AC Sparta Praha

Vítězslav Lavička - trenér Sparty

Úvod - Fanoušci

Datum konání online chatu: 6. 6. 2008 zpět na seznam online chatů

Vítězslav Lavička

datum narození: 30. 4. 1963 funkce: trenér Sparty
místo narození: Plzeň

Charakteristika

Vítězslav Lavička se narodil 30.dubna 1963 v Plzni, kde také udělal své první fotbalové krůčky. Přes všechny mládežnické kategorie se dostal až do prvního týmu klubu ze západočeské metropole a v roce 1979 začal pravidelně nastupovat ve druhé nejvyšší soutěži, kde Plzeňšti tehdy působili. V roce 1982 si talentovaného mladíka vyhlédli tehdejší trenéři Sparty Václav Ježek s Dušanem Uhrinem a devatenáctiletý záložník zamířil na Letnou. V letech 1984 a 1985 získal v rudém dresu své první dva mistrovské tituly, následně však musel odejít na vojnu do RH Cheb. Po návratu do Sparty byl jedním z důležitých členů týmu, jenž se na konci osmdesátých let radoval z ligového primátu čtyřikrát v řadě. V roce 1990 strávil částečně na hostování v Hradci Králové, dres Votroků však neoblékal dlouho - hned následující sezonu, jednu z nejlepších v historii klubu, byl zpět na Letné a bil se za Spartu mimo jiné v její historické pouti Ligou Mistrů, která se zastavila až těsně před branami jejího finále.
Jako hráč Letnou opustil v roce 1992, následně se přes Bohemians dostal do Chrudimi, kde rovněž odstartoval svojí trenérskou kariéru. Psalo se léto 1998, když se Vítězslav Lavička na Letnou vrátil v roli asistenta trenéra. V následujících sezonách mohl v této roli oslavit tři tituly, po odvolání Jaroslav Hřebíka dostal na konci jara 2002 možnost vést Spartu jako hlavní trenér, pokaženou sezonu však již zachránit nedokázal ani on. Další kroky pana Lavičky vedly do Viktorie Žižkov, s níž dokázal v Poháru UEFA vyřadit i Glasgow Rangers, a Liberce, který dovedl v sezoně 2005/06 až k mistrovskému titulu. Poté od týmu na vlastní žádost odstoupil, nedávno byl jmenován trenérem reprezentačního týmu do 21 let, ovšem stará láska nerezaví a když se ozvala Sparta, vrátil se uznávaný trenér na místa, kde prožil nejhezčí léta své hráčské kariéry.

Vítězslav Lavička

Položené a zodpovězené otázky

(Pavel Pillár): Dobrý den, vítáme vás u online rozhovoru s Vitězslavem Lavičkou. Těšíme se na vaše otázky.
Maty: Dobrý den pane Lavička ! Jsem rád, že zrovna vy budete trenévat Spartu. Hodně se od Vás bude očekávat a i já očekávám, že Spartu dotáhnete tam kam patří - tedy na první místo. Počítate do sestavy s Miroslavem Matušovičem ? Přeji Vám ve Spartě mnoho štestí. Hezký den.
Vítězslav Lavička: Dobrý den, děkuji za podporu. Přicházím do Sparty s úmyslem tvořit, ne bořit. Rád uvidím v akci všechny současné hráče, se všemi si chci také popovídat. Míra Matušovič není výjimkou.
AGFT: Vítejte ve Spartě Víťo.Tedy opětně. Kádr se má změnit. Jména vytipovaných neřeknete. Můžete říci alespoň jakých postů se to týká? Platí rovnice: Příchod Kollera=odchod Doška?
Vítězslav Lavička: Díky za podporu, otázku kádru nyní půběžně řešíme. Nejaktuálnějším úkolem je logicky obsazení postu stopera. K dalším spekulacím se zatím nebudu vyjadřovat, nezlobte se.
KeHo007: Dobrý den, moc Vás vítám ve Spartě a přeji moc a moc úspěchů nejen Vám, ale celému týmu. Chtěla bych se Vás zeptat co říkáte nynějšímu kádru Sparty a co říkáte na hráče, který je nyní na hostování (Ludovic Sylvestre). A jak věříte naše týmu na Euru 2008? Já bych to viděla na 2 místo. Přeji krásný víkend plný sluníčka.
Vítězslav Lavička: Děkuju za příjemné přivítání. Sparta byla blízko k tomu, aby opět získala double, to mužstvo má velkou sílu. Spartu jsem sledoval zvenčí, co nejdříve chci poznat tým více a to včetně hráčů na hostování. Také přeji krásný víkend.
AGFT: V.Petržela ve Sportu min.sobotu zapochyboval, zda zvládnete "vlčáky". Jste prý moc hodný. Jak bojujete s touto nálepkou? V.Ježek (Váš vzor) hodný jistě nebyl.
Vítězslav Lavička: Dobrý den,s tímto názorem se setkávám často. Je pravda, že se snažím používat demokratické metody, ale s maximálním důrazem na náročnost. Pravidla jsou jasně vymezena, pokud je někdo poruší, dokážu přitvrdit.
bizon: jaké budou vaše první kroky k zisku titulu a spěchuv lize mistrů?
Vítězslav Lavička: Moje první kroky spolu s vedením klubu budou směřovat k dotvoření kádru pro novou sezonu. Věřím, že silný tým úspěchy vybojuje.
Decin: Víťo chci Vám jen popřát mnoho štěstí a hlavně pevné nervy!!Držte se!!Věřím´že jste pro Spartu tím pravým!!
Vítězslav Lavička: Díky moc za podporu a vážím si Vás, stejně jako všech fanoušků, kteří to se Spartou myslí dobře.
obivan: Dobrý den,gratuluji k angažmá.Já mám dotaz ohledně kádru.Pan Křetinský naznačoval něco ohledně změn.Já bych vám doporučil pár jmen: Švenger, Krob ,Beutel ,Jungr,Bíro,Kokoška,Barreyro, Wilfried,Třešňák a hlavně Ludovic Sylvestre, a samozřejmě potřebujeme hodně kvalitního stopera.Zeptám se víte o jakých hráčích píšu a jak si vedou?Dáte jim na několik minut šanci?Pan Bílek nenašel odvahu a nedal jim vůbec šanci.Mám ještě jednu prosbičku,
Mohli by hráči hrát na maximum celý zápas i když vedou.Díky
Ať se daří a Sparta vyhrává a dá se na to koukat.Dik Michal
Vítězslav Lavička: Rezervní tým jsem samozřejmě sledoval také zvenčí, ale setkal jsem se již s panem Kmochem a zjišťoval podrobnosti. Máme představu o užší spolupráci prvního týmu s rezervou i mládežníky. Například formou kombinovaných společných tréninků jednou týdně. Mám s tímto systémem dobrou zkušenost z minulých angažmá.
AGFT: Pojedete alespoň na část EURA osobně pozorovat trendy v evr. fotbale?
Vítězslav Lavička: Dobrý den, půodně jsem měl účast na Euru v plánu. Ale to jsem ještě netušil, že se stanu trenérem Sparty. Nyní mi to náročný program nedovolí a evropské trendy budu pozorovat pouze v TV.
cookie: Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jakých postech budete hledat posily a jak vidíte šance aby se do brány postavil Švenger? Myslím, že po odchodu Bláži a po nesmyslném prodeji Zlámala v bráně chybí ta jistota co byla v minulých letech..
Vítězslav Lavička: Milana znám velmi dobře ze společného působení u jednadvacítky. Mám s ním dobrou zkušenost. Myslím si, že pro gólmany v tomto věku je důležité pravidelně chytat. Ať to bude ve Spartě případně jinde. Perspektivu chytat ve Spartě určitě má. Otázku brankářů vždy konzultujeme s trenérem gólmanů Janem Stejskalem.
Dawis92: Mylíte si že Spartě pomůže ten mentální trénink. A je to jen pro mladé nezkušené hráče nebo pro všechny v týmu? děkuji za odpověd
Vítězslav Lavička: S mentálním tréninkem mám dobrou zkušenost. Jsem přesvědený, že může pomoci nejen mladým hráčům, ale všem v týmu. Je to důležitý kamínek do mozaiky sportovní přípravy.
pitr15: Dobrý den. Jsem rád, že jste se stal trenérem a doufám, že budete mít ve Spartě úspěch.Teď otázky:1)Budete více sázet na mladší hráče (Holenda,Jeslínek,Zeman,Vacek,popř. někdo z béčka)? 2)Jak moc velké(cca kolik) budou hráčské příchody/odchody? Díky a ať se daří
Vítězslav Lavička: Děkuji za důvěru a pozdravy. Souhlasím s tím, že jmenovaní hráči jsou velkým příslibem pro budoucnost Sparty, měl jsem možnost poznat jejich dobré fotbalové schopnosti. Šanci ve Spartě určitě dostanou, stejně tak jako ostatní hráči. Zdravé konkurenční prostředí by mělo být motivem pro každého člena kádru, aby podával co nejlepší výkony.
Celticgirl: Pane Lavičko, přeji Vám hodně štěstí ve Spartě a pevně doufám, že jste ten pravý a budete takový sparťanský Ferguson. Chci se zeptat na jednu věc. Na místě brankářské jedničky máme Grigara, který není jistotou a není brankářem pro Spartu na tuto pozici, jeho výkony byly všelijaké a při centrech se 90% stadionu bálo, že mu míč propadne do branky. Budete řešit tuto otázku? Takový Kozáčik podává nadstandartní výkony, ale šanci nedostal, všichni jsme si přáli na místě trenéra brankařů Petra Koubu, bohužel zůstal pan Stejskal a je tady veliké riziko, že to bude stejné, ne-li horší. děkuji za vyjádření a vítejte doma!
Vítězslav Lavička: Díky za podporu. Jak už jsem zde několikrát odpovídal, nyní se potřebuji detailně seznámit s celým týmem a pak až přistoupím ke konkrétním krokům. Nechci mít k hráčům pouze proslovy, ale potřebuji je i vyslechnout. Petra Kouby si moc vážím a proto jsem si ho vybral do realizačního týmu U21. Ale stejně tak si vážím i Honzy Stejskala, který odvádí ve Spartě dobrou práci a proto jsem neviděl důvod ke změně.
mildouch: Považujete za svůj dosavadní největší "mezinárodní" úspěch vyřazení Glasgow Rangers? A jak na tento dvojzápas vzpomínáte?
Vítězslav Lavička: Dobrý den, v mé paměti je tento dvojzápas uložen hodně hluboko. Jako outsider jsme dokázali favorita vyřadit. Při odvetě ve Skotsku byla fantastická atmosféra, to se nezapomíná.
kapel: Dobrý den jsem moc rád, že jste nabídku Sparty přijal a vrátil se.Už máte jasno jestli bude kapitánem opět Tomáš Řepka?
Vítězslav Lavička: Dobrý den, děkuji za přivítání. Otázku kapitána jsem ve své hlavě již řešil. Chtěl bych, aby to byla vůdčí osobnost nejen na hřišti, ale také ke spoluhráčům a okolí.
cookie: Ještě než jste podepsal smlouvu Sparta prodala Petrželu konzultovalo to s vámi vedení? A je možný příchod Jana Blažka, nebo si Sparta vystačí v útoku ze svých zásob? děkuji
Vítězslav Lavička: Odchod Milana Petržely se řešil ještě před mým angažováním ve Spartě. Otázka útočné formace se bude řešit v dalších dnech. Sparta má kvalitní útočníky, ale nevylučuji možné posílení.
Berliko: Dobrý den,vítám vás ve Spartě, jsem rád že právě vy povedete Spartu.Četl jsem že by jste byl rád, aby zůstal Pavel Horváth, já doufám že zůstane,protože je to klíčový hráč pro Spartu. Přeju vám hodně úspěchú.
Vítězslav Lavička: Děkuji za pozdravy a přivítání. Byl bych rád, kdyby kádr v úvodní části přípravy zůstal pohromadě a já všechny hráče ještě více poznal. Pavel Horváth je bezesporu vynikající fotbalista, také s ním chci mluvit a vyslechnout si ho.
ZiZiN666: Dobrý den. Chtěl bych se zeptat v čem vidíte příčinu neúspěchu Sparty v loňském ročníku (ztráta titulu)? Díky a přeji hodně úspěchu.
Vítězslav Lavička: Je to samozřejmě pokažený závěr sezony. především domácí ztráty s Brnem a Ostravou. Jednotlivé faktory jsou otázkou hlubší analýzy, o které si chci s vedením i týmem promluvit. Důležité informace mi při našem rozhovoru řekl Michal Bílek.
matysek10: Dobrý den pane Lavičko.Rád bych Vám popřál v nové funkci hodně štěstí,ať se můžeme na konci příští sezony společně radovat z titulu a dalších úspěchů...Chtěl bych se zeptat jaký máte názod na sparťanské fanoušky a konkrétně na Ultras?Díky za odpověď...
Vítězslav Lavička: Dobrý den i Vám díky za gratulaci. Na včerejší tiskové konferenci jsem říkal, že na cestě k úspěchu budeme potřebovat jednotu celé Sparty, tedy nejen hráčů, realizačního týmu a všech lidí v klubu, ale i fanoušků. Musíme všichni táhnout za jeden provaz, to je základ všeho. Fanoušků Sparty si moc vážím a jsem připraven s nimi komunikovat a přispět k té zmiňované jednotě maximální možnou měrou.
Bread: dobrý den ctěl sem se jen zeptat kdo budehrát na místě Tomáše Sivoka?
Vítězslav Lavička: Máme okruh jmen, se kterými se chci sejít a společně s vedením vybrat hráče, který bude pro Spartu přínosem.
koca999: Dobrý den, jak budee určovat kapitána necháte to na hráčích nebo ho vyberete sám?
Vítězslav Lavička: Ze zkušenosti z minulých angažmá jsem použil oba způsoby. Musím to ještě s kolegy a vedením pořádně zvážit a pak se rozhodnu.
matysek10: Dobrý den moc děkuju za odpověd a chtěl bych se Vás ještě zeptat jak vidíte šance Sparty v pohárové Evropě v další sezoně?Myslíte,že je reálné,že by Sparta mohla někdy v budoucnu dosáhnout třeba na semifinále či finále LM,či poháru UEFA?Díky za odpověď....
Vítězslav Lavička: Jsem zastáncem postupných cílů. Proto pro nás bude prioritou pokusit se projít z předkola do hlavní soutěže Ligy mistrů. Vzhledem ke koeficientu vše bude hodně záležet na losu a tím pádem kvalitě soupeře.
jari07: Dobrý den pane Lavičko, musím říct, že jsem moc rád, že trenérem Sparty jste právě Vy. Také trénuji a občas komunikuji s Jakubem Dovalilem a ten na Vás pěje samé "ÓDY" a hlavně hodně Vás považuje za opravdového odborníka. Snažím se jako trenér získávat nové informace právě od Jakuba Dovalila, ale kdyby to šlo, rád bych i nějakou radu od Vás. Je možné alespoň mailový kontakt na Vás? Případně pokud ho pan Dovalil ví, můžu přes něj? Teď ke Spartě. V čem vidíte největší příčinu toho, že Sparta tři kola před koncem ještě měla titul, ale právě ta tři kola prohrála? Jak hodláte naložit s dle mého nedoceněným fotbalistou, jakým je Ludovic Sylvestre? Neymslíte, že hráč Kulič už nemá výkonnost na úrovni Sparty? Hodláte přivést zahraniční posily? Děkuji za odpovědí a přeji mnoho úspěchů
Vítězslav Lavička: Dobrý den, díky moc za slova uznání. S Jakubem Dovalilem jsem měl možnost úzce spolupracovat na ČMFS a má zkušenost s ním je také velmi pozitivní. Sparta skutečně nezískala titul kvůli selhání v posledních kolech, ale případné hlubší příčiny neznám, protože jsem sledoval dění v klubu pouze zvenčí. Jak už jste si asi všiml u mých předchozích odpovědí, otázky na konkrétní změny v kádu jsou zatím předčasné. Díky moc za pochopení.
popcorn: Dobrý den, jsem moc rád, že jste ve Spartě jako hlavní trenér. Z vašich prvních rozhovorů cítím pozitivní a bojovnou energii. Potěšilo mě i jak jste mluvil o Tomáši Řepkovi. Kdyby jste měl říct jednoho českého hráče, hrajícího teď kdekoliv, kterého by jste si přál, bez ohledu na cenu. Děkuji za odpověď. A přeji hodně doublů za vašeho působení na lavičce Sparty:)
Vítězslav Lavička: Dobrý den, děkuji za pochvalu. Jméno Čech je ve světe prestižní značkou a proto bych volil jeho. Rád bych ale v týmu viděl i další bývalé sparťany, kteří nyní hrají ve velkých evropských klubech. Třeba Tomáše Rosického.
Spara: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda ve Spartě zůstane Host Siegl, jako asistent trenéra. Děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů se Spartou.
Vítězslav Lavička: Dobrý den, Horst Siegl zůstává se Spartě jako asistent trenéra.
pirak: Dobrý den, jsem rád že jste se stal trenérem Sparty. Doufám že s týmem dosáhnete uspěchu minimálně takových jakých dosáhl váš předchudce Michal Bílek. Chtěl sem se zeptat zda máte zájem přivést do Sparty nějakého zahraničního fotbalistu?
Vítězslav Lavička: Ve Spartě se delší dobu buduje systém skautingu, který zasahuje také do zahraničí. Příchody zahraničních hráčů jsou však často rizikovější než angažování domácích fotbalistů. Sparta má perspektivní zahraniční hráče také v juniorce a určitě jich bude chtít využít. Do přípravy s prvním týmem půjde například Bonno Wilfried.
krulda: dobrý den já bych se chtěl zeptat jak to vypadá s Michalem Kadlecem odejde nebo zůstane ta druhá varianta by byla určitě lepší ale je to mladej kvalitní hráč takže nejspíš je o něj zájem a koho plánujete na jeho post
Vítězslav Lavička: Hráče typu Michala Kadlece bych si v týmu rád udržel, ale vím, že realita může být jiná. Snažíme se pracovat na tom, aby v případě Michalova odchodu přišel na tento post kvalitní hráč.
Maty: Těšíte už na nový ročník Gambirnus ligy ? :)
Vítězslav Lavička: Dobrý den. Těším se moc, snad bude pro nás úspěšná. Musím bohužel opět na další schůzku. Omlouvám se všem, na jejichž otázky se nedostalo, ale určitě se zde nepotkáváme naposledy. Příjemný víkend a ještě jednou velké díky.
Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři