AC Sparta Praha

Až do roku 2020!

Úvod - Novinky - Zpravodajství - A tým

7. 7. 2017 | 14:39zpět na seznam novinek

Sparta si pojistila služby Lukáše Marečka a se záložníkem, který patří do širšího kádru českého národního týmu, prodloužila smlouvu do roku 2020.

Sedmadvacetiletý fotbalista už v české nejvyšší soutěži nastřádal 137 startů a v rudém dresu přidá ještě desítky dalších. V lize debutoval v dresu Zbrojovky Brno, kde fotbalově vyrostl, přes zahraniční angažmá v Heerenveenu a Anderlechtu se v roce 2013 vrátil zpět do vlasti, kde podepsal smlouvu se Spartou a hned ve své první sezoně oslavil zisk mistrovského titulu.

Lukáš Mareček se nyní společně s týmem připravuje na rakouském soustředění v Bad Häringu.

 

Marec: Tvrdé tréninky? Neděláme to pro trenéra, ale pro sebe

Rozhodoval ses před prodloužením smlouvy vůbec? Nebo nebylo co řešit?

Sparta mě informovala už před koncem sezony, že by měla zájem prodloužit smlouvu. Jednání probíhala přes dovolenou, tak se trochu protáhla, ale dohodli jsme se snadno a nebyl důvod se rozpakovat. Jsem rád, že se mnou Sparta počítá.

Spartu jsi posílil v roce 2013. Byl to tenkrát ten správný krok?

Jsem tu spokojený. Jsem šťastný, že můžu hrát se Spartou na takovéto úrovni. Je jasné, že to nebyl krok zpátky, ale důležitý posun v mé kariéře.

Poslední dobou jsi nastupoval na řadě postů – vedle svého středu zálohy také na stoperovi, nebo na pravém kraji obrany. Předpokládám, že už by ses rád někde usadil natrvalo…

Zrovna to tak dopadlo a trenér mě potřeboval i na jiných postech než obvykle. Aspoň jsem si to vyzkoušel. V derby jsem ze stopera trochu obavu měl, ale když tě někdo hodí do vody, musíš plavat. Sedlo mi to, ani jsem to nečekal. Na stoperu se mi hrálo dobře, ale vůbec bych se nezlobil, kdybych se vrátil do středu zálohy, kde je moje tradičnější místo. Teď uvidíme, na jaké místo se mnou bude počítat nový trenér…

Je tvá univerzálnost výhoda, nebo ne?

Může a nemusí. Myslím, že ve středu zálohy můžu líp uplatnit svůj potenciál, ale je dobře, když určité prvky své hry můžu ukázat i na stoperovi – vyvézt míč, rozehrát, udělat přečíslení.

Pokud se budeme bavit jen o středu zálohy, svědčí ti spíše ofenzivní pozice, nebo ta defenzivnější?

Já si moc nemůžu vybírat, vždycky mi to určí trenér. Líp se cítím na té útočnější pozici, na té defenzivní mi hodně vyčítají, že moc opouštím svou pozici a prostor před stopery. Jenže já mám vyšší radius, chci pořád hrát, takže mě to nutí můj prostor opouštět. Proto je pro mě snazší hrát na tom ofenzivnějším postu a hledat si svou pozici mezi soupeřovými obránci a záložníky.

Jako středovému záložníkovi ti musejí dělat radost letní přestupy, ve většině na ofenzivní pozice a kraje zálohy, že?

Určitě. Je dobře, že přišli rychlí krajoví hráči, třeba jako Vuky. Dá se s nimi ideálně otáčet hru a jsou dobří i do kombinací, po narážečce se dokážou skvěle uvolnit.

Pod italským realizákem podstupujete hodně náročné tréninky. Jak si zvykáš?

Byli jsme ve Františkových Lázních, kde to bylo považováno za kondiční soustředění a bylo to náročné. Pak jsme v tom pokračovali i v Praze… no a vlastně i tady. Přípravy v minulosti byly náročné, ne že ne, byl jsem unavený. Ale teď je to vážně tvrdší, vždycky si sáhnu na dno a z tréninku odcházím vyčerpaný. A to je dobře, neděláme to pro trenéra, ale sami pro sebe.

Říká se, že se v zahraničí trénuje víc, než u nás doma. Vypadá to, že jsme se přiblížili…

Když jsem byl venku, trénovali jsme víc, ale ne tak moc jako teď. Tak, jako teď, jsem v Heerenveenu ani Anderlechtu netrénoval. Sem tam tam byly tvrdé přípravy, ale tohle je tvrdší. Kdo ví, možná to je tím, že mi přibývají léta, ale přiznám se, že jsem rozbitý.

 

 • Soustředění Bad Häring, Mareček
 • Soustředění Bad Häring, Vukadinović, Mareček, Šural
 • Soustředění Bad Häring, Pannoncini, Mareček, Vukadinović
 • Soustředění Bad Häring, Mareček
 • Soustředění Bad Häring, Mareček
 • Soustředění Bad Häring, Mareček
 • Soustředění Bad Häring, Mareček

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři