Když sezóna začíná

Úvod - Novinky - Zpravodajství - A tým

20. 6. 2018 | 19:41zpět na seznam novinek

S losem nového ročníku FORTUNA:LIGY jsme se mimo jiné dozvěděli, že sezónu zahájíme domácím utkáním proti Opavě. A právě teď je ideální čas připomenout si, jak Sparta vstupovala do ligy v nedávné minulosti.

Začněme před deseti lety, tedy létem 2008. Za Spartu poprvé po svém návratu z Anglie nastoupil Patrik Berger, ve druhém poločase zažil svou ligovou premiéru Bony Wilfried. Naopak do svého posledního ročníku v rudém dresu vstupovali Miroslav Matušovič nebo Daniel Kolář, který se už za necelé dva měsíce stěhoval do Plzně. Sparta na úvod sezóny uspěla a před patnácti a půl tisíci diváků porazila Boleslav 1:0, když gól v 69. minutě obstaral Michal Kadlec.

O rok později jsme brali na úvod jenom bod, který jsme si odvezli ze hřiště Teplic. Většina zápasu se odehrávala ve středu hřiště a největší šanci měl v závěru utkání mladík Aleksandr Prudnikov, který ve Spartě hostoval ze Spartaku Moskva. Jenže trefil jen boční síť a diváci se gólu nedočkali. Mimochodem, dnes už devětadvacetiletý Prudnikov aktuálně působí v Anži Machačkala.

Další ročník přinesl na úvod sparťanským fanouškům velké zklamání. Obhájci titulu začali sezónu na hřišti nováčka z Hradce Králové a prohráli tam 1:2. Na úvodní trefu domácího Rezka ještě odpověděl Bony, jenže vítěznou branku Hradce obstaral tehdy jednadvacetiletý Václav Pilař. Mužstvo, které v předchozím ročníku neprohrálo ani jednou, padlo v nové sezóně hned v prvním kole.

V další sezóně už bylo všechno v pořádku a začali jsme opět vítězstvím, navíc v hodně atraktivním zápase. Fanouškům Sparty se poprvé představili Martin Juhar nebo Vlastimil Vidlička a i oni přispěli k tomu, že jsme si z Českých Budějovic vezli vítězství 4:2. Hrdinou byl dvougólový střelec Kamil Vacek.

Sezóna 2012/2013 začala ostře, pražským derby na hřišti Dukly. První celý ročník v pozici jedničky byl před Tomášem Vaclíkem. Na Julisce ale čisté konto neudržel, z penalty ho překonal Pavel Hašek. Od porážky nás zachránil až v nastaveném čase Leo Kweuke, který tím načal svou poslední sezónu ve Spartě.

O rok později jsme naopak zaznamenali naprosto suverénní vstup do soutěže. V Jihlavě skórovali dvakrát Lafata, Hušbauer a také Václav Kadlec a Sparta zvítězila 4:1. První ligový zápas za Spartu odehrál Costa a na konci tohoto ročníku jsme se radovali z titulu.

I sezóna 2014/2015 začala naším vítězstvím, i když tentokrát hubenějším. Svůj jediný ligový gól za Spartu tehdy vstřelil Martin Nešpor a letenští zvítězili na hřišti Bohemians 2:1. Po výhře v Superpoháru nad Plzní a dvou vítězstvích nad Levadií Tallin šlo o Spartu už o čtvrtý triumf v novém ročníku.

Na startu následujícího ročníku Sparta opět vyrazila do Jihlavy, jenže tentokrát odsud žádný velký výsledek nepřivezla. Fanoušci se těšili na nové tváře, nastoupily totiž hned čtyři – Hybš, Frýdek, Paixao a Steinhofer. Remíza 0:0 ale nikoho nenadchla.

V ročníku 2016/2017 se Sparta po osmi letech vrátila k úvodnímu zápasu sezóny na svůj stadión, kde přivítala Slovácko. V atraktivním zápase plném šancí jsme už po deseti minutách a dvou trefách Dočkala vedli 2:0, jenže nakonec to byly nervy a dramatické vítězství 3:2. Rozhodující gól dal Konaté.

A zbývá minulá sezóna, v níž hned první zápas naznačil, co bude Spartu trápit celý rok – neschopnost dotahovat takřka vyhrané zápasy. Už v šestnácté minutě jsme po penaltě Lafaty vedli 1:0 a měli jsme i další šance. Jenže o tři body nás dvě minuty před koncem obral vyrovnávací gól Michala Šmída.

Za posledních deset let tedy Sparta v úvodních zápasech nové sezóny pětkrát vyhrála, čtyřikrát remizovala a jednou ztratila všechny body. Proti nováčkovi jsme za tu dobu hráli dvakrát. Jak povedený bude vstup do nového ligového ročníku 2018/2019, to se dozvíme přibližně za měsíc.