AC Sparta Praha

Vítězslav Lavička - Hlavní trenér

Úvod - Fanoušci

Datum konání online chatu: 3. 12. 2012 zpět na seznam online chatů

Vítězslav Lavička

datum narození: 30. 4. 1963 funkce: Hlavní trenér
místo narození: Plzeň

Charakteristika

Svou trenérskou kariéru započal v Chrudimi, poté vystřídal trenérské štace na Žižkově a v Liberci, dokud nezakotvil na Spartě, kde v minulosti dlouho působil i jako hráč. Působení zde však netrvalo dlouho a Lavička zvolil exotické angažmá v Austrálii, kde hned v první sezoně dovedl FC Sydney k mistrovskému titulu. Před sezonou 2012/2013 se vrátil zpět na Letnou.

Vítězslav Lavička

Položené a zodpovězené otázky

(Moderátor): Dobrý den, online rozhovor s trenérem Lavičkou právě začíná.
vilimek: Dobrý den pane Lavička. Nejdříve blahopřeji k úspěšnému tažení v Evropské lize. Chci se Vás zeptat, jak sledujete Vaše hostující hráče v Corgoň lize v klubu SK Senica Milana Švengera a Martina Frýdka a jaké máte o nich reference a jak dlouho budou ještě hostovat. Dle informací ze slovenského tisku si oba vedou velice dobře a dokonce patří k nejlepším hráčům Corgoň ligy. Děkuji za odpověď a přeji Vám a celé Spartě heké svátky. Vilém Militunovič.
Vítězslav Lavička: Dobrý den, děkuji za gratulaci a podporu. Všechny hráče, kteří jsou momentálně na hostování, sledujeme, a získáváme informace o jejich výkonech. Hlavní účel jejich hostování je ten, aby získávali praxi na nejvyšší úrovni v souvislosti s jejich fotbalovým růstem.
bodmrazu: Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli a jak počítáte s Pablo Gilem. Začátky se mu moc nepovedly, ale budete s ním i nadále pracovat? Dále prosím o odpověď jak se daří zahraničním hráčům pracovat s češtinou a jaký k ní mají přístup hlavně by mě to zajímalo o Kweukeho a Gila. Děkuji a přeji co nejvíce úspěchů.
Vítězslav Lavička: Podzimní část budeme vyhodnocovat po návratu z Bilbaa. Na základě toho se rozhodneme u každého hráče na dalším postupu. Pablovy výkony jsou ale za očekáváním a očekáváme od něj více.
Pablo a Bekim pracují na češtině intenzivně a podle toho, co pozorujeme, udělali od léta velký pokrok. Leo je ve studiu češtiny trochu pohodlnější, zato v angličtině se hodně zlepšil.
Baky21: Dobrý den pane Lavičko, zajímalo by mě, jestli uvažujete o angažování nějakého hráče z autralské A-League. V jednom z minulých chatů jste psal, že nějaké hráče vyhlídnuté máte, ale dosud žádný nepřišel. Co takhle Dario Vidosic? Je poměrně mladý (25 let), ale díky svému angažmá v bundeslize zároveň zkušený. Hraje nyní za Adelaide United.
Vítězslav Lavička: V australské A-League se pohybují zajímaví hráči, kteří by mohli být platní i pro Spartu. V současnosti jsou ale pod smlouvou a je tudíž složité je angažovat, ale uvidíme do budoucna. Dario je je klíčovým hráčem Adelaide, před pár týdny vstřelil gól mému bývalému klubu Sydney.
Baky21: Kdo Vám doporučil angažovat Bekima Balaje? Máte nějaké lidi, kteří mapují balkán? Jak jste s jeho výkony zatím spokojený, vidíte u něj na trénincích zlepšení?
Vítězslav Lavička: První doporučení přišlo právě od lidí, kteří pro nás mapují tuto oblast Evropy. Nejprve jsme o něm dostali základní informace, na testech nás ale zaujal natolik, že jsme se rozhodli jej angažovat. Má v sobě útočný potenciál, ale jelikož je mladý, musí na sobě dál pracovat. Nejenom jemu, ale i dalším mladým hráčům, se snažíme v růstu pomáhat individuálními tréninky a podobně. Naznačil, že má v sobě určité kvality, ty ale musí potvrzovat dál.
TKhor: Dobrý den,chtěl sem se zeptat na africké trio Konate,Deli,Griffiths.Co brání jejich vstupu do A týmu,čekal bych že je zkusíte třeba v poháru a hlavně Griffithse který tu je už delší dobu takže na český fotbal už by si mohl zvyknout,hodně štěstí ve spartě
Vítězslav Lavička: Tito hráči se zatím připravují s B týmem a juniorkou, jejich výkonnostní růst samozřejmě sledujeme i díky tomu, že tréninkový proces vzájemné konzultujeme. V současné konkurenci se během podzimní části neprosadili. Jejich výkony si budeme vyhodnocovat po konci podzimní části, od toho se bude odvíjet i jejich další působení v klubu.
arnostacs: Líbí se Vám atmosféra v domácích zápasech? A pokud ano, tak jaký zápas teď na podzim se Vám líbil nejvíc? Jaký pokřik se Vám líbí? A co byste zlepšil v otázce atmosféry na Letné?
Vítězslav Lavička: Kromě těch prvních dvou domácích zápasů se mi líbila vždy, jen před těmi prázdnými tribunami to nebylo ono:) Upřímně, fanoušci nám v domácích zápasech hodně pomáhají a naše úspěchy jsou i jejich. Svou kvalitu můžeme posouvat jak na hřišti, tak v hledišti, máme ale rozhodně na čem stavět. Vyzdvihl bych všechny domácí zápasy Evropské ligy, z té domácí pak třeba ten s Libercem.
rufus: Dobrý den, chtěl bych se zeptat na Andreje Keriće a Kubu Podaného. Zůstávají na hostování v Teplicích až do konce sezony nebo se do Sparty vrátí před zimní přípravou?
Vítězslav Lavička: Jak jsem řekl, všechny naše hráče na hostování průběžně sledujeme. Vše směřuje k tomu, že by tito hráči v Teplicích působit i v jarní části.
jidlo: Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, jestli je aktualní návrat některého "sparťana" z ciziny jako příklad bych uvedl jména jako Kováč, Jun, a v budoucnu trošku zvučnější jména jako Sivok, Hubschman. Jsou to jen příklady, ale zajímaly by mě i ostatní.
Děkuju za odpověd a přeji mnoho štěstí do zbytku sezony :)
Vítězslav Lavička: Teď v přestupním termínu zřejmě ne. Rádi bychom sparťany, momentálně působící v zahraničí, viděli zpět na Letné, ale reálně se to jeví nepravděpodobné. Dobudoucna to ale nevylučujeme.
Meliacs: Jak jste spokojený s realizačním týmem, který jste přebral?
Vítězslav Lavička: Přestože jsem většinu členů realizačního týmu převzal, moje dosavadní zkušenost je velmi pozitivní. Všichni členové trenérského štábu i celého realizačního týmu prokazují profesionalitu a schopnost pracovat týmově. Navíc oceňuji jejich dobré charakterové vlastnosti, které přispívají k celkové atmosféře v týmu a vytvářejí týmu ten potřebný servis.
lumidil: Dobrý den, pane Lavičko. Chtěl bych se zeptat, podle jakého klíče se vybírají soupeři do přípravy. Je mi jasné, že jde asi hodně o styl hry soupeře a o úroveň srovnatelnou s úrovní Sparty. Mě by se ale líbilo, kdyby v přípravě (spíš v té letní) se hrálo utkání na Letné s nějakým zvučnějším soupeřem (Anglie, Německo, Španělsko...). Něco podobného jako minulý rok, když hrála hokejová Sparta proti New Yorku Rangers. Myslím, že by to byl dobrý způsob, jak nalákat fanoušky na stadion jinak než evropskými poháry a dobrými výkony. Co si o tom myslíte?
Vítězslav Lavička: Je to dobrý námět k zamyšlení, nicméně přivést zvučný evropský tým na Letnou není jednoduché. V letním přípravném období je to reálnější, v tom zimním naopak složitejší, protože většina velkých lig přestávku nemá. Dobudoucna bychom ale rádi umožnili našim fanouškům některého soupeře zvučnějšího jména v příravě na Letné vidět.
letnakos: Všiml jste si, jak šli výkony Manuela Pamiče nahoru? Na začátku podzimu hodně kazil, ale ke konci podzimu to byl jeden z nejlepších hráčů. Čím to podle Vás je?
Vítězslav Lavička: Souhlasím s vámi. Manuel měl v úvodu podzimu výkony méně stabilní, ale ve druhé polovině to posunul na úroveň, která týmu pomohla. Hra krajního obránce v moderním pojetí není jen o defenzivě, ale také o zapojení se do útočné fáze a k tomu má Manuel všechny předpoklady. Je škoda, že se na konci podzimu zranil, všichni věříme, že na jaře naváže na své kvalitní výkony.
Baky21: Zdravím vás pane Lavičko, jak jste byl spokojený s mladíky, kteří díky svým výkonům dostali pozvánku na trénink s "A"? Uvažujete do budoucna o další takovéto pozvánce pro hráče z "B", juniorky či U19? Osobně si myslím, že je to pro hráče obrovská motivace. Cítí, že možnost dostat se do "A" natrvalo je blíže, budou-li na sobě dále pracovat.
Vítězslav Lavička: To je myšlenka, která má hráče motivovat k tomu, aby poctivě pracovali ve svých mládežnických, nebo juniorských týmech. Průběžně ji konzultujeme s Jaroslavem Hřebíkem a ostatními trenéry. Zároveň ukazuje, že provázanost týmů na Spartě funguje a tito hráči mají možnost do áčka nakouknout. V případě jejich dalších dobrých výkonů v jejich týmech můžeme uvažovat i o jejich začlěnění do prvního týmu.
adam: Dobrý den pane Lavičko, zajímalo by mě, zda máte aktuálně zájem o nějakého hráče, který v současné době působí na Slovensku. Děkuji.
Vítězslav Lavička: Ano, sledujeme tam několik fotbalistů, kteří by případně mohli mít reálnou šanci v budoucnu Spartu posílit. Konkrétní však v tuto chvíli nebudu.
Brcaaal: Co myslíte, že vedlo del Piera k transferu do Austrálie? Je to pro peněžní situaci na úkor kvality?
Vítězslav Lavička: Del Piero přišel do Sydney FC v létě letošního roku jako velká hvězda. Přestože aktuální výsledky klubu jsou za očekáváním, tak on střílí branky a dokazuje, že má stále velkou kvalitu. Svým účinkováním posouvá kvalitu a atraktivitu australské soutěže zase o kus dál. Bylo by jistě zajímavé v budoucnu vidět hráče těchto kvalit i v Gambrinus lize.
1987: Dobrý den trenéra, zeptám se přímo na dvě věci a byl bych rád, kdybyste mi v rámci možností mohl bez mlžení a obecných frází odpovědět - neuvažujete o angažování Brazilce Rossiho? V Olomouci patřil mezi nejlepší pravé obránce ligy, na českou soutěž je již dotatečně adaptován a především mi přijde kvalitnějším krajním obráncem než Vidlička a Gil (Zápotočného stále počítám mezi stopery, kraj obrany rozhodně není jeho parketa). Druhá část otázky - nechybí Spartě ve středu zálohy tzv. bijec který se prosadí fyzickou silou (v minulosti například Kucka) a pokud ano, je reálný příchod buď libereckého Váchy nebo teplického Ljevakoviče? Díky za odpovědi.
Vítězslav Lavička: Rossi je jistě kvalitním hráčem, který svou kvalitu prokázal jak na pravé straně obrany, tak ve středu zálohy. O jeho angažování ale v tuto chvíli neuvažujeme.
S vaší druhou otázkou souhlasím. Máte pravdu, že typologicky podobný hráč nám v některých podzimních zápasech chyběl a proto v těchto dnech intenzivně jednáme o možném angažování takovéhoto fotbalisty.
mesan: Dobrý den pane Lavička, konečně je na Spartě trenér který má podporu a doufám i pevnou pozici. Cítíte také podporu veřejnosti? Mimochodoem díky za jaro v EL.
Vítězslav Lavička: Ano, cítím podporu i pozitivní atmosféru směrem od fanoušků. Považuji to za výsledek úsilí všech zaměstnanců ve Spartě a dává nám to sílu do další práce, všem za to děkuji.
Baky21: Dobrý den pane Lavičko, jaká je nyní pozice Petera Grajciara v týmu Sparty? Počítáte s ním i nadále? Na to, že je zkušeným hráčem, by měl mít pro tým větší přínos. V čem zaostává za vašimi požadavky? Děkuju za odpoveď.
Vítězslav Lavička: Peter si své úkoly, vyplývající z jeho role v týmu, plní profesionálně, proto dostal v průběhu podzimu několikrát prostor k tomu, aby prokázal své kvality. Přiznávám však, že o Peterově budoucnosti, v souvislosti s dlouhodobější strategií v klubu, budeme vést vážnou debatu.
rufus: Dobrý den, jaká je situace ohledně Luboše Huška a Míry Slepičky? Jsou stále hráči Sparty nebo už s nimi byla ukončena spolupráce? Děkuji za odpověď.
Vítězslav Lavička: Spolupráce s Lubošem Huškem od léta, kdy mu skončila smlouva, nepokračuje. Míra Slepička stále ve Spartě působí, během podzimu se sice připravoval s A týmem, nyní má však svolení hledat si další angažmá.
OndraSF: Potěšilo mne, že jste zaregistroval aktivitu fanoušků, kteří šli za Spartou do Mladé Boleslavi pěším pochodem. Pro vaši informaci, bylo nás 26. V roce 2012 to bylo celkem třikrát. Bylo by pro vás na jaře motivací, kdybychom zopakovali 45 let starý počin sparťanský fanoušků, kteří šli dvoudenní stokilometrový pochod do Hradce Králové?
Vítězslav Lavička: Každý takový čin je důkazem soudržnosti opravdových fanoušků s klubem a použil jsem to jako jeden z motivačních prvků během přípravy na zápas. Nevnímám to pouze já, ale i hráči a upřímně si toho všichni na Spartě vážíme.
makoman: Dobrý den pane trenére, jaká je Vaše vysněná dovolená?
Vítězslav Lavička: Netvrdím, že vysněná, ale jednou bych se spolu s rodinou znovu podívali do míst, kde jsme prožili krásné tři roky, do Sydney, kde máme stále dost přátel a důvody, proč se vracet.
Majk1893: Chtěl bych se zeptat, jak přistoupíte k utkání v Bilbau? Budete se tam snažit hrát na výhru? Nebo dáte šanci těm nejméně využívaným hráčům? Ptám se proto, že bych nerad zažil nějakou ostudu před zimní přestávku, aby hráči nebyli v hlavách už někde na dovolené a neskončilo to nějakou blamáží.
Vítězslav Lavička: K zápasu v Bilbau máme v úmyslu přistoupit zodpovědně, stejně jako ke všem dostavadním zápasům. Přestože je o postupujících již rozhodnuto, v Evropě jsme si od konce července vybudovali renomé, o které nechceme přijít. Právě proto budeme chtít nastoupit do tohoto utkání v nejsilnější možné sestavě.
arnostacs: Co se Vám honilo hlavou, když jste viděl tu díru na Vaškově hlavě?
Vítězslav Lavička: Přestože odešel ze hřiště po vlastních nohou, bylo mi hned jasné, že to bude vážné zranění. Jsme všichni moc rádi, že rekonvalescence po operaci proběhla až nad očekávání dobře a Vašek už se zapojil do plného tréninku. Věřím, že se zase dostane do skvělé formy.
lumidil: Pane Lavičko, chtěl bych Vám jen poděkovat za pěkné podzimní zážitky z Letné. Přijde mi, že celý podzim jsem ze Sparty tak nějak cítil pozitivního ducha. Přeji Vám mnoho trenérských úspěchů a ať se daří na jaře v lize české i evropské.
PS: Děkovačka na konci zápasu spolu s pokřikem Víííťa Lavička! Bez toho by to už ani nešlo.
Vítězslav Lavička: Jedno z mých velkých přání při mém návratu v létě na Spartu, bylo pracovat společně s ostatními lidmi v klubu i našimi fanoušky tak, aby atmosféra kolem klubu byla pozitivnější. Vím, že máme pořád co zlepšovat, ale podpora a fandění jsou pro mne osobně, tým, i klub velkou motivací do další práce. Díky za vaše otázky, přeji hezký adventní čas a zbytek roku. Zůstaňte i dál s námi!
(Moderátor): Děkujeme za vaše otázky, u dalšího online chatu na www.sparta.cz na viděnou!
Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři