AC Sparta Praha

Jozef Chovanec - Generální sportovní manažer

Úvod - Fanoušci

Datum konání online chatu: 10. 3. 2011 zpět na seznam online chatů

Jozef Chovanec

datum narození: 7. 3. 1960 funkce: Generální sportovní manažer
místo narození: Povážská Bystrica

Charakteristika

Bývalý vynikající fotbalista započal svou hráčskou kariéru na rodném Slovensku, odkud se přes Púchov dostal až do Chebu. Tam si ho také vyhlédla pražský Sparta, se kterou Chovanec svou kariéru nakonec spojil. Po sedmi mistrovských titulech se stěhoval do Eindhovenu, kde s místním PSV taktéž slavil úspěchy. Svou trenérskou kariéru nastartoval ve Spartě, pokračoval v Příbrami a Krasnodaru, úspěšně také vedl národní mužstvo. Na Letné dále působil jako prezident klubu, na trenérskou židli se naposledy vrátil v roce 2008.

Jozef Chovanec

Položené a zodpovězené otázky

(Ondřej Eisner): On-line chat právě začíná.
pepasrej: dobrý den, jak prožíváte zápasy na tribuně?
Jozef Chovanec: Se stejnými pocity, jako když jsem přímo na lavičce.
munzig: Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je na tom Adiaba a jestli uvažujete že ho v létě podepíšete na stálo.
Jozef Chovanec: Adiaba je tu na hostování, v přípravě se neukazoval v moc dobrém světle. V tento moment nejsme zcela spokojeni s jeho výkonností. Je pravděpodobné, že o jeho další angažmá nebudeme mít zájem.
PAPs: Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat jak je na tom zdravotně Láďa Krejčí?
Jozef Chovanec: Před dvěma dny prošel poslední kontrolou. Zlomenina je zacelená, odhodil berle a připravuje se v posilovně. Měl by se brzy zapojit do běžeckého tréninku.
100000020490032: Nadějný a podle mě velmi dobrý záložník Martin Zeman vstřelil Příbrami branku, je to s jeho kázní a morálkou už v pořádku a odpustil jste mu už? Počítate s ním do základní sestavy pravidelněji pokud budou jeho výkony dobré?
Jozef Chovanec: Na Martina jsem odpovídal už několikrát. Má velký potenciál, ale zatím ho nenaplňoval tak, jak by bylo třeba. Opakuji, záleží jen na něm a na jeho práci.
Evandule: Zdravím vás, chtěla bych se zeptat, jaké jsou vaše plány s Adiabou. Všimla jsem si, že již není ani na lavičce náhradníků... Díky za odpověď a přeji úspěšný zbytek sezony s titulovým koncem
Jozef Chovanec: Na to už jsem odpověděl.
PAPs: Dobrý den, nejdříve bych chtěl pogratulovat Vám i Spartě, že dokázala z Bonyho vychovat takového hráče, který přinesl nejen sportovní ale i finanční výsledky. Teď k mojí otázce: Chystáte se investovat do některého nadějného mladíka, aby z toho Sparta měla jak sportovní tak finanční profit?
Jozef Chovanec: Investujeme průběžně do našeho kádru. Hlavní investice jsou ale do naší mládeže, kde věříme, že se nám podaří vychovat dalšího zajímavého hráče, který bude mít jak sportovní, tak i transferový potenciál.
PAPs: Dobrý den, uveďte vlastnosti, které chybí Pavlu Kadeřábkovi, aby se vyrovnal např. Liboru Sionkovi. Docela mě mrzí, že jediný, kdo se prosadil v poslední době z B-týmu, je Kuba Podaný.
Jozef Chovanec: Pavel potřebuje sbírat zkušenosti, to je vše. Talent má, je vidět, že se stále posouvá dopředu. Věřím, že svoje schopnosti dokáže prodat.
Rossi1893: Dobrý den,jak jste spokojen se současnou brankářskou situací ve Spartě? Přijde mi, že máme moc gólmanů. V zimě sice odešli hostovat Zich a Kulovaný, ale Zítka,Pávek,Mokrohajský za celou sezonu téměř nedostanou příležitost. Nebylo by lepší,kdyby v béčku chytal mladý,perspektivní gólman,například Holý,který v zimě přišel z Hradce Králové? Díky za odpověď, přeji hezký den.
Jozef Chovanec: Kulovanému skončila již smlouva. Brankářů máme dostatečný počet oproti minulým sezonám, kdy bylo hned několik brankářů zraněných ve stejný čas. Nyní jsme s počtem brankářů spokojený. O tom, kdo z nich bude chytat, rozhodují oni sami svou formou a přístupem.
PAPs: Dobrý den, pořád se mluví o našem ročníku 92, tak jsem se chtěl zeptat jak je to s mladšími talenty? Vyrůstá tam někdo, kdo převyšuje ostatní?
Jozef Chovanec: V každém ročníku jsou minimálně dva hráči, kteří jsou na úrovni dorosteneckého fotbalu mezi českou absolutní špičkou.
smrtihlav2005: Dobrý den myslíte že je možnost návratu rosického do sparty? dekuji
Jozef Chovanec: Nevím, s Tomášem jsem dlouho nemluvil. U takových hráčů záleží na jejich rozhodnutí, jestli chtějí končit kariéru v Čechách nebo zahraničí. Stejným příkladem je Jan Koller, se kterým jsem mluvil, ale bylo to rychlé rozhodnutí. Nechtěl se vracet. Úplně stejně to záleží na Tomášovi.
PAPs: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, co říkáte na případ Kroba? Bylo prezentováno, že nepřestoupil do Slovanu kvůli tomu, že nesplnili jeho představy o platu. Není tedy ve Spartě přeplácen? Když se mu vyplatí více sedět na lavičce nebo v béčku, než aby hrál ve Slovanu?
Jozef Chovanec: Proběhla jednání, ale není pravda, že by Slovan neakceptoval finanční požadavky. Zdálo se, že si ho vezmou, ale nakonec to nedopadlo. Proto je teď v našem B týmu.
FreddieACS: Dobrý den. Tento rok plánuju cestu do Eindhovenu, kde jste hrával. Co by jste mi doporučil zajímavého k vidění? :)
Jozef Chovanec: Určitě fotbal. PSV je opět na špičce ligy a mají zajímavé hráče. Je to ale malé město, které se dá projít za jeden den. Za zmínku stojí muzeum Phillipse. Znám ale hezčí města.
PAPs: Dobrý den, nezdá se Vám, že Vašek Kadlec až v příliš mnoho běžeckých soubojích padá? Obecně se mi zdá, že je to takový dravec do vápna, jak Milan Baroš. Ale ty jeho vzdané souboje mě fakt štvou!
Jozef Chovanec: Vašek ještě nemá tolik zkušeností, pořád je sbírá. Možná to tak vyznělo, třeba proti Liverpoolu. Ale obrana soupeře byla nekompromisní, těžko se proti takové hraje. Nějaké simulování u něj vylučuji, není ten typ. Potřebuje čas, aby si na důraz obránců zvykl, stále je mu teprve osmnáct let.
Fajlip: Dobrý den pane Chovanec.
Jak hodnotíte výkony dlouho zraněného Kušníra ? Myslíte že má na to dostat se zase do reprezentace ?
Jozef Chovanec: Myslím, že se brzy dostane do optimální formy. Nemá žádné jiné problémy, které bývají po delších zraněních. Až nabere zápasovou praxi, tak určitě dostane další šanci v reprezentaci.
PAPs: Zdravím, chtěl bych se zeptat jak to vídíte s Lubošem Huškem. Je mi toho kluka trošku líto - pořád ho pronásledují zranění. Ale devět odehraných utkání, za poslední dvě sezón v GL mi přijde hodně málo.
Jozef Chovanec: Devět zápasů je opravdu hodně málo, řešíme to. Luboš absolvoval celou přípravu, ale na posledním tréninku si podvrtl koleno. Chceme, aby hrál, ať už za áčko, nebo za rezervu.
PAPs: Dobrý den, jak budete řešit situaci okolo našeho béčka? Je tam spoustu talentů, kteří by určitě našli uplatnění i první lize? Jak je udržíte v Béčku? Má to vůbec smysl? Nebo si myslíte, že by dopadli jak Kúdela v Boleslavi ...?
Jozef Chovanec: Zatím ještě v první lize uplatnění nenašli, ale věřím, že jejich čas teprve přijde. Je důležité, aby zvládli náročný přechod mezi dorosteneckým a mužským fotbalem. Spoustu z nich by mohlo hrát ještě za dorost a už hrají třičtvrtě roku druhou ligu. Jejich čas přijde.
PAPs: Dobrý den, neriskovali jste trochu, když ste poslali pryč jak Niklase tak Hejdu? Jak vůbec vypadá situace okolo Niklase? Je výše opce pro Spartu zajímavá?
Jozef Chovanec: Nemyslím, že bychom riskovali. Ani jeden z nich nehrál pravidelně a zřejmě by se na tom nic nezměnilo. Byl by přílišný luxus je tady držet. Oba jsou mladí, perspektivní. Uvidíme, jak se poperou o šanci v jiných klubech.
1987: Trenére, jak vnímáte hotování Milana Jurdíka, Lukáše Hejdy a Lukáše Třešňáka, kteří ve svých klubech příliš nehrají? To se týká především Jurdíka, který ač suveréně nejlepší střelec dorostenecké extraliga v Příbrami v podstatě vůbec nenastupuje. Co si o tom myslíte?
Jozef Chovanec: Když hráč dostane šanci v první lize a nevyužije ji, tak je vidět, že je někde chyba. V očích toho hráče je dobře, že hraje třeba dvacet minut. V mých očích by bylo lepší, kdyby hrál za naší juniorku, protože by lépe zvládl přechod mezi dorostem a muži. Velkou roli hrají manažeři a agenti, to je dlouhodobý problém.
1987: Sledujete výkony Petra Putze? V zimní přípravě se mi střelecky velice dařilo, prosadil se i v prvním jarním kolem ve Znojmě. Neuzrál už čas na to, aby začal sbírat zkušenosti v některém z prvoligových klubů?
Jozef Chovanec: Petr je rozumný a věří tomu, že šanci dostane. Ví, že se napřed musí nastálo prosadit do sestavy rezervy, aby mohl dostat ligovou příležitost.
Mike82: Vzal by jste do realizačního týmu Františka Straku,pokud by projevil zájem ?
Jaký k němu máte vztah ?
Jozef Chovanec: S Františkem se známe od doby, kdy přišel do Sparty. Odehráli jsme spolu spoustu zápasů za Spartu i reprezentaci. Oba máme ale jinou cestu, protože Franta už je hlavní trenér a my máme kvalitní trenérský štáb. V současné době určitě taková spolupráce nepřipadá v úvahu, ale nikdy nemůžeme vyloučit, že se tak třeba stane.
OndraSF: Na podzim Sparta vyhrála spoustu zápasů tím, že soupeře v posledních dvaceti minutách přehrála fyzicky. Můžete nám říct, jaké je srovnání fyzických testů z ledna 2009 (při vaší první přípravě) a ledna 2011?
Jozef Chovanec: Testy v lednu 2011 dopadly dobře, u některých lépe, než dřív. Naopak žádné poklesy výkonnosti jsme nezaznamenali. U nových hráčů budeme všechno vědět během týdne. Co se týče základní osy mužstva, ta se za ty dva roky v tomto ohledu zlepšila.
OndraSF: Gratuluji k sérii 7 ligových výher po sobě. Naposledy se Spartě podobná série povedla v sezóně 97/98, kdy jsme vyhráli prvních sedm kol a v osmém remízovali v Drnovicích 2:2. Na lavičce Sparty jste tehdy byl také vy. Je pro vás tato statistika zadostiučinění za mnohdy přehnanou kritiku?
Jozef Chovanec: Dívám se směrem dopředu. To, že mají lidé různé názory, s tím se musí člověk smířit a umět s tím pracovat. Nenechat se vykolejit. Tlak na trenéry byl vždy velký a na ty ve Spartě dvojnásob. Odezva je ovšem důležitá jako zpětná vazba pro celý tým.
netix: Mají už zahraniční kluby zájem o Kweukeho?
Jozef Chovanec: Zaznamenali jsme nějaký zájem už při tom, když jsme dolaďpvali jeho přestup. Jsme rádi, že se nám povedlo ho přesvědčit, že delší angažmá ve Spartě mu může pomoci. Do té doby hodně měnil kluby, což nemůže nikdy prospět. Je jasné, že pokud by na něj přišla mimořádně atraktivní nabídka, uvažovali bychom o ní. Je to podobné, jako v Bonyho případě.
netix: Na jaký post, budete chtít po sezoně přivést posilu?
Jozef Chovanec: Vím a pracujeme na tom. Říká se, že by se mělo mužstvo posílit v každé řadě, aby dostalo nový impulz. Tak to funguje všude a nejsme výjimkou.
jarhorak: Není herní vzestup Kamila Vacka spíš jen otázkou toho,že začal hrát defenzivního záložníka (změnou postu),kde mu to více sedí?Hraje tam na repre úrovni.
Kdyby bylo třeba,mohl by Martin Abena hrát konstruktivního ofenzivního záložníka(na pozici Marka Matějovského)?Díky
Jozef Chovanec: U Kamila je to i tím, že hraje tam, kde mu to opravdu vyhovuje. Posunul se dál, je vyzrálejší, zkušenější, stabilizoval se. Jde to ruku v ruce.
Martin by na takovém postu hrát mohl, schopnosti na zapojování do ofenzivy má. Ale chce to čas, ještě tu není dostatečně adaptovaný.
AndrijDudar: V budocnu vás čeká výměna kádru:Blažek,Sionko,Brabec a Řepka mají svůj věk.Kde budete shánět nové hráče?V domácí lize,v zahraničí nebo z vlastních řad?
Jozef Chovanec: Příchody letos v zimě sice mohly vypadat, jako rozšiřování kádru, ale zároveň to jsou příchody i s ohledem na to, že někteří hráči mohou skončit. Zároveň je ale důležité být připraveni na to, že nemusíme zůstat pohromadě.
trnecka3: Dobrý den, chtěl bych se zeptat proč pořád dáváte přednost Blažkovi před Zítkou ? Děkuji
Jozef Chovanec: Momentálně je v lepší formě. Dan přišel po vážném zranění, stále se dostává do top formy. Věřím, že v létě bude pro Jardu Blažka opravdu velkou konkurencí. Zapomínat ale nesmíme i na další. na Milana Švengera nebo na Lukáše Zicha, který je teď na hostování.
1162671351: Dobrý den, asi málokterému fanouškovi unikly mizerně kopnuté rohy proti Příbrami... nebo mizerně kopnuté nebyly a byl to taktický záměr je cpát na přední tyč? (kopali je tam všichni exekutoři) Děkuji a ať jsou proti Plzni lepší :-)
Jozef Chovanec: Je pravda, že nemáme hráče, který by byl specialistou na zahrávání přímých kopů či rohů. Věříme, že se dokážeme zlepšit i v těchto situacích. Je to pro nás trenéry další důležité téma.
Rossi1893: Dobrý den, působí v současném U-19 dorostu nějaký hráč,o kterém uvažujete, že ho v létě vezmete do přípravy s A-týmem? Hlavně Martin Frýdek by mohl zvýšit konkurenci na levém kraji obrany. Díky za odpověď,hezký den.
Jozef Chovanec: Konkrétně Martin Frýdek už měl být v mužské rezervě, ale zlomil si nohu a začíná s tréninkem. Uvidíme, jak se do toho dostane.
AndrijDudar: Chtěl bych se zeptat, proč jste neusilovali o další hostování Alexandra Prudnikova?
Jozef Chovanec: Nedokázali jsme se dohodnout na podmínkách ani se samotným hráčem, ani s jeho klubem a agentem.
netix: Máte zájem o Marka Mintála?
Jozef Chovanec: Ne, o tohoto hráče zájem nemám. V takových případech je třeba řešit motivace takových hráčů, zda se chtějí vracet do Čech nebo na Slovensku. Zatím všechny podobné případy skončily nezdarem.
Patas347: Dobrý den pane Chovanec myslíte že Olomouc dožene vedoucí duo Sparta a Plzen Doufám že ne děkuji
Jozef Chovanec: Mužstva, která jsou pod námi, tak budou velmi rádi, pokud náš duel s Plzní skončí remízou. Určitě na to mají, ale přidal bych hlavně Jablonec, který má dobrý los.
SFINGO: Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda se Sparta zajímá o tyto hráče: Koro Koné(Trnava), Jorge Salinas a David Depetris (Trenčín), Marko Milinkovič a Karim Guede (Slovan), Majtán (Žilina). Druhá otázka směřuje znovu k cizincům, zajímalo by mě zda Sparta má vyhlídle další mladé cizince, u kterých by chtěla použít podobný model jako u Bonyho(aklimatizace dorost nebo B tým a postupné zapracování). Děkuji a přeji mnoho úspěchů, jak se Spartou, tak v osobním životě.
Jozef Chovanec: Jsou to vesměs zajímaví hráči, o některých jsme mluvili v minulém transferovém okně. Ale k dohodě s mateřskými týmy nedošlo. Sumy, které kluby chtěly, neodpovídaly kvalitě dotyčných fotbalistů.
Mike82: Sleduje Sparta hráče Pavla Pilíka z FK Příbram nebo Martina Hurku ze Slavie ?
Jozef Chovanec: V obou případech říkám ne. A Hurka je už v Jablonci, ne ve Slavii.
kosmonautik: Dobrý den, myslíte si, že Plzni budou citelně chybět Petržela s Jiráčkem? Jinak přeji hodně štěstí!
Jozef Chovanec: Jiráček nenastupoval nijak pravidelně, ale v případě Milana Petržely by to byla ztráta. Pro každé mužstvo je nepříjemné, pokud vypadne hráč ze základní sestavy.
muzi: nemyslíte že by mohli hráči jako pavelka,lačný,švejdík dostat příležitost? jestli by mohli dostat šanci třeba s brnem
Jozef Chovanec: Záleží na nich. Říkám to po několikáté, je to tak. Hráči musejí jak v tréninku, tak na hřišti ukázat, že si tu šanci zaslouží. Pokud to tak nebude, nedostanou ji. Když to tak bude, ta možnost přijde.
4848: Dobrý den, nebylo by lepší poslat Miloše Lačného někam na hostování, aby pravidelně hrál, když je tu tolik kvalitních útočníků.
Jozef Chovanec: Tento postup neuznáváme. Řešíme to tak, aby mohli hráči rozvíjet své schopnosti. Je to stejné, jako s mladíky. Prvoligové týmy slíbují, že budou hrát, a pak vysedávají na lavičce. U Miloše trvá delší dobu adaptace a stále věříme, že se dokáže prosadit. Je lepší, když bude trénovat s námi a za juniorku se dostane do zápasového rytmu.
juris88: Dobry den.Myslite si,ze zapas s Plzni je klicovy?
Jozef Chovanec: Je důležitý, to bezpochyby. Ale slovo klíčový bych nepoužil. Úspěšnější z toho zápasu bude mít psychickou výhodu do dalších bojů.
Jelda5: dobrý den, jaktoze jan krob a martin jirous jsou stale ve sparte? meli snad odejit ne?
Jozef Chovanec: O Honzovi Krobovi už jsem mluvil. Martin Jirouš je na hostování v Dukle Praha.
Lubos: Dobrý den,chystáte se udělat nějaké změny v útoku popř v záloze před zápasem s plzní když budou k dispozici už i Kadlec s Pekhartem??Jinak přeji hodně štěstí a doufám ve tři body:))Luboš
Jozef Chovanec: Jsme rádi, že se vrací do týmu, protože se tím rozšiřují naše možnosti, jak nastoupit od začátku zápasu či reagovat v jeho průběhu. Pro nás je to jen dobře.
TRANE: Dobrý den.Jak hodnotíte zdravotní stav kádru? Děkuji
Jozef Chovanec: Kvůli počasí je to takové nestabilní, co se týče virových problémů. Hráči jsou ale pod dohledem lékařů. Co se týče zranění jako jsou nakopnutí a zlomeniny, neřešíme teď žádný závyžnější problém. Věřím, že to tak i zůstane.
(Ondřej Eisner): On-line chat končí. Děkujeme za vaše otázky.
Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři