AC Sparta Praha

Marek Štěch posilou Sparty, Tomáš Vaclík odchází do Basileje

Úvod - Novinky - Zpravodajství - A tým

22. 5. 2014 | 16:53zpět na seznam novinek

AC Sparta Praha se domluvila na příchodu brankáře Marka Štěcha. Čtyřiadvacetiletý brankář přichází jako volný hráč z anglického Yeovilu, v jehož dresu nastupoval v sezóně 2013/2014 v druhé nejvyšší anglické soutěži. Letenský klub se ve stejný den také dohodl se švýcarským klubem FC Basilej na přestupu Tomáše Vaclíka.

Tomáš Vaclík přišel do Sparty v zimě roku 2012. Za dva a půl roku odchytal v rudém dresu do dnešního dne 69 utkání, v aktuálním soutěžím ročníku třináctkrát vychytal čisté konto, čímž se také zasloužil o vítězství v Gambrinus lize i Poháru České pošty.

Pětadvacetiletý brankář se i díky výkonům v dresu letenského týmu probojoval do národního mužstva. Naposledy za český výběr nastoupil ve středu 21. května v přátelském utkání v Helsinkách proti Finsku. Po skončení sezony 2013/2014 odejde do týmu švýcarského mistra FC Basilej. S Basilejí se domluvil na čtyřletém kontraktu.

„Jsme rádi, že jsme před dvěma a půl lety s Tomášem zvolili přestup do Sparty, protože se to ukázalo jako správná volba. Myslím, že jeho angažmá vedlo ke všeobecné spokojenosti. Tomáš ze Sparty neutíká, ale zahraniční angažmá pro něj představuje další velkou výzvu. Zároveň byla nabídka Basileje pro Spartu i samotného hráče mimořádná,“ říká Vaclíkův agent David Nehoda.

Finanční náležitosti transferu se oba kluby rozhodly nezveřejnit.

„Připouštěli jsme, že odchod jednoho klíčového hráče v tomto období může nastat. Nicméně nabídka Basileje byla jak pro nás, tak i pro samotného Tomáše naprosto mimořádná. Nedokázali jsme si ale představit Tomášův odchod, aniž bychom měli zajištěnou adekvátní náhradu, a jsme přesvědčeni, že se to podařilo,“ komentuje transfery Jakub Otava, člen představenstva AC Sparta Praha.

 

 

Štěch se vrací na Letnou

Marek Štěch prošel mládežnickými výběry Sparty, než v roce 2006 jako šestnáctiletý přestoupil do anglického West Hamu. Tam si zachytal ve třech soutěžních zápasech, než v roce 2009 klub opustil a zamířil na sérii hostování do nižších soutěží.

Nejprve hájil barvy Wycombu a Bournemouthu ve čtvrté nejvyšší soutěži, poté si o jednu úroveň polepšil, když zamířil do Leytonu Orient a Yeovilu. Tam před sezonou 2012/2013 nakonec přestoupil a mužstvu pomohl k postupu do Championship, druhé nejvyšší anglické soutěže. V následující sezoně Yeovil sestoupil zpět do League One, to však Štěcha trápit nemusí – jako volný hráč totiž podepsal novou tříletou smlouvu na Letné.

Podle hráčova agenta Viktora Koláře přichází na Letnou hotový gólman. „Je zocelený těžkými soutěžemi a velkým počtem odchytaných zápasů v Británii, odolný a navíc dobře znalý sparťanského prostředí,“ uvedl na adresu mladého gólmana, který byl ve středu poprvé na lavičce národního týmu.

Koláře navíc těší, že příchod nového gólmana pomáhal uvolnit ruce Spartě při řešení odchodu Tomáše Vaclíka do Švýcarska. „Basilej byla stejně jako Sparta nucena hledat nové gólmany a moc nás těší, že jsme výměnu na postu brankářů pomohli Spartě rychle vyřešit,“ uvedl Kolář, spolumajitel společnosti SPORT INVEST Group.

 „Je to nádherný pocit. Chci poděkovat Spartě, jak se zachovala i své agentuře za to, jak rychle se vše vyřešilo. Je krásné být zase na Letné a moc se na vše těším,“ prohlásil Marek Štěch v rozhovoru pro klubový web sparta.cz.

„Odešel jsem jako mladý kluk, teď se vracím a udělám vše pro to, abych odchytal co nejvíce zápasů,“ řekl čtyřiadvacetiletý brankář, který měl nabídky setrvat v Anglii. „Rozhodování bylo těžké i s ohledem na rodinu v Anglii, kde jsem byl osm let a je to prakticky můj domov. Měl jsem i jiné nabídky, například od Watfordu, ale nebyla tak dobrá ve všech směrech, jako v případě Sparty.“

 

 

 • Marek Štěch
 • Marek Štěch
 • Marek Štěch
 • Tomáš Vaclík
 • Tomáš Vaclík
 • Oslavy titulu 2014; Švenger, Hušbauer, Vaclík

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři