, na ty horní pozice staví útočníky a mě dává spíše pod.

 

„Bude to bez debat nejzajímavější ročník za poslední roky“

 

V čem by naše hra měla v této sezoně být jiná?

Největší problém byla hra směrem dopředu. Co se týká defenzivy, kluci jsou schopni hrát velice slušně i takticky. To je ale problém celého českého fotbalu. Ten má problém s kreativitou a invencí. Liga vůbec není špatná, není to špatný produkt, který ale určité věci srážejí. Liga je zajímavá, jsou tam tři dobré mančafty, které hrají o špičku, a vždycky vyleze někdo jako Zlín s krásným příběhem.

Z taktické stránky věci nehrají ani kluby z nižších pater tabulky špatně. Velice slušně! Problém s ofenzivou je v celém fotbale. Když se podíváte na individuální schopnosti hráčů, tak ty nestačí.

Když jsi nakousl ligu, čekáš nejzajímavější ročník za poslední roky? Bude se hrát o Ligu mistrů…

Bez debat. Hlavně tou vizí Ligy mistrů, kvůli které se otevřela stavidla Sparty a Slavie. Ta vize je tak velká, že do toho každý investuje.

Bude to stejné jako v dřívějších letech, kdy jsme se o titul přetahovali se Slavií?

Já bych nezapomínal na Plzeň. Vrátil se trenér Vrba, to je další zajímavost. Navíc budou v nejlepší pozici, nebude se o nich mluvit, nedělali žádné investice jako Sparta a Slavie. Budou v nejlepší pozici třetího vzadu, který může být v uvozovkách v klidu.

Může se právě to projevit v úvodu sezony? V Praze si budou hráči v týmech ještě zvykat, zatímco v Plzni mají trenéra, který hráče zná.

Může to být výhoda, to je trefné.

Co tě napadlo, když jsi četl jména posil Slavie?

Ani jednoho jsem strašně dlouho neviděl, ale všechny tři znám. Danny se mi líbil roky zpátky, je to šikovný, zajímavý hráč, ale taky jsem ho roky neviděl. Jak na tom ti kluci jsou, nevím. Ale beru to z té pozice, že díky těmto hráčům bude liga daleko zajímavější. Nic takového tady nikdy nebylo.

Zatím hráči, kteří působili v zahraničních klubech jako já, nebo Šmíca, byli odchovanci, kteří se vrátili. Šance klubů, že takového hráče získají, byla vysoká právě proto, že to byl jejich odchovanec. Kluci, které koupila Slavie, sem nejdou kvůli tomu, že mají rádi Slavii, ale protože jsou zaplacení. Vidina Ligy mistrů je obrovská.

Může se to projevit i na jejich motivaci?

To je asi otázka na někoho, kdo je zná. U Němce bych se toho neobával, ti jsou tak stavění. U těch dalších, neznám, těžko hodnotit.

 

 

 

 • Soustředění Bad Häring, Rosický
 • Soustředění Bad Häring, Rosický
 • Soustředění Bad Häring, Rosický
 • Soustředění Bad Häring, Rosický
 • Soustředění Bad Häring, Rosický
 • Soustředění Bad Häring, Rosický
 • Soustředění Bad Häring, Rosický
 • Soustředění Bad Häring, Rosický

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři