AC Sparta Praha

Jsem pozitivní

Úvod - Novinky - Zpravodajství - A tým

11. 3. 2017 | 18:50zpět na seznam novinek

Na SpartaTV jsme v sobotu přinesli obsáhlý rozhovor se sparťanským trenérem Davidem Holoubkem, který se vyjádřil o celé řadě témat, která sparťanské fanoušky zajímají nejvíce. Nyní nabízíme i přepis rozhovoru:

Když jsme si povídali naposledy, bylo to před zápasem s Interem, který vyšel parádně. Dnes je situace odlišná, herně ani výsledkově to zatím nevypadá tak, jak bychom chtěli. Jak náročná je to pro tebe situace, a jak náročná je to změna, zvykat si na ten tlak od fanoušků?

Pro mě, jako pro trenéra, je vždy mnohem zajímavější poslouchat pozitivní zprávy o tom, že se nám výsledkově i herně daří, ale v tuhle chvíli to tak není. Ale neskládáme zbraně. Cítím to z kluků na trénincích i v kabině, snažíme se s tím něco udělat, něco změnit. Otázka samozřejmě je, zda se nám to podaří, ale to klima v kabině a realizačním týmu je pozitivní. Očekávám, že to zlomíme.

Jak vypadá atmosféra v kabině? Hráči jsou stále odhodlaní?

Atmosféra je tvůrčí, pozitivní. Není nám jedno, co se děje směrem k nám. Vnímáme to, ale snažíme soustředit se na nás a na ty kluky. Plně si to uvědomujeme. Je to o práci, přístupu, ale i podpoře směrem k nám. To teď tak úplně není.

Fanoušci nejsou spokojení s naší hrou, jak teď atmosféru na tribunách vnímáš?

Když jsme v listopadu a prosinci hráli Evropskou ligu s Interem, Southamptonem nebo Beer-Shevou, fanoušci stáli za námi a pomáhali nám. A na hráčích to bylo vidět, jejich výkony byly mnohem, mnohem lepší. Tu podporu bychom dál potřebovali i když se nedaří, jenže se nám jí nedostává, na to musíme předvést lepší výkon. Ale pomoci bychom potřebovali. Strašně moc bych si přál, aby atmosféra na tom našem krásném stadionu byla pozitivní a těm klukům pomohla. Máme kádr ne úplně zkušený, plný mladých hráčů a ty výkony teď nejsou výborné. Ale když se všichni spojíme – fanoušci, my, kabina – jsme schopní tohle hluché období zvládnout. Vždy se snažím přemýšlet pozitivně, a právě v tom to pozitivum vidím. Že se všichni spojíme. Za mě, realizační tým i hráče slibuji, že pro to děláme maximum a věřím, že se nám to podaří.

Tribunami hýbe i situace kolem Tiémoka Konatého. Jak ji vnímáš?

Když jsme se rozhodli, že Timiho vrátíme do týmu, ukázali jsme, že je náš, že je to hráč Sparty Praha a že patří do kabiny. Nelíbí se mi, že se mu nefandí. V tu chvíli fanoušci nefandí nám. Timi je náš, všichni za ním stojíme a chceme mu dát maximální podporu. Strašně moc bych si přál, aby to přijali i fanoušci. Uvědomuju si, že neudělal dobré rozhodnutí, ale upřímně – kdo z nás nikdy neudělal chybu? Já vím o nějakých deseti, dvaceti chybách, které jsem za svůj život udělal já. Vždycky jsem ale dostal druhou šanci. I Timi si ji zaslouží. Od nás i hráčů podporu má. Teď zbývá třetí strana, a tou jsou fanoušci.

Značná část fanoušků ale Timimu podporu dává. Z toho máš radost?

Polarizaci sparťanských fanoušků vidím. Jedni mu tleskají, druzí na něj křičí. Tu pozitivní reakci vnímám a je mi samozřejmě bližší. Chodí na nás spousta fanoušků, spousta tím sparťanstvím žije, stejně jako já. Když budeme jednotní, jsme strašně silní. To mám ověřené i v praxi.

Jak to vnímá sám Timi? Připouští si to?

Snaží se být silný a nepouštět si to do hlavy. Ale kdo z nás by byl schopen předvést stoprocentní výkon? Cítí to. Jeho výkony nejsou výborné z toho důvodu, že se děje to, co se děje. Mluvíme s ním, kluci ho podporují na hřiště, my v trénincích.

Pískotu se při zápase s Duklou dočkal i Václav Kadlec, který se vrátil po zranění. Jaká je jeho situace teď?

Když si to vezmeme od začátku, tak Venca nastoupil naposledy v utkání s Interem Milan. To bylo moje první utkání v roli trenéra. Pak se zranil a od té doby nenastoupil do mistrovského utkání, to je nějakých čtyři, pět měsíců. Návrat je pak složitý pro každého hráče, který tak dlouho nehraje. Proti Dukle nepodal dobrý výkon, nicméně si nemyslím, že to byl takový propadák. Měl tam nějaké tři šance, které, kdyby proměnil, byl by to naopak fantastický návrat. Vidím v něm ale pro Spartu i český nároďák ohromný potenciál a žádám o čas. Venca se zklidní a bude podávat výborné výkony.

Dalším ožehavým tématem je Tomáš Rosický. Jak to vypadá s jeho možným návratem?

Jsem nesmírně šťastný, že je v kabině. Samozřejmě, nenastupuje do mistrovských utkání, protože má dlouhodobé zdravotní problémy, které ho sžírají. Snaží se pro návrat dělat všechno. Pro fotbal tak zapáleného hráče jsem snad nikdy nepotkal. Fotbal miluje, chce hrát a dělá pro to maximum. Bohužel, vždy ho to nějakým způsobem kopne zpět na začátek cesty. Když se takhle opakovaně vracíte, už tam často chybí ta energie, je tam možná i obava, strach. Tu situaci mu úplně nezávidím. Je ale v kabině, má klukům co říct. A já z něj cítím podporu i ke mně, říká mi rady, díky svým letitým zkušenostem se zahraničním fotbalem. Beru ho jako svého dobrého partnera a jsem moc rád, že v kabině pomáhá alespoň tímto způsobem. Pořád si ještě dávám naději, že se uzdraví a svůj nesporný talent ukáže na hřišti.

David Lafata po zápase v Jablonci prohlásil, že vlastně neví, kdo je jeho trenérem. Jak jste na toto prohlášení reagovali?

Od Lafiho to nebylo úplně šťastné vyjádření a on to moc dobře ví. Myslím, že to vyplynulo z frustrace z výsledku a výkonu, který jsme tam předvedli. V tuto chvíli bych byl nad věcí a nedělal z toho nějaké drama. S Lafim jsme si sedli, vyjasnili si to a kamarádsky si popovídali. Za mě v pohodě.

Na jaře jsme skončili v Evropské lize, dostali tři góly v Jablonci a domácí těsné výhry nebyly herně zcela optimální. Co teď naší hře nejvíc chybí?

Když skončilo přípravné období, byl jsem z týmu nadšený. Předváděli jsme dobré výkony a dařilo se i výsledkově. Byl jsem hrdý na tu práci, kterou kluci předvedli, a čekal jsem, že to přeneseme i do soutěže. A pak jsme se ocitli v Rostově, kde jsme dostali čtyři góly, a výkon nebyl optimální. Spíš byl úplně hrozný. Tam vidím pád na dno, byli jsme sebevědomí, ale všechno se proti nám spiklo. Jak jsme na zápas byli připravení, jak jsme do něj vstoupili, pak červená karta. Těch faktorů se tam sešlo strašně moc a my dostali facku. Potřebovali jsme se z toho oklepat, aby se z toho hráči dostali. S Bohemkou to pak taky nebylo úplně optimální. Musíme zapracovat na tom, aby si kluci zase začali věřit a své výkony z přípravy předvedli i v zápasech v lize. Věřím v to, že když se nám povede jedno dobré utkání, nastartujeme to a vzhledem k prvnímu místu budeme ještě hodně nebezpeční.

Na jaře jsme dostali osm branek a obrana je hodně kritizována. Je to nyní něco, na čem nejvíc pracujete?

V Rostově jsme dostali čtyři, v Jablonci tři. Jinak to tak špatné nebylo. Nám nefungovalo vůbec nic, obrana začíná u útoku a útok u obrany. V dnešním fotbale všichni brání a všichni útočí, takže svalovat všechno na nějaké hráče se mi nechce. Inkasovaná branka je vždy jen souhrnem nějakých řetězících se chyb. Je pravda, že někteří hráči se nepotkali s dobrou formou. Ale od toho jsou tréninky a od toho jsme tu my, trenéři, abychom s tím něco udělali. Když se to nepodaří, je to moje chyba.

Zakončeme dnes rozhovor pozitivně – David Holoubek je stále přesvědčený, že jaro dopadne dobře?

Kdybych v to nevěřil, tak tu nesedím a připravuju devatenáctku. Jsem pozitivní a ve všech těch špatných věcech – a není jich málo – se snažím najít něco pozitivního. I směrem k hráčům se snažím být pozitivní. Těch negativ v našich lidských životech je tolik, že kdybychom se v tom měli koupat… Jestli sis všiml, tak jsem hrozně zešedivěl. Takže věřím, že to těmi dobrými výsledky zase překlopíme a já přestanu šedivět, protože za chvíli jsem jako George Clooney.

 

 

 

 • David Holoubek
 • David Holoubek
 • David Holoubek
 • David Holoubek
 • David Holoubek

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři