AC Sparta Praha

Jozef Chovanec - Generální sportovní manažer

Úvod - Fanoušci

Datum konání online chatu: 10. 8. 2011 zpět na seznam online chatů

Jozef Chovanec

datum narození: 7. 3. 1960 funkce: Generální sportovní manažer
místo narození: Povážská Bystrica

Charakteristika

Bývalý vynikající fotbalista započal svou hráčskou kariéru na rodném Slovensku, odkud se přes Púchov dostal až do Chebu. Tam si ho také vyhlédla pražský Sparta, se kterou Chovanec svou kariéru nakonec spojil. Po sedmi mistrovských titulech se stěhoval do Eindhovenu, kde s místním PSV taktéž slavil úspěchy. Svou trenérskou kariéru nastartoval ve Spartě, pokračoval v Příbrami a Krasnodaru, úspěšně také vedl národní mužstvo. Na Letné dále působil jako prezident klubu, na trenérskou židli se naposledy vrátil v roce 2008.

Jozef Chovanec

Položené a zodpovězené otázky

(Ondřej Eisner): On-line chat začíná.
Marthin6: Dobrý den, pane Chovanec. Chtěl bych se zeptat, jak jste spokojen s dosavadní podporou fanoušků? Přeji mnoho úspěchů! :)
Jozef Chovanec: Jsem maximálně spokojen. Bylo tomu tak i v minulé sezoně, zaslouží si poděkování za to, že nám drží palce. Věřím, že tomu tak bude i v letošním ročníku.
koca999: Jak to vypadá se zraněním Míry Slepičky?
Jozef Chovanec: Míra je po úspěšné operaci, zapojil se do tréninkového procesu.
letnakos: Jak je na tom Ondřej Kušnír? A jak jste spokojeni s výkony Vidličky? Myslíte, že tohle je jeho hranice, nebo dokáže být ještě lepší?
Jozef Chovanec: Ondra už je v pořádku. Bylo to virové onemocnění. Vlasta přišel jako posila. Nebyl problém s jeho začleněním do sestavy, jsme s ním velice spokojeni. Je to zkušený hráč, který může být ještě lepší.
HonzaRejzek: V novinach se objevilo,ze Milos Lacny odchazi na hostovani bez opce,na slovenskych serverech zase opce napsana byla..jak to je?Proc nedostal vice prilezitosti?
Jozef Chovanec: Hostování je bez opce. Miloš dostal adekvátně šancí k tomu, jaký měl sám přístup.
passsas: Dobrý den pane Chovanec, dostane v nejbližší době šanci Kerič nebo Mareš? Děkuji za odpověď
Jozef Chovanec: Určitě dostanou oba hráči prostor se ukázat.
Sasa: zajmáte se o jednoho z trojice Magera(bez angažmá),Blažek(Liberec),Chigou(bez angažmá)?
Jozef Chovanec: Ani o jednoho z těchto fotbalistů nemáme zájem.
Luda99: Dobrý den. Chystate koupit jeste nejake posily
Jozef Chovanec: Ano, je to v plánu.
Rossi1893: Dobrý den, nedávno jsem se dozvěděl, že dorostenecký tým posílili dva mladí Albánci. Můžete nám je trochu specifikovat, odkud přišli, kdo je objevil a přivedl a jak se vám zatím jeví? Děkuji, přeji hezký den.
Jozef Chovanec: Je to pravda, jsou v našich dorosteneckých týmech. Jsou to bratři, kteří obstáli na zkoušce, proto jsme pistoupili k jejich angažování. Věřím, že si vybojují pevné místo u mládeže.
Baky21: Má Róbert Valenta vůbec šanci zasáhnout do soutěžních zápasů "A"? Jaká je jeho pozice ve Spartě? Nepřemýšlíte o případném hostování?
Jozef Chovanec: Vrátil se z hostování v Brně, před tím byl ještě v Nitře. Stáhli jsme na přípravu, aby se vidělo, v jaké formě je. Byli jsme s jeho přístupem spokojení. Pokud by nedostával prostor, tak by odešel na hostování v rámci české nejvyšší soutěže.
Baky21: Jak jste zatím spokojen s výkony Martina Juhara? V zápase s Jabloncem se mi zdálo, že se stahoval z kraje až příliš do středu hřiště a Manuel Pamič s ním tedy nemohl u lajny příliš kombinovat.
Jozef Chovanec: Martin naplnil naše očekávání. Jeví se velice dobře, zvýšil konkurenci na levé straně. Má stabilní výkony a věřím, že mu forma vydrží.
Baky21: Který hráč by měl nahradit při případné absenci Manuela Pamiče? Napadá mě jedině Jakub Podaný či Martin Juhar, který se však zmínil o tom, že si sebe nedokáže v obraně představit. Je takováto náhrada za Pamiče dostačující alespoň pro ligové zápasy?
Jozef Chovanec: Jednoznačně Jakub Podaný. I v přípravě jsme jej zkoušeli na tomto postu. V případě potřeby by šel do obrany. Za Juhara máme do zálohy i Láďu Krejčího.
letnakos: Nemyslíte si, že máme v týmu až moc brankářů? Jaké jsou plány se Zichem, Zítkou a Švengrem? A jak jste s nimi spokojený v tréninku? Nepřijde Vám, že už jsou Zich se Švengrem až moc staří na to, aby se o nich mluvilo jako o talentech?
Jozef Chovanec: Spokojeni jsme, pracují dobře. Zatím jsme nedostali žádnou nabídku na jejich případné hostování. Pokud by se nepodařilo najít žádnou adekvátní nabídku, tak se nebráníme tomu, aby zůstali všichni s týmem.
marianosc: Opravdu jste celou tu dlouho dobu věřil, že se Hušek vrátí zpět do A týmu a zvlášť v takovéhle formě? Jak moc velký vliv má podle Vás jeho návrat na současnou hru zálohy?
Jozef Chovanec: Kdybych tomu nevěřil, už by tady nebyl. Je třeba to brát ze širšího pohledu, Luboš měl opravsu smůlu. Když je zdravý, dokáže svoji výkonnost prodat. Pro náš způsob hry je je jeho pozice nesmírně důležitá a já jsem opravdu rád, že se teď chytil.
miroveith: Dobrý den. Čemu přisuzujete zlepšení hry na začátku této sezony? Jde o posazení Brabce, jehož rozehrávka byla strašná? Nebo spíše zapojení Huška a s tím související vysunutí Vacka na "Kuckovu pozici", která byla na jaře prakticky neobsazena a v ofenzivě jeden hráč chyběl? Nebo jde o kombinaci více faktorů? Nejhezčí rozdíl oproti loňské hře je podle mě ale ve snaze hrát déle než 10 minut a hrát od začátku, nejen, když se prohrává... Tak držím palce, ať to vydrží a dokonce se to ještě zlepšuje! Přeji hodně úspěchů na všech frontách Vám, a hlavně Spartičce!!
Jozef Chovanec: Je pravda, že jsme v minulosti měli problém s pozicí defenzivního záložníka, kde často někdo alternoval. Za zlepšením hry stojí uzdravení Marka Matějovského, který hraje bez jakýchkoliv problémů. Jeho forma má dobrý vliv na celou záložní řadu.
spartantomas: Dobrý den, co říkáte na vysílačku u M.Haška? Myslíte si, že to je přínosné? Dle mého určitým způsobem ano.
Jozef Chovanec: Je to jedna z dalších pomůcek, kterou jsme vyzkoušeli už v přípravě. Osvědčila se, proto s ní pracujeme dál. V minulosti už tady takto spolupracoval Michal Bílek se Zdeňkem Frťalou. Není to tedy žádná převratná věc.
poctas: Jaké jsou šance Martina Abeny na základ? Jak je na tom s češtinou? A jak jste s ním spokojení v tréninku? Čím to je, že vždy do zápasu vletí jak utržený ze řetězu? Jinak se mi jeho silová hra hodně líbí.
Jozef Chovanec: Čeština zatím není jeho silná stránka, podobně jako u Lea. Pracujeme na tom, aby se pořád učili. Je to chytrý hráč, který střídá laxní a až příliš zodpovědný přístup. Chvíli mu vždy trvá než si na hřišti vše srovná v hlavě. Má na to, aby byl v základní sestavě.
kuchi: Dobrý den generální sportovní manažere, jak jste spokojený se Zdeňekem Svobodou jako trenérem béčka?
Jozef Chovanec: Se Zdeňkem jsem spokojen, dokáže dobře pracovat s mládeží. Věřím, že na svoji práci naváže i letos a náš mladý tým bude podávat dobré výkony, že fotbalisté pod jeho vedením výkonnostně porostou.
Baky21: Uvažujete o angažování některého z českých hráčů, kteří působili na letošním ME U19?
Jozef Chovanec: Měli jsme tam hodně vlastních hráčů. V minulosti jsme měli zájem o Přikryla z Olomouce, ale kluby mají mladé hráče pod smlouvou a hlídají si je. Vzhledem k tomu, že naši hráči tvořili jádro reprezentace, tak nemáme důvod kupovat jiné hráče.
Rossi1893: Dobrý den, v příští sezoně by měla být nově spuštěna soutěž ligových rezerv. Jak tuto skutečnost vnímá Sparta? Zůstane zachované "béčko" ve druhé lize a v "lize juniorek" budou nastupovat dorostenci a mladí hráči, kteří nebudou mít zápasové vytížení v B-týmu? Díky za odpověď.
Jozef Chovanec: Ano, pokud se nám povede udržet náš mladý tým ve druhé lize, mělo by to být tak, jak píšete. Chceme zachovat druhou ligu i juniorskou soutěž. Mladých a perspektivních fotbalistů máme dost, potřebujeme, aby byli v pravidelném kontaktu s dospělým fotbalem.
1987: Jak to vypadá s Jirkou Jarošíkem? Nezdá se vám, že si ze Sparty dělá tak trochu legraci, když neustále odsouvá své rozhodnutí a čeká, zda nedostane nějakou nabídku ze zahraničí? To se taky může pro Spartu rozhodnout až 29. srpna, panáček...Nemyslíte, že to Sparta nemá zapotřebí? Nehledě na to, že je to nebezpečný precedens i pro budoucnost, kdy se k tomu podobně mohou postavit i ostatní sparťané jako třeba Hübschman, Grygera, Jarošík, Sivok, když uvidí, že své rozhodnutí mohou neustále odkládat a Spartě na ně stejně bude čekat - půl roku, rok, dva...
Jozef Chovanec: Je to složitější otázka. Jirky si vážíme, jednání jsou velice seriózní. Legraci si ze Sparty nedělá, pouze si chce pečlivě zvážit svůj další sportovní krok. Někdo se rozhodne hned, někomu to trvá delší dobu. Nevidím v tom problém.
1987: Není škoda, když takový hráč jakým je Andrej Kerić nastupuje sotva na pár minut? Když byl v Liberci, patřil pravidelně mezi 3 nejlepší útočníky celé soutěže a obránce Sparty v každém zápasy hodně proháněl. Proč nedokážeme více využít jeho předností?
Jozef Chovanec: Nedělal bych žádné soudy, vždyť jsou za námi jen dvě ligová kola. Je to předčasné, věříme, že andrej naváže na svoji libereckou výkonnost. Využivat ho rozhodně hodláme.
Sasa: jak to vypadá s hráčem B týmu Danem Krchem?
Jozef Chovanec: Zrovna dneska jsem s ním na Strahově mluvil. Svoje zranění kolene uspěchal, protože moc chtěl hrát na ME do 19 let. Problémy se vrátily, ale teď už je to lepší a věřím, že do měsíce se plně zapojí do tréninků rezervy.
Paul: Dobrý den, chtěl bych se zeptat které hráče považujete za největší talenty ČR, a jak chcete zapojovat hráče ze stříbrné "19".
Jozef Chovanec: Vydra, Kadlec, Přikryl, Juliš, Pekhart a další. Český fotbal má spoustu talentovaných fotbalistů.
mirdafiser: Dobry den vazeny pane gsm delate to s martinem haskem senzacne a tesim se strasne na kazdy zapas sparticky protoze hra je uzasna a ta sila z muzstva primo cisi a ted otazka:Nejste v kontaktu s Tomasem Sivokem ze by v pripade problemu v turecku hral za spartu?
Jozef Chovanec: Děkuji za podporu. S Tomášem v pravidelném kontaktu nejsem, ale uvidíme, co přinese budoucnost. POkud bude mít chuť se vrátit, bude tu mít dveře otevřené.
hammerheadd: Pan Hašek o Vás mluví s ohromnou úctu a pořád jako o panu Chovancovi, tak by mě zajímalo jestli si normálně tykáte a jak si spolu sedíte lidsky?
Jozef Chovanec: Nemáme spolu žádné problémy. Znám ho velice dobře jako hráče. Spolupracovali jsme spolu jako trenér-hráč, nyní jako trenéři. Je to mladý kouč, který má velkou budoucnost. Záleží jen na něm, kam to jako trenér dotáhne. Martin mi vyká, stejně jako mi vykal coby hráč. To zůstalo.
pking: Dobrý den, je vůbec možné udržet v klubu hráče pohromadě alespoň dva roky, dostat se do LM a teprve potom některého z klíčových hráčů prodat? Letos se zdá, že Sparta konečně hraje fotbal, se kterým se dá uhrát titul i postup do LM. To by se ovšem změnilo s odchodem Vacka nebo nedejbože zimním odchodem nenahraditelného Kweukeho. Je v silách Sparty klíčové hráče namotivovat tak, aby při prvních lepších nabídkách ze zahraničí nechtěli ze Sparty zmizet? A  může například nabídce za 100 milionů kč odolat samotná Sparta?
Jozef Chovanec: Pokud se týmu podaří dostat do LM, nikdo nehledá cesty nahradit finanční ztráty, nemusíte prodávat. To myslím platí univerzálně. Odolat nabídce na 100 milionů se samozřejmě dá.
miroveith: Dobrý den. Jaká je Vaše trenérská filozofie, ať už si pod tímto termínem představíme cokoliv? Zajímal by mě váš pohled na fotbal, nějaké obecné požadavky na hráče atd. Dále by mě zajímalo, jaký fotbal vlastně požadujete od týmu - možná se pletu, ale mám dojem, že jsem od Vás nikdy neslyšel nějaké konkrétní připomínky nebo konkrétní pochvaly ke hře. Možná Vám i tohle u některých fanoušků škodí, že neví, co vlastně od týmu chcete a co by měl hrát.
Jozef Chovanec: Nejvíce mě ovlivnili trenéři, pod kterými jsem hrál. Ve Spartě pan Ježek, v Eindhovenu Hiddink nebo Sir Bobby Robson. Od hráčů vyžaduji pracovitost a zodpovědnost, aby se nemuseli stydět za své výkony. Chci po hráčích, aby je fotbal bavil. Aby nechodili na tréninky a zápasy z donucení. Z toho vychází i filozofie, aby z toho hráči měli radost a předávali ji fanouškům.
Alisek: Dobrý den GSM, otázka mimo Spartu. Čemu přisuzujete famózní úspěchy španělské fotbalové školy na reprezentační úrovní? U19 - mistři ME, U21 - mistři ME, Áčko poslední ME i MS a U20 zatím na MS suverénní. Je to jistě odpověď na hlubší rozbor. Stačí mi jen několik faktorů, které si myslíte, že jsou rozhodující a že je dělají ve Španělsku jinak - lépe. Děkuji
Jozef Chovanec: V první řadě si myslím, že se poučili z minulých let. Vždyť Španělé ja reprezentační úrovni na velký úspěch čekalo delší dobu. Změna koncepce a filosofie, to je asi hlavní věc. Ale jde i o stabilizaci systému. Prakticky všechny ty nároďáky hrají podobným systémem. To je velká odlišnost například od českých reprezentačních celků, které takto jednotně nepůsobí. Přimlouval bych se za ustanovení svazové sportovní komise, ta by v tomhle ohledu hodně pomohla.
Bery23: Dobrý den dokážete si představit, že byste ve Spartě strávil na trenérském postu třeba 20 let jako Ferguson v Manchesteru?
Jozef Chovanec: Ne, to si představit nedokážu.
Bery23: Dobrý den, chtěl bych se zeptat čím si myslíte že je způsoben pokles kvality českého fotbalu, jak na ligové úrovni tak na reprezentační. Myslíte že je nedostatek dobrých, talentovaných fotbalistů, nebo špatná výchova mládeže? s pozdravem Filip fanoušek Sparty
Jozef Chovanec: Neřekl bych, že pokles. Jednoduše se dář říct, že kvalita je určitá křivka a momentálně jsme v určitém útlumu. Záleží, jak se bude v dalších letech pracovat. Věřím, že půjde český fotbal zase nahoru.
teleacs: Když by byla možnost vybrat si do týmu kteréhokoliv hráče z Gambrinus ligy bez ohledu na peníze, tak kdo by to byl?
Jozef Chovanec: V současné době máme stabilizovaný kádr, ale určitě by se našlo několik hráčů, kteří by se mi líbili. Konkrétní jména ale zvěrejňovat v rozběhnuté sezoně nebudu.
Sasa: co říkáte na hráče Bohemians 1905 Nicolase Šumskýho?
Jozef Chovanec: Jen jsem o něm slyšel, těším se, až ho uvidím naživo. Všichni o něm mluví, takže to určitě bude zajímavý fotbalista.
Kangoooo: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je pro Spartu reálné získávat mladíky z B týmů velkoklubů(z pohledu finančního i jejich ochoty hrát za Spartu) a zda by tito hráči byli přínosem pro tým. Děkuji za odpověď, Ondřej Fogatoš
Jozef Chovanec: Jednoznačně ne. Je jen málo klubů v celé Evropě, kteří jsou ochotni pustit hráče z juniorky, když je třeba několik let vychovávají a připravují pro svůj vlastní A tým. V době ekonomické krize se sází především na mladé hráče.
netix: Na jaký post v záloze počítáte s Grajicarem?
Jozef Chovanec: Peter může hrát zprava, nebo středního záložníka.
netix: Jakou funkci ted vykonává ve Spartě pan Kmoch?
Jozef Chovanec: Pan Kmoch už tady nepracuje, odešel s trenérem Jarolímem do Arábie.
koca999: Počítáte pro tuto sezonu s Láďou Krejčím nebo je v plánu hostování?
Jozef Chovanec: Počítáme s ním stejně jako v minulé sezoně. S úžasem sleduji, jak se o něm začalo nyní mluvit. V podstatě to vypadá, že do dneška neexistoval, při tom je to hráč A týmu již dva roky.
Celticgirl: V sedmnáctkách docela přesvědčivě převyšuje své vrstevníky Ondra Karafiát. Bude i nadále rozvíjet svůj talent v dorosteneckých soutěží nebo a ním máte jiné plány (př. B-tým)?
Jozef Chovanec: Ondra je v dorostu. Mluvil jsem jak s ním, tak s jeho otcem a shodli jsme se na tom, že dorostenecká soutěž pro něj zatím zůstává ideální. Obecně řečeno, my nechceme naše mladé hráče neustále tozstrkávat někam po hostováních. Myslíme si, že na Spartě mají dobré podmínky pro svůj sportovní růst, můžeme je využít v několika soutěžích.
Patas347: Jak ste spokojen s losem že jste dostaly rumunské mužstvo Vaslui????
Jozef Chovanec: Jsem spokojený padesát na padesát. Když se podíváme na počet rumunských týmů v kvalifikacích o evropské poháry, tak musíme mít respekt k týmu jako je Vaslui.
Rossi1893: Jaké máte záměry s farmou na Motorletu? Jaké hráče tam hodláte posílat na "zápasovou praxi" a co si od toho slibujete? Nebylo by lepší najít farmu spíše v ČFL, třeba Loko Vltavín?
Jozef Chovanec: Farma je dlouhodobá záležitost, sice se o tom teď mluví, ale spolupráce na mádežnickém poli trvá už delší dobu. Chceme to partnerství, které se týká mládeže, nadále rozvíjet.
(Ondřej Eisner): Děkujeme za vaše otázky. On-line rozhovor s generálním sportovním manažerem Jozefem Chovancem končí.
Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři