AC Sparta Praha

Jozef Chovanec - Hlavní trenér Sparty

Úvod - Fanoušci

Datum konání online chatu: 19. 6. 2009 zpět na seznam online chatů

Jozef Chovanec

datum narození: 7. 3. 1960 funkce: Hlavní trenér Sparty
místo narození: Povážská Bystrica

Charakteristika

Jozef Chovanec býval oporou zadních řad letenského týmu. Po skončení hráčské kariéry se začal věnovat trénování. Vedl Spartu, tři roky dokonce národní tým ČR či ruský Krasnodar. Od podzimu 2008 převzal po Vítězslavu Lavičkovi znovu áčko Sparty.

Jozef Chovanec

Položené a zodpovězené otázky

(Ondřej Vichnar): Dobré dopoledne, vítejte u online rozhovoru s hlavním trenérem Sparty Jozefem Chovancem. Chat začne zhruba za dvacet minut, otázky ale samozřejmě můžete pokládat už nyní.
(Ondřej Vichnar): Jozef Chovanec právě dorazil, rozhovor může začít.
ACSmark: Dobrý den,chtěl bych se vás zeptat jak se vám zamlouvá dorostenec Putz, Dáváte mu nějakou šanci??
Jozef Chovanec: Dobrý den, samozřejmě šanci má. Sledujeme všechny mladé hráče. Putz se teď přesouvá do juniorského týmu.
Ondra888: Chtěl bych se zeptat,zda zpětně nelitujete prodeje Ludovica Sylvestra.Určitě by byl pro Spartu hodně platný...
Jozef Chovanec: Odchodu Ludovica nelitujeme. Podle nás dostal dostatek prostoru, aby využil svoje kvality. Bohužel nepřesvědčil. Přejeme mu ale hodně štěstí, je to velmi slušný hráč a člověk.
sarkab: Muzete zhodnotit (celkove i jmenovite) spokojenost se spartanskymi utocniky? Vzdyt nebyt golu Patrika Bergera (zaloznika) v poslednim zapase v Boleslavi, vedl by tabulku strelcu Mira Slepicka ktery uz za nas pul roku nehraje.
Jozef Chovanec: Byli jsme trochu pod tlakem veřejnosti, že nedisponujeme kvalitními útočníky. Když se ale podíváme na tabulku střelecké produktivity, nejsme na tom vůbec špatně. Máme góly rozložené mezi víc hráčů. Máme mladé útočníky, pro ně není lehké se prosadit. Máme mladý útok s velkým potenicálem. Honza Holenda odvedl s Bonym kus dobré práce, nakonec i Marek Kulič. A zařazení Václava Kadlece na konci sezony bylo pro tým prospěšné. Tím ale neříkám, že v tomto přstupovém období se nebudeme snažit získat gólového útočníka.
WaltherModel: Dobrý den, proč myslíte že přišli na jaře takové výkonostní výpadky?
Proti Budějovicím se na to nedalo koukat. Proti Žižkovu a Brnu zase ano, pak zase přišla série remíz. Utrápená výhra nad Plzní, remíza s Příbramí a vlastně až na poslední dvě kola se dalo koukat.
Přeju vám hodně úspěchů se Spartou, ať můžeme příští sezónu slavit titul.
Jozef Chovanec: Musím s vámi nesouhlasit. Domnívám se, že jako jeden z mála týmů jsme měli na jaře stabilní výkonnost. Samozřejmě, je neustále co zlepšovat, některé zápasy jsme mohli zvládnout lépe.
Ondra888: Dobrý den,myslíte,že by byla šance přivést v blízké budoucnosti do Sparty třeba Jarošíka nebo Sionka?
Jozef Chovanec: Oba zmiňovaní hráči působili u nás, dnes jsou smluvně vázaní jinde. Tím je to pro nás dané. Oba jsou samozřejmě kvalitní a může nastat čas, kdy se objeví zpátky. To ale platí pro mnoho fotbalistů.
mirek73: Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat ,jestli máte v planu posílit na místě středního ofen. záložníkovi. Myslím že tam nám chybí patřičná kvalita. Držím palce a nenechte se odradit od rozdělané práce. Myšleno celý tým. Nashledanou Mirek.
Jozef Chovanec: Momentálně máme na to místo trojici hráčů - Juraje Kucku, Patrika Bergera a Kamila Vacka. Myslím, že na tomto postu nás bota netlačí. Do přípravy s námi navíc jde osmnáctiletý Zdeněk Folprecht, který se letos dobře vyrovnal s druhou ligou. Tato čtveřice hráčů má velkou kvalitu.
jarri84: Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na důvody odchodu Nejce Pečnika. Jako fanoušci máme pocit, že nedostal prakticky šanci ukázat, co umí. Přesto pokaždé, když ke konci zápasu nastoupil (Kladno, Jablonec, Záhřeb), byl jedním z nejlpích na hřišti, vnesl do hry nové prvky.
Jozef Chovanec: Nejc odešel už v zimě. Nesplnil očekávání, příležitosti dostal. To platí obecně u všech hráčů - pokud neukáží kvalitu, hrát prostě nemohou.
Stevie: Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak to vypadá s posilami, které by ještě na Letnou mohli přijít , a hlavně na kterých postech chcete posílit, popřípadě kdo by měl ještě spartu opustit. Děkuji za odpověď
Jozef Chovanec: Z hostování se vrací Lukáš Zich. Do obrany Martin Sus a Lukáš Hejda z béčka, Niklas Hoheneder z Lince a Martin Kuncl z Brna. Do útoku přijde Martin Jirouš. Další jména jsou v jednání, prozradit je ale v této chvíli samozřejmě nemůžu.
jarri84: Neuvažoval jste v utkáních, kdy se nedařilo naším levým záložníkům (a že jich bylo mnoho), o zařazení Jana Kroba na tento post? V béčku to občas hrával, a dobře. Navíc by rozhodně nic neodchodil a nevypustil, jako někteří jiní.
Jozef Chovanec: Honza Krob hrál levou zálohu naposledy v dorostu, v béčku hrával levého obránce. To je jeho nejlepší post. Nechceme, aby nám hráči suplovali, zaskakovali na jiných postech, pokud to není vyloženě nutné.
koca999: S jakými hráči z juniorky počítáte do letní přípravy A-týmu?
Jozef Chovanec: Počítáme s Martinem Susem, Lukášem Hejdou a Zdeňkem Folprechtem.
WaltherModel: Dobrý den, jak to vypadá s Tomášem Řepkou?
Jak ještě dlouho chce pokračovat? Snad ještě hodně dlouho :)
Jozef Chovanec: Právě v tuhle chvíli zhruba dokončuje kondiční testy:) Věříme, že bude v nastavající sezoně znovu oporou.
jehlidav: Dobrý den, mám několik. 1.Myslíte si, že mužstvo je schopné zlepšit svůj herni projev?dle mě není schopné udržet svou hru déle než 45 minut jak jsme například mohli vidět s brnem.2 V jednom nedávném rozhovoru jste zmínil, že do týmu chcete hráče, který spartu nebudou brát jako přestupní stanici, nyní však uvažujete nad hostováním Kaloudy, nejdete tedy proti sobě? 3. Hodláte v příští sezoně více zapojovat hráče B týmu do přípravy A týmu a tím pádem i do zápasů ? s pozdravem David Jehlička držim palce a Sparta Forever...
Jozef Chovanec: 1. Po změnách v zimní pauze jsme předváděli dobré výkony. Hrát dobrý fotbal jsme schopni, jaro mě v tomto ohledu naplnilo optimismem. Jde i o to, kolik jsme měli nováčků. Potenciál máme. 3. Naše sportovní koncepce s tím samozřejmě počítá. Důkazem jsou zmínění tři mladí hráči v přípravě áčka. V tuto chvíli musím poděkovat trenérům mládežnických kategorií, kteří svojí práci odváděli výborně. Do áčka se může dostat každý mladý hráč, který bude odvádět kvalitní výkony.
mirek73: Mohl byste nám něco prozradit o našem (AC SPARTA) skautingu. Například kdo ho vede, kolik má členu atd. Děkují za odpověď
Jozef Chovanec: Ohledně skautingu se změnila řada věcí. Vedl ho pan Plíšek, ten ale dostal nabídku z Teplic. Domnívám se ale, že nám to naší práci nenarušilo zásadně. Ti lidé nejsou vidět, odvádějí ale dobrou práci a jsou za nim vidět výsledky.
Horkywood: Dobrý den, pane trenére. Chci Vám no nové sezóny popřát všechno nejlepší a samozřejmě první místo. Kdybyste dostal nabídku trénovat Slavii, přijal byste ji?
Jozef Chovanec: Nepředpokládám, že taková nabídka by mohla přijít. Přesto - myslím, že je naprosto jasné, jaká by byla má odpověď.
CristianoRonaldo: Dobrý den zaslechl jsme ze se zajimate o Rajtorala z Baníku a Kaloudu z Moskvy je to pravda?
Jozef Chovanec: Mohu potvrdit, že oba tito fotbalisté jsou pro nás zajímaví. Všechno je otázkou jednání zúčastněných stran a pochopitelně i přání samotných fotbalistů - je potřeba cítit právě i hráčský zájem.
Daniell: dobry den dockame se na letne nejake exoticke posily
Jozef Chovanec: O exoty zájem nemáme, nás zajímají fotbalisté:) A je úplně jedno, z které části světa. Do zahraničí pochopitelně koukáme, dají se najít dobří hráči - podívejte se na Bonyho a Manuela Pamiće. To, že se prosadili ukazuje i na to, že skauting Sparty pracuje.
CristianoRonaldo: Jak to vypada s Romanem Hubníkem přestoupí k nám nebo se vrátí do Ruska?
Jozef Chovanec: Roman Hubník bude ve Spartě ještě na podzimní část sezony. Co bude potom těžko říct, ale stále patří FK Moskva.
CristianoRonaldo: Co je pravdy na tom že by mohl odejít Jirka Jeslínek?
Jozef Chovanec: Když nebude pracovat, tak může odejít nejenom on, ale i jiní. Souvisí to s přístupem hráčů k tréninku a k ostatním povinnostem.
jehlidav: Jaká je situace kolem Sergio Petra?
Jozef Chovanec: Sergio s námi zahájí přípravu jako každý jiný hráč týmu. Znovu platí, že záleží na chuti a výkonnosti. Hráč musí prokazovat kvalitu i zájem, pak má dveře do základní sestavy otevřené.
CristianoRonaldo: Ještě jedna otázka zůstane ve Spartě Manuel Pamič?
Jozef Chovanec: Zůstane. Má tady hostování do zimy.
mirek73: Jaký je zdravotní stav marodů. A kdy se kdo zapojí k mužstvu. Pozdravujte je a že jím držíme palce v této těžké situaci.
Jozef Chovanec: Zdravotní stav Milana Švengera se zlepšil, zapojí se do přípravy. Jirka Kladrubský je na tom samozřejmě hůř, tam to potrvá minimálně čtyři měsíce. U Juraje Kucky záleží na subjektivním pocitu. U dalších hráčů je důležité, v jakém stavu po dovolené budou. Probíhají lékařské prohlídky, na jejichž základě budou sestaveny tréninkové plány.
CristianoRonaldo: Jak se vám jeví posily typu Juraje Kucky, Manuela Pamiče a už zmiňovaného Romana Hubníka. Já osobně si myslím že se všechny tyto přestupy(hostování) povedly.
Jozef Chovanec: Jarní část sezony ukázala, že toto doplnění kádru bylo pozitivní. Všichni zmiňovaní hráči mají budoucnost.
Hebs: Dobrý den trenére, neuvažujete o právě uvolněném Erichovi Brabcovi ze Slávie??
Jozef Chovanec: Angažovali jsme Brabce. Ale ne Ericha, máme tu nového fyzioterapeuta stejného jméne:). Brabec je určitě kvalitní hráč, Slavii pomohl. Se Slavií se rozešel před pár dny, asi ani on sám neví, co bude dál.
CristianoRonaldo: A až mu skončí smlouva uplatníte na něj opci (na Pamiče)?
Jozef Chovanec: U Manuela Pamiće máme skutečně hostování s opcí.
mirek73: Neuvažujete o nějaké spolupráci(farmě)na Moravě? Tak jak Slavie(Hlučín).
Jozef Chovanec: Spolupracujeme na úrovni mládežnického fotbalu, nikoliv dospělého. A to se spoustou klubů. Tzv. partnerské kluby se nám osvědčily.
jehlidav: Nyní máte k dispozici 4 brankáře, přičemž Jarda Blažek na jaře potvrdil svou výkonnost, v Béčku dokud se nezranil tak vysloveně zářil Švenger a zachránil B týmu několik cených bodů v boji o záchranu... Myslim, že kluk s takovym talentem nevydrží pořád jen čekat v B-týmu navíc když na šanci čekají ještě Kozáčik a Zich, jak Vy vidíte situaci kolem brankářů
Jozef Chovanec: MIlan Švenger je na začátku svojí cesty a myslím, že je trpělivý. Dokázal to i tímto půlrokem v béčku. Budoucnost určitě má. Skutečně disponujeme čtyřmi brankáři, jeden z nich by měl jít po přípravě na hostování. O tom se ale rozhodne až podle jejich výkonů v přípravě.
koca999: Dobrý den, mě by zajímalo jestli je mezi vytipovanými hráči pro příští sezonu i Ruda Skácel nebo jestli o něm vůbec nepřemýšlíte?
Jozef Chovanec: Ruda Skácel je složitější typ, co se týče vyjednávání o nových kontraktech. Už jednou jsme mu nabídku předložili, ale neakceptoval ji.
sarkab: Nemyslite si, ze je neco spatne na tom, kdyz se fanousci Sparty dozvi o odchodu nebo prichodu hracu nejdriv z jinych zpravodajskych serveru a az posleze z oficialnich klubovych stranek? V zahranici to zda se funguje presne naopak, viz priklad prestupu Ronalda do Realu...tuto informaci prevzaly z klubovych stranek ostatni media.
Jozef Chovanec: To je záležitost managerů, každý z nich si dělá svoje PR. Právě oni to vypustí do světa, což my na našem webu nemůžeme, protože v tu chvíli to jsou spekulace. Je to bohužel neovlivnitelné.
jehlidav: Počítáte nyní, když je Kladrubský zranění, na post defenzivního záložníka s Lubošem Huškem?
Jozef Chovanec: Luboš měl vleklé zdravotní problémy, už jsme byli trochu nervózní. Ale snad už je všechno v pořádku, na konci jara s námi normálně trénoval. V jeho případě jsem optimista, doufám, že bude v pořádku. A ten post je pro něj samozřejmě ideální, tam patří.
CristianoRonaldo: Sledujute Patrika Beutla a Rosťu Nejepsu, kteří jsou niní na hostování v Králově Dvoře? Chodím na každý zápas a myslím si že Králováku pomohli, tak se chci zeptat jestli zůstanou nebo se vrátí do B týmu?
Jozef Chovanec: Do béčka se nevrátí určitě, jejich kariéra bude pokračovat jinde než ve Spartě.
mirek73: Jaká je momentalní finanční situace v klubu? Opravdu musíme tak šetřít jak prohlásil p.Kulič.
Jozef Chovanec: Nyní se bavíme o hráčích, fotbalu, sportovním hodnocení. Finance jsou úplně jiným tématem.
koca999: Nempřemýšlíte o tom že byste poslal na hostování brankáře Mokrohajského? Protože hráč v jeho věku potřebuje hlavně pravidelně chytat.
Jozef Chovanec: Hráč jeho věku hlavně potřebuje být zdravý. A to Radim na jaře vždy nebyl. Chytat umí, dokázal to po Švengerově zranění.
mirek73: Jaký názor je na Spartě ohledně osamostatnění ligy.
Jozef Chovanec: My s tím souhlasíme a tento krok bychom uvítali. Podle nás by to posunulo fotbal v ČR dopředu. Důvody jsou sportovní i ekonomické.
gabina: Trochu z jiného soudku...Můžete se s námi podělit o to jak jste si užil dovolenou a kde?Díky
Jozef Chovanec: Byl jsem na Rhodosu, přiletěl jsem včera večer.
CristianoRonaldo: Takže je možné že by oba zůstal v Králově Dvoře?
Jozef Chovanec: Možné to samozřejmě je.
Gallagher: Kde je podle vás místo Vacka?Myslím,že pravý záložník i když to není vysloveně křídelní hráč mu v Boleslavi vyhovoval a na středním máme přetlak(Berger,Kucka).
Jozef Chovanec: Kamil určitě není pravý záložník. Patří v záložní řadě doprostřed. V Boleslavi jsme chtěli domácí zaskočit nečekaným rozestavením, což se povedlo. Ale Kamil tam odvedl dobrý výkon.
matousekpavel: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat co je pravdy na tom, že by Sparta měla hrát v jarní části ligy kvůli přestavbě Letné na Strahově? S pozdravem Pavel.
Jozef Chovanec: Ano, je to pravda, ale pouze v případě, že se pro rekonstrukci nakonec rozhodneme. Strahov je naše jediná volba, protože splňuje všechny nutné parametry.
Beksa: dobry den,chtěl bych se zeptat,jestli přijde nějaký útočník
Jozef Chovanec: Útočník přijde bezpochyby.
vav237717: Dobrý den.Chtěl bych se zeptat jak to v současné době vypadá se zdravotním stavem Patrika Bergera. A co ostatní? Hušek aj. Děkuji za odpověď.
Jozef Chovanec: Patrik je v pořádku a nastupuje do přípravy.
wilamaster: Dobrý den pane Chovanec, často slýchávám od bývalých ligových fotbalistů s kterými se občas setkávám, že ve Spartě jsou lidé kteří pracují spíše pro sebe než pro Spartu. Co si o tom myslíte
Jozef Chovanec: To je absolutní nesmysl. Možná to říkají ti, kteří by tu rádi pracovali. Osobně s tímto názorem naprosto nesouhlasím. A o Spartě se navíc navypráví takových polopravd a lží, že už pomalu nevím, co říct.
Matthi: Dobry den, jak dlouhy si myslite, ze jeste muze hrat Tomas Repka?
Jozef Chovanec: POkud bude zdravý, tak ještě pár let rozhodně. Je somatotypem sportovce, který může vydržet jak fyzicky, tak motivací. Potřebuje další a další impulsy a ty myslím přicházejí - máme šanci hrát o Ligu mistrů, o Evropskou ligu. Když to shrnu - Tomáš může hrát dlouho velmi kvalitně. Finální rozhodnutí ale bude samozřejmě na něm, až se rozhodne skončit, bude to jeho volba.
mirek73: Máte nějaký termín kdy chcete mít kádr uzavřený.Nebo noví hráči mohou přijit i těsně před sezonou?
Jozef Chovanec: Těsně před sezonou už rozhodně budeme mít kádr uzavřený. Příprava trvá pět a půl týdne, je to tak akorát. Čím dřív budeme kompletní tím lépe.
Gallagher: Kde bude příští sezonu hrát Bohumil Nádeníček?
Jozef Chovanec: Hostování v Ústí nad Labem zvládl dobře. Teď se vrací do přípravy béčka, budeme pro něj hledat to nejlepší možné uplatnění tak, aby výkonnostně rostl. Evidujeme i zájemce o jeho služby.
Matthi: Je prosim v silach Sparty zajistit posunuti pondelnich zapasu min. na 18 h.? Preci jen v Praze se opravdu tezko dostavam na kazdy pondelni zapas vcas.
Jozef Chovanec: V tuto chvíli probíhají konzultace všech klubů s ČT. Snažíme se hrací časy a dny optimalizovat.
misak7: Dobrý den, chci se zeptat co je pravdy na tom, že by na letné měli být 2 velkoplošné obrazovky?
Jozef Chovanec: Na novou sezonu se připravujeme i po této stránce, jak už jsme avizovali v zimě. V tomto směru jsme trochu dlužníky, protože prostředí na Letné teď není nic moc. Lidem děkujeme, že přesto chodí a chceme pro ně dělat maximum. Tomu poslouží i velkoplošné obrazovky (skutečně budou dvě) a další služby, které připravujeme.
tomasjelda: Dobrý den, kdo se vrátí ještě z hostováni krome Zicha, Došek nebo někoho ještě někde máte?
Jozef Chovanec: Vrací se Došek, Kóňa a Zich.
Artaxerxes: Dobrý den, zajímá se Sparta o hráče Zlína - Ondřeje Čelůstku, děkuji
Jozef Chovanec: Zajímali jsme se o něj, pak vstoupil do hry Hannover. Zájem samozřejmě byl, ale finanční požadavky Zlína jsou vysoké.
GiGi61: Dobrý den,vím že mi asi konkrétně neodpovíte,ale zajímalo by mne,zda máte v hledáčku nějáké hráče například z Jižní Ameriky?Hráči si myslím že tam jsou více než kvalitní?Za odpověd předem děkuji a přeji hodně štěstí
Jozef Chovanec: V Jižní Americe jsou kvalitní fotbalisté, pokud bychom ale chtěli opravdovou kvalitu, nezaplatíme ji. Ale do budoucna samozřejmě nějakou takovou akvizici nevylučujeme. Je to jeden z trhů, který monitorujeme.
Beksa: proc sparta nehraje ofensivni fotbal?me prijde ze hraje defensivni
Jozef Chovanec: Nemůžu s vámi souhlasit. Snažíme se o rovnováhu. Ale na druhou stranu, od něčeho jsme se odrazit museli a obranná řada se měnila hodně.
tomasjelda: A co Tomáš Huber? Zůstane i na podzim?
Jozef Chovanec: Tomáši Huberovi děkujeme za to, co pro nás odvedl. Teď se ale vrací zpět do Jablonce.
Hebs: Díky, za odpověď přeji Vám a Spartě úspěch v evropských pohárech a vítězství v lize. Petr.
Jozef Chovanec: Děkujeme mnohokrát, uděláme pro to samozřejmě všechno!
(Ondřej Vichnar): Děkujeme Vám za otázky a těšíme se u dalšího online rozhovoru na shledanou!
Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři