AC Sparta Praha

Legendy Sparty a reprezentace - Václav Migas

Úvod - Novinky - Zpravodajství - A tým

3. 6. 2008 | 11:05zpět na seznam novinek

Jeden z nejvěrnějších sparťanských fotbalistů. Václav Migas. V letech 1963 - 1974 sehrál v rudém dresu 346 zápasů, z toho 155 ligových a vstřelil 16 gólů., z nichž pět bylo ligových. Dres Československa oblékl v osmi utkáních.

Potrhané kolení vazy
Žákovské kopačky obouval ve Spartě Košíře, ale brzy zaklepal na dveře sparťanské šatny na Letné. Chlapce tehdy vedl Karel Senecký, bývalý vynikající fotbalista, a malý Václav prošel velice dobrou školou. Krůček po krůčku vystřídal všechny mládežnické výběry až do ligového dorostu. V osmnácti letech pak začal oblékat dres prvního mužstva. O velikonocích roku 1963 nastoupil v reprezentačním dorosteneckém týmu na turnaji UEFA v Anglii proti Švédsku. Už ve třetí minutě mu však vlastní brankář nešťastně padl na nohu a Václav s potrhanými koleními vazy skončil na operačním stole. Hrozilo mu dokonce ukončení jeho slibně se rozvíjející sportovní kariéry. Jenže už tehdy se projevila jeho tvrdost k sobě samému a nezlomná vůle nevzdát se. Začal posilovat, zkoušel běhat, ale koleno moc neposlouchalo. Přišla vojna v Dukle Slaný a bolesti celý rok jen pomaličku ustupovaly. Nakonec však Václavovo nezměrné úsilí přineslo své ovoce. Noha se uzdravila a Václav mohl ve středu obrany splácet Dukle její péči.

Hrál na mistrovství světa
Po vojně už tvrdil obranu Sparty, ale brzy mu jeho pevná vůle znovu přišla vhod. V roce 1967 začalo jeho jméno ze sestavy vypadávat a měl odejít do Pardubic. Přestupní lístky však nepodepsal, Sparta mu příliš přirostla k srdci. Hrál za "béčko" a snažil se dokázat, že stačí i na ligu. A podařilo se mu to. Nejenže se opět vešel do ligové sestavy, ale během půl roku i do národního mužstva, které se probojovalo na mistrovství světa do Mexika. Trenér Jozef Marko využil jeho rychlého startu na míč, tvrdosti v osobních soubojích a hry oběma nohama. A Migas byl také jedním z mála fotbalistů, kteří ho na šampionátu v roce 1970 nezklamali.

Další rána: zlomená noha
Po Mexiku měl Václav za cíl pokračovat dál ve svých spolehlivých výkonech ve Spartě, ale 4. dubna 1971 se mu do cesty postavila další obrovská zdravotní překážka. V 60. minutě utkání proti Interu Bratislava odkopával levačkou míč a šlapák útočícího Petráše ho odsoudil k další dlouhodobé absenci na zeleném trávníku. Zlomená noha putovala do sádry a na určitý čas se jeho společníkem staly berle. Později se opět roztočil kolotoč cvičení a posilování. Nebyly to lehké dny, ale Václav se znovu dokázal vrátit. Nikdy mu nechybělo srdce bojovníka, fotbal a svou Spartu měl nadevšechno rád. Rudý dres oblékal do svých třiceti let, kdy se trenér Ivan Mráz rozhodl, že už s ním nebude počítat. Přes dvě vážná zranění a dlouhá čekání prožil Václav Migas ve Spartě krásné roky. Po dramatických bojích o záchranu prvoligové příslušnosti se v roce 1967 radoval z mistrovského titulu, byl oporou mužstva na zaoceánských zájezdech, prožíval aplaus z postupu v Poháru mistrů, ale v roce 1966 i zklamání po bělehradském debaklu s Partizánem.

Bez fotbalu nevydržel
S kopanou se nikdy nedokázal rozloučit. Ze Sparty odešel do Viktorie Žižkov, pak následovaly Neratovice a pražský Motorlet, trenérská lavička v Davli a na závěr své kariéry působil jako hrající trenér v Ledči nad Sázavou. A odtud vedla jeho cesta zpátky na Letnou, do jedenáctky internacionálů, v níž - dokud mu to zdraví dovolilo - se stal duší a hlavním organizátorem její činnosti. Volna bez fotbalu Václav Migas, který pracoval jako řidič v Domácích potřebách Praha, moc neměl. Dokonce se delší dobu staral i o fyzickou přípravu sparťanské tenisové omladiny a tři roky chodil běhat s tehdy nejlepší československou hráčkou Helenou Sukovou. Další kruté zdravotní ráně už Václav podlehl. Zemřel 23. září 2000 v sanatoriu poblíž Prahy. V pouhých 56 letech.

 • Václav Migas

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři