AC Sparta Praha

Vítězslav Lavička - Hlavní trenér

Úvod - Fanoušci

Datum konání online chatu: 18. 6. 2012 zpět na seznam online chatů

Vítězslav Lavička

datum narození: 30. 4. 1963 funkce: Hlavní trenér
místo narození: Plzeň

Charakteristika

Svou trenérskou kariéru započal v Chrudimi, poté vystřídal trenérské štace na Žižkově a v Liberci, dokud nezakotvil na Spartě, kde v minulosti dlouho působil i jako hráč. Působení zde však netrvalo dlouho a Lavička zvolil exotické angažmá v Austrálii, kde hned v první sezoně dovedl FC Sydney k mistrovskému titulu. Před sezonou 2012/2013 se vrátil zpět na Letnou.

Vítězslav Lavička

Položené a zodpovězené otázky

(David Pavlíček): Dobrý den, online rozhovor s Vítězslavem Lavičkou právě začíná.
DevilsFavoriteSon: Počítáte s Martinem Zemanem i přes jeho pověst hráče, který to nemá v hlavě srovnané? Nebo mu budete hledat nové angažmá?
Vítězslav Lavička: Martin začal přípravu s námi, co bude dál, záleží jen na něm samotném.
Spytihnef: Dobrý den pane Lavičko,
máte v plánu přivést si nějakého hráče z Austálie? Určitě jste jich tam spoutu zajimavých potkal.
Děkuji za odpověď a přeju hodně štěstí a úspěchů nejen se Spartou
Vítězslav Lavička: V Austrálii zajímaví hráči jsou. Jedna z možností to je, konkrétně na pravou stranu obrany máme jeden případný tip. Zatím je to však předčasné.
Jables1337: V jakem rozpolozeni a forme jste privital A-tym? Pusobi na vas dobrym dojmem, nebo je jeste videt, ze je trapi nepovedene jaro?
Vítězslav Lavička: Nechci dělat nějaké předčasné závěry, ale moje pocity z prvního tréninkového týdne jsou zatím pozitivní. Na hráčich je znát chuť a odhodlání to uplynulé jaro napravit.
arnostacs: Viděl jsi hodně zápasů Sparty v uplynulé sezoně? Čím tě přesvědčil Tomáš Zápotočný, že mu tak věříš?
Vítězslav Lavička: Viděl jsem poslední zápasy Sparty v minulé sezoně po mém návratu, zhruba od poloviny dubna. Ligu a český fotbal jsem sledoval i v Sydney, prostřednictvím internetu. Tomáš dostává šanci stejně jako ostatní hráči, kteří v minulé sezoně pravidelně nenastupovali, nebo byli na hostování. Moje zkušenost s ním je pozitivní, z našeho společného působení v Liberci, ale zaručené místo ve Spartě nemá ani on, bude záležet jen na něm. Po rozhovoru s ním však cítím, že má velkou chuť zabojovat o místo v sestavě Sparty.
AGFT: S kolika členným kádrem (bez golmanů) počítáte, že Sparta půjde do soutěžního ročníku? Ti co budou přebývat půjdou na hostování, nebo na přestup. 4 leví záložníci: Krejčí, Juhar, Podaný, Zeman je asi velký luxus na jeden post.
Vítězslav Lavička: Teď odjedeme na soustředění v počtu 24 hráčů a tří brankařů. Do začátku sezony se bude ještě kádr mírně redukovat, ale chceme dále pokračovat v systému úzké spolupráce A a B týmu. Předpokládáme ale, že někteří hráči odejdou na hostování, tak, aby pravidelně hráli a mohli se za čas vrátit do Sparty zkušenější (například Frýdek, Švenger, ...). To se týká i postu levého záložníka.
letnakos: Budeš se snažit zkontaktovat po Euru Sivoka a snažit se ho přesvědčit, že už je čas na to, aby se vrátil domů?
Vítězslav Lavička: Tomáš je velmi kvalitní stoper a velký sparťan. Pokud on sám dospěje k rozhodnutí vrátit se zpět domů, rádi ho oslovíme.
adam: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, o jaký "typ" útočníka máte aktuálně zájem. Zda se jedná spíše o rychlostně, nebo silově vybaveného a zda je pravda, že Sparta projevila zájem o Lafatu z Jablonce. Děkuji.
Vítězslav Lavička: Typologii hráče nechceme specifikovat. Rádi bychom přivedli komplexního útočníka, schopného realizovat ofenzivní snažení celého týmu. Máme vytipovaný okruh hráčů, ale konkrétní jména zatím nebudeme prozrazovat. Lafata má nesporně velkou kvalitu, což prokázal i v minulé sezoně, kdy vstřelil v ligové soutěži velký počet branek.
dexicek: Zdravim. Kdy poprvé vás Dan Křetinský kontaktoval a jak dlouho jste přemýšlel o nabídce?
Vítězslav Lavička: Bylo to v týdnu po skončení jarní části ligy. Sám jsem byl vnitřně rozhodnutý celkem rychle, ale bylo to podmíněné jednáními v dalších dnech a týdnech, která jsem s panem Křetínským a vedením Sparty vedl tak, abychom si vzájemně ujasnili formu naší spolupráce a zda-li máme na otázku směřování Sparty stejný pohled.
jehlidav: Zdravím, jaké plány máte s Jirkou Skalákem? Hodí se do stylu hry, který chcete se Spartou praktikovat?
Vítězslav Lavička: Z Jirky, stejně jako z dalších hráčů ročníku 92, mám zatím velmi dobrý dojem. Myslím, že mu prospělo, že v Ružomberoku pravidělně hrál a jeho reference z působení na Slovensku jsou velmi pozitivní. Má šanci prokázat své kvality během přípravy a poté se rozhodneme, zda-li s námi zůstane, či bude získávat další zkušenosti na hostování.
Baky21: Dobrý den, v čem byla hlavní příčina toho, že jeden rok jste hrál se Sydney o titul a následující sezónu skončil u dna tabulky? Došlo ke zvýšené fluktuaci hráčů v týmu či se konkurence tak výrazně zlepšila? Děkuji za odpověď.
Vítězslav Lavička: Obojí. Po mistrovské sezoně nám odešlo sedm hráčů základní sestavy, včetně Karola Kisela. V nadcházející sezoně (v její první části) jsme doplatili na zranění klíčových hráčů a ztrátu, kterou jsme nabrali, se nám už přes zlepšený závěr nepodařilo dohnat. Zahráli jsme si však jako úřadující mistr asijskou Ligu mistrů, což byla pro klub velká mezinárodní zkušenost.
Baky21: Jaký názor na Vaše angažmá ve Spartě měla Vaše rodina (manželka)? Také Vám bylo rozmlouváno jako v prípadě pana Ing. Hřebíka? Chápu, že mediální masáž ne každý zvládá snadno.
Vítězslav Lavička: Manželka i rodina nechává mé pracovní a fotbalové rozhodování na mne. Přesto jsme měli trochu jinou představu o tom, jak prožijeme letošní léto. Rodina však při mě stojí v časech úspěšných i méně úspěšných a těší se, až budou chodit fandit na Spartu.
HansMiller: Dobrý den. Přeji úspěšní angažmá ve Spartě. Mám otázky, která se týká odchodu Ericha Brabce a Libora Sionka. S jakou stoperskou dvojící počítáte? Na pravém kraji zálohy počítáte s Tomášem Přikrylem, nebo dostane šanci Pavel Kadeřábek? Děkuji za odpověď.
Vítězslav Lavička: Stoperskou dvojici nám ukáží až zápasy v přípravě, adeptů máme několik - jak zkušených, tak mladých. Co se týče pravé strany zálohy, Tomáš Přikryl na jaře naznačil své kvality, odchodem Libora Sionka se otevírá šance i pro Pavla Kadeřábka, který patřil při testech na FTVS mezi nejlepší a má skvělý fyzický potenciál.
Teiwaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli jste se někdy v Austrálii potápěl u Velkého bariérového útesu nebo vyzkoušel surfování?
Zahlédl jste někdy v moři žraloka?
A ještě by mě zajímalo, jedl jste někdy klokaní maso? Pokud ano, jak vám chutnalo? A můžete doporučit nějaké jiné australské speciality?
Vítězslav Lavička: Velký bariériový útes je úchvatný, rád jsem ho viděl, ale nepotápěl jsem se. Ze síly oceánu mám velký respekt, proto jsem si na surfování netroufl, ale o to zaujatěji jsem ho sledoval z břehu. Žraloka jsem viděl ze vzdálenosti několika centimetrů, ale naštěstí jen v podmořském akváriu. I tak to byl velký adrenalin, stejně jako sledování velryb z jachty na otevřeném oceánu.
Klokaní maso jsem jedl, je podobné zvěřině a chutnalo mi. Australská kuchyně odpovídá tomu, jak kosmopolitní celá země je. Rád jsem ochutnával třeba indické, thajské i evropské speciality. Moc rád jsem si zašel i do některé z českých restaurací, kterých je v Sydney hned několik.
Jccj: dobry den, pane trenere, jaka je situace v australskem fotbale, co se tyka financniho zabezpeceni? Jake jsou rozpocty tamejsich klubu, rozpocet Vaseho byvaleho Sydney ve srovnani s ostatnimi? Uvazujete o angazovani nejakeho tamejsiho hrace ve Sparte? Maji pripadnou kvalitu pro evropske souteze a je mozno hracum nabidnout pripadne stejnou smlouvou? Nebo je uz liga natolik scoutovana zapadnimi kluby, dekuji za odpoved...
Vítězslav Lavička: Kluby v australské A-League mají nastavené platové stropy, což vede k relativně velké vyrovnanosti soutěže. Co se týče celkového zabezpečení, patří Sydney FC mezi špičku v australské lize.
Hráčská situace je podobná jako u nás, ti nejlepší fotbalisté odcházejí do zámoří, do Evropy či Asie. Přestože fotbal není v Austrálii sportem č.1, i tak tam vyrůstají kvalitní mladí hráči.
Cubitto: Dobrý den, můžete osvětlit důvody angažování brankáře Marka Čecha? Pořád se hovořilo, že Sparta chce jít cestou mladých hráčů a nyní přichází 36ti letý brankář. Počítáte s ním na místo prvního brankáře nebo jen, aby kryl záda Vaclíkovi??? Připadalo by mi posazení Vaclíka za likvidaci nadějných talentů. Dále by mě zajímalo, jestli zamýšlíte opět v rámci A týmu spolupracovat s mentálním koučem (sport. psychologem). Děkuji a přeji hodně úspěchů po návratu do Sparty
Vítězslav Lavička: Marek Čech přichází do klubu jako kvalitní zkušený brankář a jeho příchod by měl být jakousi rovnováhou k dvěma mladým, perspektivním brankařům (Vaclík, Holý). V souvislosti s tím jsme se (po rozhovoru s trenérem brankařů Pavlem Srníčkem) rozhodli poslat na hostování Milana Švengera. Jsme přesvědčení, že Senice je pro něj ideální možností, aby pravidelně hrál a získával zkušenosti, které může zúročit po svém návratu na Spartu. O postu brankařské jedničky, stejně jako o dalších postech v sestavě, rozhodnou zápasy v přípravě.
OndraSF: Pane Lavičko, Sparta má kvalitní kádr, ale u spousty hráčů jsem v uplynulé sezóně viděl málo sebedůvěry. Co si myslíte, že může hráče zlomit, aby například v sobě našli sílu chodit do podobných "zbytečných" náběhů do prostoru, který předvedl v sobotu Petr Jiráček před gólem?
Vítězslav Lavička: Sebedůvěra hráčů přichází ve chvíli, kdy jsou nejen kondičně, technicky, takticky, ale i mentálně dobře vybavení a mají zautomatizované správné návyky z tréninku, které pak mohou přenášet do samotného zápasu. Výborným příkladem je právě probíhající EURO (např. Jiráček a mnozí další). My, trenéři, hráče podporujeme, aby se do takovýchto situací nebáli jít.
sterbadusan: Přeji Vám úspěch, a nám všem radost z naší hry. Otázka: máte příslib od vedení na získání konstrukčního záložníka jako konkurenci k Matějovskému? Bojím se že vše stojí a padá s jeho "pohodou". D.
Vítězslav Lavička: Za sebe, za tým i za celý klub děkuji za podporu. Myslím, že jste to vystihl - jde o naší společnou věc, radost, pozitivní emoce, které chceme sdílet s naším publikem a já věřím, že bude sparťanský národ jednotný v časech dobrých i zlých.
Prioritou jsou pro nás v tuto chvíli jiné posty, jako pravý obránce a útočník. To však neznamená, že bychom ve středové řadě spoléhali jen na Marka Matějovského. V souvislosti s klubovou strategií mohou být dobrou alternací na tento post mladí hráči, jako Jirásek, Pavelka a další. Například Josef Hušbauer už své kvality prokazuje nejenom ve Spartě, ale i v reprezentaci do 21 let.
marek1m: Dobrý den, chtěl bych vám poděkovat, že jste se zachovál jako správnej chlap a sparťan. Mám tím na mysli že jste nepřijal nabídku Slávie na trénování.Jste správný člověk a ted na správném místě. Přeji hodně štěstí!
Vítězslav Lavička: Díky Vám i všem sparťanům, kteří mi vyjadřují podporu, vážím si jí. Děkuji vám za vaše otázky. Na základě mých zkušeností z minula vím, že naslouchat skutečným fanouškům je pro hráče i nás trenéry přínosné a zároveň důležitou zpětnou vazbou. Bohužel jsem některé z vašich otázek nestihl zodpovědět, ale třeba k tomu bude příležitost už zítra, kdy se můžeme potkat při autogramiádě v GENERALI Areně. Nashledanou!
(David Pavlíček): Děkujeme za vaše otázky. U dalšího online rozhovoru na www.sparta.cz brzy naviděnou!
Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři