AC Sparta Praha

Musíme věřit v to, co děláme

Úvod - Novinky - Zpravodajství - A tým

27. 12. 2017 | 10:47zpět na seznam novinek

Trenér Andrea Stramaccioni se stal symbolem přestavby prvního týmu, který bohužel v první části ročníku sezony nesbíral. „Sezona 2017/2018 se možná do historie nezapíše jako úspěšná, ale možná jako ta, v níž vznikla nová Sparta,“ věří italský kouč.

 

Trenére, jak hodnotíte úvod sezony, který nemůže být označován jako úspěšný?

Nejsem spokojený, my všichni nejsme. Za to, co jsme udělali pro výsledky v první části sezony, nemůžeme být rádi. To je fakt, nikdo se nesnaží nic skrývat. Vyřazení z Evropské ligy, spolu s příchodem tolika nových hráčů a samozřejmě novým trenérem, to vše špatný start hodně ovlivnilo. Nikdo z nás nečekal, že vypadneme už v kvalifikaci, a kádr byl přitom natolik široký, aby zvládl hrát tři soutěže. To byl problém.

Udělal byste ze své pozice zpětně něco jinak?

Věděl jsem, že přijít do Sparty a do České republiky, stát se jediným cizím trenérem v lize, byla výzva. Popravdě, udělal jsem chyby, ale i díky nim jsem o české lize pochopil hodně věcí. Získal jsem hodně zkušeností a věci nyní vnímám jinak. Přijít ze zahraničí a snažit se pochopit jinou mentalitu není snadné, ale to není má omluva.

Často o svém dosavadním angažmá mluvíte v širších souvislostech jako o „projektu“, i Daniel Křetínský v nedávném rozhovoru hovořil o procesu internacionalizace kabiny. Jak jste s průběhem tohoto „projektu“ spokojený?

S panem Křetínským vedeme od začátku otevřené diskuse, sdílíme mnoho názorů. Po posledním utkání s Mladou Boleslaví jsme se sešli, předal jsem mu svou analýzu toho, co bylo v první části sezony špatně a co dobře, a také můj vlastní plán. Byl jsem rád, že pan Křetínský s většinou toho souhlasil. Projekt nyní představuje nový soubor hráčů – je tam pět, šest, sedm českých hráčů, kteří jsou mladí a připravení na to, aby nosili dres Sparty. Pokud ho chcete nosit, nesmíte být pouze dobrý hráč, ale také člověk se správným duchem a mentalitou. Na těchto hráčích budeme stavět a soupisku zúžíme. Přestože sezona nebude úspěšná tak, jak jsme si všichni – včetně mě – představovali, musíme stavět dál. Změnit dvakrát, třikrát směr by byla chyba. Dobře, sezona 2017/2018 se do historie nezapíše jako dobrá, ale třeba bude ročníkem, kdy vznikla nová Sparta. Začít nový cyklus není snadné, před pár dny ukončil kariéru Tomáš Rosický, ale pořád je tu hodně hráčů, kteří psali historii Sparty, jako David Bičík, David Lafata, Costa, nebo Michal Kadlec. Tyto hráče milujeme, ale musíme také vytvářet generaci novou. Musíme být silní a věřit v to, co děláme. Na tom jsme se s panem Křetínským shodli. I pro mě je důležité vidět, že majitel sdílí můj náhled na věc.

 

„Přivést tolik cizinců najednou byla jedna z mých chyb.“

 

Zmínil jste řadu nových hráčů, kteří přišli v létě. Jaký byl podle vás jejich přínos?

Pokud bych se mohl vrátit zpět, asi bych nenavrhoval příchod tolika cizích hráčů naráz. V Itálii a Řecku byla soutěž na rychlé přijetí cizích hráčů více připravená. Nejen na jejich přijetí, ale také na jejich vlastní adaptaci. Jsem si jistý, že všichni noví hráči jsou kvalitní, ale ne pro všechny bylo snadné se srovnat s českým fotbalem a českou ligou. Přiznávám, to je jedna z mých chyb, přivést tolik cizinců najednou nebyl dobrý nápad. Byl to jeden z důvodů, proč to na podzim nefungovalo.

Existuje šance, že někdo z nich v zimě odejde? Obzvlášť s přihlédnutím k faktu, že neodehrajeme tolik zápasů?

Šance tady je, soupisku budeme redukovat. Očekávám, že budu mít k dispozici osmnáct, dvacet hráčů, a rád bych si vytáhl i některé hráče z akademie. Neříkám, že budou hned hrát, ale chci, aby si začali zvykat. Možná nejsou hned připraveni na to, hrát za první tým, ale mohou být s námi, aby se učili a trénovali. Devatenáctka a akademie obecně odvádí velmi dobrou práci. Nicméně u hráčů, o kterých jsme se bavili, budeme muset zvážit jejich budoucnost ve Spartě, protože bez pohárů je to něco jiného, než jsme očekávali v létě.

Takže můžeme v zimě očekávat víc odchodů, než příchodů?

To je plán. Samozřejmě nechci nic potvrzovat dopředu, hráčský trh je hodně komplikovaný, nicméně má představa je osmnáct až jednadvacet hráčů. Osobně jsem přednesl patnáct, šestnáct hráčů, se kterými chci pracovat, o dalších budeme ještě hovořit s vedením.

Bude se Sparta v zimní přestávce ucházet o ofenzivního záložníka, klasickou desítku?

Určitě budeme hledat hráče, který nahradí Tomáše Rosického. Samozřejmě, Tomáše plně nahradit není možné, ale hovoříme o charakteristice. Pozice desítky byla jedním z technických problémů první části sezony a uvidíme, zda budeme schopni najít hráče, který by mohl tuto roli stabilně plnit. Každopádně záloha je místem, kterým se budeme zaobírat a kam budeme jednoho nebo dva hráče hledat.

Jak se těšíte na spolupráci s Tomášem Rosickým, jako členem sportovního vedení klubu?

Jsme spokojení, že klub Tomášovi nabídl spolupráci také mimo fotbalový trávník. Tomáš není pouze špičkový hráč, ale také velmi inteligentní člověk. Přeju mu velmi dlouhou a úspěšnou kariéru funkcionáře. Chci ho mít blízko týmu, mezi trávníkem a vedením.

 

„Chceme mít Spartu takovou, jakou ji chce mít každý fanoušek.“

 

Zpět k vám. Změnilo se během podzimu vaše vnímání české ligy, potažmo českého fotbalu obecně?

Je to soutěž, v níž budete mít problémy, pokud ji detailně neznáte. V Itálii možná máte víc individuální kvality a taktického přístupu k zápasům, tady je však velmi vysoká intenzita nasazení. Agresivita každého hráče v každém zápase je velmi vysoká. Na to je třeba být připravený. Má filozofie je taková, že chci s týmem kontrolovat hru v každém zápase, držet míč. Pokud však na agresivitu soupeře nebudeme připravení, budeme mít problém v každém zápase. V tomto případě bylo tím nejhorším probuzením Brno. I když jste lepší a kontrolujete hru, ale nejste připraveni na soupeřovo nasazení, budete mít problém i s posledním týmem tabulky. Když jsem byl trenér Interu, hrála Neapol s Viktorií a se štěstím uhrála bod, protože připravená nebyla – a to měla v týmu Cavaniho, Lavezziho a Hamšíka.

S podzimním vývojem pochopitelně nebyli spokojení ani fanoušci. Jak jste dění na tribunách vnímal a jak moc to ovlivňuje vaši práci?

Je to součást práce mé i hráčů. Plně chápeme, že fanoušci nejsou spokojení, a já garantuji, že já jsem ten první, kdo je nespokojený. Naplno pracujeme na tom, abychom byli lepší a posunuli se dál. Tohle je ale správná chvíle na to, abych fanouškům poděkoval. Za to, že nás v domácích zápasech podporovali celých devadesát minut, i když se nedařilo. To týmu pomohlo. Věříme, že budou tenhle dres, klub, tenhle tým podporovat i dál. Ne pouze tento kádr a tohoto trenéra. Jsou fanoušci Sparty, která je jejich životem, a tento klub, toto logo potřebuje jejich podporu. I když nám to nejde tak, jak bychom si přáli, potřebujeme jejich podporu. Zároveň jsme zcela připraveni slyšet kritiku.

Zmínil jste, že druhé místo je tím hlavním cílem pro zbytek sezony. Co by se ale stalo v případě, že na něj nedosáhneme?

Hlavní cíl je dostat Spartu tam, kam patří, aby byla schopna vyhrávat každý zápas. To je ten hlavní cíl - mít Spartu takovou, jakou ji každý fanoušek chce. Chceme se stabilně vrátit do Evropy a druhé místo je cestou do kvalifikace Ligy mistrů. To, že je Sparta schopná vyhrát každý zápas, ale bohužel nebylo na podzim zvykem. To je v mých očí důležitějším cílem. A jak už jsem řekl, na jakémkoliv místě sezonu zakončíme, nebude v historii zapsaná jako úspěšná. Ale musíme pro Spartu něco budovat a já do toho dám veškerou svou energii.

 

 

 

 • Andrea Stramaccioni
 • Andrea Stramaccioni a Martin Frýdek
 • Andrea Stramaccioni
 • Andrea Stramaccioni
 • Andrea Stramaccioni
 • Andrea Stramaccioni
 • Andrea Stramaccioni a Vjačeslav Karavajev
 • Andrea Stramaccioni
 • Andrea Stramaccioni
 • Andrea Stramaccioni

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři