AC Sparta Praha

Jozef Chovanec - trenér ACS

Úvod - Fanoušci

Datum konání online chatu: 22. 12. 2009 zpět na seznam online chatů

Jozef Chovanec

datum narození: 7. 3. 1960 funkce: trenér ACS
místo narození: Povážská Bystrica

Charakteristika

Jozef Chovanec začínal svou hráčskou kariéru v rodné obci Dolné Kočkovce. Přes Gumárne Púchov putoval do RH Cheb, kde si odbyl základní vojenskou službu a pak je již jeho kariéra neodmyslitelně spjata se Spartou. Sedmkrát s ní získal mistrovský titul a třikrát Československý pohár. Jedinou jeho zahraniční štací bylo angažmá v PSV Eindhoven, kde si vybudoval skvělé jméno a získal hned dva nizozemské tituly a stejný počet trofejí Nizozemského poháru. Po návratu do Čech ještě hrál ve Spartě a později zde působil jako manažer. V letech 1998 - 2002 vedl úspěšně českou reprezentaci. Po krátkých anabázích v Příbrami a Krasnodaru se vrací zpět na Spartu do funkce Prezidenta Sparty. Později se stává generálním manažerem. Od podzimu 2008 převzal po Vítězslavu Lavičkovi znovu Áčko Sparty a vrátil se tak ke své trenérské profesi. Největší hráčské úspěchy: čtvrtfinalista MS 1990, osminásobný mistr československé či české ligy, dvojnásobný mistr nizozemské ligy, trojnásobný vítěz Československého poháru, dvojnásobný vítěz Nizozemského poháru. Největší trenérské úspěchy: dvojnásobný mistr ligy se Spartou, účastník ME 2000. Získaná ocenění: československý Fotbalista roku 1986, český Trenér roku 1998, 1999, 2000, druhé místo v anketě IFFHS o nejlepšího kouče národních týmů za rok 1999.

Jozef Chovanec

Položené a zodpovězené otázky

ANTIslavista2: Hráči Sparty nezvládají přechod do útoku. Jediný co umí je nakopávat balóny dopředu. Kombinace je katastrofální. Žádné narážečky, přihrávky do běhu, za obranu nebo do volného prostoru, žádné kolmice. Hráči neumí hrát pod tlakem soupeře. Jediní kteří se nebojí balonu jsou Zeman, Kušnír a Kadlec. Měli byste na tom zapracovat.
David Pavlíček: Dobrý den, online přenos se sparťanským trenérem Jozefem Chovancem právě začíná.
Shearer: Dobrý den, pořád se mluvilo o Hubníkovi, ale co Pamič. Jak hodnotíte jeho působení? Mně se moc líbí, je rychlý a poctivý. Myslím, že by měla být priorita ho udržet. Můžete prozradit původní výši opce, tak jak byla domluvená při jeho příchodu na Letnou? Alespoň řádově. Díky
Jozef Chovanec: Dobrý den.
Manuel od svého příchodu patří mezi naše nejlepší hráče a je naším cílem ho udržet.
Co se týče částky, nechceme ji zveřejňovat, ani ji přesně neznám, nicméně je v našich finančních možnostech.
CristianoRonaldo: Máte vyhlednutého nějákého cizince jako posilu??
Jozef Chovanec: Cizince vyhlédnuté máme, v průběhu přípravy se jich několik zapojí, abychom je mohli vyzkoušet.
Shearer: Můžete prozradit v jakých zemích se ohlížíte po případné posile do útoku? A druhá otázka, jste v kontaktu s Liborem Sionkem? Uvažuje se o jeho návratu na Letnou? Myslím, že by nám ještě pořád mohl pomoci.
Jozef Chovanec: Útočníka hledáme v zemích jako Ghana, Pobřeží Slonoviny, Slovensko, nebo Česká republika.
Co se týče Libora, jsme s ním v kontaktu. To však není věc pouze jeho, jsme v kontaktu s mnoha hráči, kteří ve Spartě hrávali.
Deadpool: Dobrý den, obcas chodim koukat na vasi Juniorku Spartu B, chtel bych se zeptat, proc jste nevyzkousel hrace jmenem Glaser, vsiml jsem si ze hraje na stredu zalohy a jeste k tomu je dobre technicky vybaveny, coz predvedl krasnym golem z trestnaku zaverem sezony. Dekuji za odpoved a preji hodne stesti v jarni casti sezony.
Jozef Chovanec: Petr Glaser byl před rokem a půl v kádru áčka, pak mu ale výkonnost poklesla. Věřím tomu, že se probere a naváže na někdejší výkony.
Shearer: Sleduje ještě Sparta výkony Pirosky a Jeslínka? Jak na tom jsou, uvažujete reálně o jejich stažení v zimě? Především u prvního se mi v těch pár zápasech zdálo, že tam zajímavý potenciál je.
Jozef Chovanec: Oba dva hráči jsou na ročním hostování, takže teď není možné je stáhnout. Ale pochopitelně je sledujeme. Pirosku sledujeme podrobněji, ale možnost stáhnout si je zpět přijde až v létě.
looki: proč do přípravy A týmu nenastoupí také nadějný úočník Skalák?
Jozef Chovanec: Nechceme zásadně narušovat kontinuitu našich mládežnických týmu. Do přípravy nastupují Polom, Krejčí a Jurdík. Věřím, že v průběhu jara vyzkoušíme v tréninku i Skaláka.
pking: Dokázal byste si představit, že byste ve Spartě působil třeba 10 let? Tady se mění trenéři po roce, maximálně po dvou, ale podle mě se za tak krátkou dobu nedá vtisknout týmu tvář. U vás mám pocit, že jste schopen dlouhodobě zapracovávat mladé hráče do týmu, čehož se ostatní trenéři báli.
Jozef Chovanec: Momentálně jsem generálním sportovním ředitelem, ve funkce hlavního trenéra jsem byl jen dva zápasy, když skončil trenér Bílek. Nyní je sportivní struktura jiná, než v dalších klubech, nemáme pozici hlavního trenéra.
Jaany: Dobrý den.Prvně bych Vám chtěl poděkovat za solidní vystoupení Sparty v evropských pohárech.A teď k otázce.Na jakém postu podle Vás v součastnosti Spartu nejvíc tlačí bota?Nepočítám post stopera po odchodu Romana Hubníka.Přeji Vám i Spartě mnoho úspěchů v dalším roce.S pozdravem Honza.
Jozef Chovanec: Nejvíce na postu kreativního záložníka a útočníka. Tam budeme muset zvýšit konkurenci. Obecně můžeme říci, že v útočné fázi hry.
mirek73: Dobrý den. V jednom rozhovoru (na výtku že nám chybí špilmachr ) jste uvedl, že chcete hrát jinák. Mohl byste to trochu rozvést. Dále se chci zeptat, jak jste spokojený s asistenty. Přejí SPARTĚ hezké Vánoce a hodně zdraví štěstí do roku 2010. Mirek73
Jozef Chovanec: S asistenty jsem spokojen hodně, odvádějí výbornou práci. Naše hra se zlepšila i jejich zásluhou.
kuchi: Trenére, údajně měl pan Křetínský nachystáno 30 milónů na Hubníka. Byly tyto peníze pouze na Hubníka nebo je ochoten je investovat i do někoho jiného?
Jozef Chovanec: Peníze byly připraveny pouze na Romana Hubníka.
djspa: Chtěl bych se zeptat jaké plány a kolik hráčů by mělo přijít na letnou díky ACS
Jozef Chovanec: Minimálně dva hráči. Záložník a útočník.
Elge: Dobrý den. Nemyslíte, že za takové výsledky jako např. s Kodaní může příliš mladý a ne moc zkušený kádr. Letní období bylo hodně o omlazení, ale pokud ze sestavy vypadnou matadoři jako Řepka nebo Hubník tým se hodně hledá. Neměla by být osa týmu poskládána ze zkušenějších borců? Jinak přeju všem na Spartu vše nej do nového roku a každému hodně osobních úspěchů. Děkuji za odpověď. Martin
Jozef Chovanec: Byl bych nerad, aby naše pohárové hodnocení vyznělo takto jen kvůli poslednímu utkání. V přechozích zápasech jsme s tím samým kádrem podali dobré výkony. Větší problém vidím v tom, že hráči nejsou schopni udržet stabilní výkonnost. A na to má možná vliv i fakt, že jsou mladší.
luzda: A ještě bych se zeptal proč nekoupíte hráče třeba i z jižní ameriky? jako má třeba Olomouc,nebo si už nepamatujeme u nás jakej postrach byl třeba Liunni
Jozef Chovanec: Máme i opačné případy - jak dopadl například Adauto...s hráči z Jižní Ameriky je to složitější, jejich povah bývá komplikovaná. My se ale nebráníme zkoušce žádného hráče, šanci může dostat každý, kdo na to má.
CristianoRonaldo: Kdo by mohl být "vůdce" týmu?? Jako v Liverpoolu je to Gerrard, kdo by to mohl být ve Spartě?
Jozef Chovanec: Lídry máme - Jarda Blažek, Tomáš Řepka. Do budoucna by to mohl být třeba Juraj Kucka, myslím, že na to má předpoklady.
Duncan: Dobrý den pane Chovanec,chci se zeptat 1) na kterých kontinentech funguje spartanský scouting?
2)Kolik hráčů z Gambrinus ligy a kolik ze zahraničí máte na letošní zimu vytipováno jako posily?
Jozef Chovanec: Prakticky na všech, kde se hraje dobrý fotbal. Spolupracovníky máme všude, třeba i v Austrálii, kde trénuje Víťa Lavička.
kuba11: Dostane Folprecht šanci na jaře aby se dostal do sestavy A týmu?A jeste co zkusit na stoperovi duo Hejda,Řepka....Tomáš Řepka je velmi dobrý učitel...Sivok i Hubnik se vedle nej zvedli...tak proč to nezkusit?
Jozef Chovanec: Zdeněk Folprecht skočil z dorostu rovnou do áčka. Když byl zdráv, odehrál všechno v béčko, což se v osmnácti letech počítá. Byl i s reprezentací do 18 let. Takže odehrál možná stjejně zápasů, jako stabilní hráči áčka. Na jaře s ním počítám, určitě se uplatní i v A - týmu. Všechno je ale na něm a jeho výkonnosti.
lacko: dobry den, chcete bečko zachranit ve druhe lize a kdo bude z Btymu absolvovat zimni čast připravy v A tymu.Děkuji a přeji hezké vanoce
Jozef Chovanec: Určitě bychom byli rádi, aby junorka z durhé ligy nespadla, nicméně na ně žádný tlak nevyvíjíme. Důležité je, aby předváděli dobrou hru, což se jim dalří, ale scházejí jim zkušenosti, které se přetavují ve výsledky. Výkonnostně ale patří výš.
Mauro007: Máte zájem o Jana Rajnocha?
Jozef Chovanec: Nemáme.
Shift: Dobry den,jdou s ackem do pripravy i Sus,Folprecht,Hejda,Svec a Putz?
Jozef Chovanec: Sus nejde, připravovat se bude s béčkem. To ale nic neznamená. Strejně to je i se Švecem a Putzem. Všichni tři budou na očích, budeme je sledovat. Folprecht s Hejdou budou s áčkem.
Dawis92: Ahoj Pepo chtěl bych se zeptat jak to bude v budoucnu vypadat s brankářskou jedničkou.Bláža sice prodloužil o rok a půl ale není už na čase aby přešel do role dvojky a aby předal žezlo Kozáčikovy. Určitě mu to vysedávání na lavičce neprospívá a těch několik zápasů za B tým tomu moc nepomůže. Díky za odpověd
Jozef Chovanec: Jarda Blažek patří mezi nejlepší brankáře v Čechách a myslím, že by si zasloužil i reprezentaci. U nás se vůbec nejedná o věk, ale o ten sportovní souboj. Kdo bude lepší, ten bude chytat, nehledě na věk, nebo délku smlouvy.
xxmarra: Objevíte se na silvestrovském derby? budete hrát? Snad se vyhraje. Je to dobrá show.
Jozef Chovanec: Nebudu hrát silvestrovské derby.
Dawis92: CO říkáte na Denise Kovbu? ze začátku sezony vypadal slibně ale v posledních zápasech toho moc nepředvedl
Jozef Chovanec: S tímto hodnocením lze souhlasit. Nevyrovnanost je pochopitelná vzhledem k aklimatizaci.
dzambar: Dobrý den. Rád bych se zeptal, který hráč Sparty má podle Vašeho názoru nejlepší fyzickou kondici. Děkuji.
Jozef Chovanec: Z testů nejlépe vychází Kamil Vacek.
AwCoSken: Dobrý den.Myslíte si,že naše mládež funguje tak jak má? Že v porovnání s týmy z Německa,Nizozemska,Francie nezaostává? Děkuji za odpověď
Jozef Chovanec: Mládež máme několik let na nejvyšší úrovni v Čechách, veřejnost o tom ale není dostatečně informována. Novináři se na mládež neptají, všechny věci se točí kolem áčka. Byli jsme hodně kritizování, že u nás nehrají odchovanci - teď máme mládežnické týmy postavené právě na odchovancích.
Bear89: Dobrý den, hodně se tu mluví o vytoužených příchodech, ale jak to bude s odchody hráčů z Letné - je pravděpodobné že jeden z trojice Vacek Kušnír Zeman Spartu opustí?
Jozef Chovanec: Tyhle spekulace jsou zatím předčasné. Neregistruji žádný eminentní zájem nejen o Vámi zmíněné hráče, ale obecně, o všechny.
dema: dobrý den,začne s Atýmem zimní přípravu patrik berger?
Jozef Chovanec: Začně, to už jsem avizoval zhruba před měsícem. Operace dopadla dobře, Patrik je v individuální zátěži a věříme tomu, že se bez potíží zapojí.
ondrousk: Krejčí jde do přípravy... PSV nemělo zájem nebo jste ho nepustili?
Jozef Chovanec: V případě Krejčího se jednalo pouze o spekulaci deníku Sport, není na ní nic pravdy. Krejčí do Eindhovenu odjel pouze na stáž, což je odměnou za dobrou práci v mládežnických celcích.
djspa: máte zájem o Milana Matulu??
Jozef Chovanec: Nemám.
Josi: Dobrý den,
je v možnostech Sparty přivést hotové hráče z Ostravy, Mladé Boleslavy apod., nebo tato doba již skončila?
Jozef Chovanec: Osobně si myslím, že máme kvalitnější hráče než zmíněné celky. Potom je zbytečné si s takovou myšlenkou pohrávat. Když se v těch týmech objevil hráč, který byl výrazně lepší než ti naši, zájem jsme projevili, nyní to však není potřeba.
Shift: Cizinci ktery prijdou na zkousku budou podobneho veku jako Bony?
Jozef Chovanec: Ano, jedná se o mladé hráče.
kuba11: Vnějakém rozhovoru jste řekl , že máte vytipovaného stopera za Hubnika...nechcete alespon trochu naznačit o koho se jedna?
Jozef Chovanec: Hledáme typologicky podobného hráče, jako je Roman - obrana fungovala dobře. Konrétnější ale samozřejmě nebudu.
Josi: Dobrý den,
přijde nyní v zimním období Jiří Jarošík?
Jozef Chovanec: Tuto otázku teď řeší manažeři. Projevili jsme zájem, s Jirkou jsem mluvil a on projevil zájem také. Teď je to věc manažerů.
mrmusic: Dobrý den, nestálo by za úvahu skusit pře Pavla Nedvěda navázat spolupráci s Juventusem Turín? Juventus by k nám mohl například posílat hráče na hostování a naoplátku by např. mohl Juventus získat předkupní právo na naše hráče...
Jozef Chovanec: To by určitě za to, ale pokud vím, Juventus spolupracuje s jinými kluby. Takže bychom asi dokázali spolupráci navázat jen v případě, že by některý vypadl. S Pavlem jsme ale samozřejmě v kontaktu, uvidíme, jakou funkci by případně mohl v Juventusu zastávat.
Shift: Mate zajem o Kerice,J.Marese? Posl.dobou kupujete jen mladsi hrace,coz je ai spravne.Bude to tak i letos v zime?
Jozef Chovanec: O Keriče zájem nemáme. O Jakuba Mareše jsme zájem měli, ale Teplice jej neuvolnily.
dzambar: Dobrý den. Budete v zimní přípravě trénovat s týmem více způsobů rozestavení než 4=1=3=2 ? V posledních dvouch zápasech Evropské ligy se mi zdálo, že soupeř měl taktiku a rozestavení hodně přečtené. Naši hráči byli zdvojováni a docházelo k přečíslování.
Jozef Chovanec: Hrajeme 4-4-2 a chceme s tím pokračovat, protože myslíme, že se nám tento systém osvědčil. Pak záleží na příchozích hráčích, se kterými bychom mohli trénovat i ofenzivnější varianty systému 4-4-2.
inecartz: Máte zájem o Tijaniho Belaida?
Jozef Chovanec: Máme v týmu jeho bratra. Myslím, že letos hraje hodně nevyrovnaně, takže momentálně bychom o něj zájem určitě neměli. Nicméně rozhodně kvalitu má. Uvidíme, třeba bude ve Slavii nespokojen a obrátí se na nás:)
Celticgirl: Jak to vypadá s Manuelem Pamičem? Informace z médií se různí, někde píšou, že Sparta chce pouze prodloužení hostovaní, jiní mluví o přestupu. Pokud vím, na Pamiho je opce.. Jinak hodně štěstí v Novém roce a potvrzení dosavadních výsledků!
Jozef Chovanec: V Manuelově případě jednáme o přestupu. I sám hráč nám potvrdil, že chce zůstat tady. To je pro nás důležité zpráva, že dává přednost Spartě před Salcburkem.
xxmarra: Co říkaté na výkony Šultése z Olomouce?
Jozef Chovanec: Střídavě oblačno - někdy zahraje fantsticky, jindy o něm na hřišti nevíte. Závěr mu hodně vyšel,musí si ale udržet výkonnost, což je u mladších hráčů vždy problém.
Dawis92: Chtěl bych se zaptat co si o tom myslíte na 3 věci. 1)Sparta + liga mistrů do 4 let . Je to vůbec kvůli koeficientu a malému množství reprezantantů v kádru možné? 2) JAk to vypadá s Jirkou Jarošíkem jednáte s nám? 3) Máte vyhlédnuté nějaké zahraniční posily do útoku?(nemyslím tím slováky) PS: pokud ne Luca Toni s Bayernu prej může odejít zadarmo :D díky za odpoved a hodně štěstí v honbě za vysněným titulem.
Jozef Chovanec: Je důležité se přinejmenším o to pokusit. Naší šanci ovlivňuje hodně faktorů. Luca Toni je sice volný, ale jeho plat by pro nás byl nepřijatelný. Na zbylé otázky jsem už odpovídal.
Shift: Kde skoncil Anel Omerovic,Mokrohajsky,Martin Holek,Gonzalo Jimenez?? Mluvilo se o nich jako o budopucich hvezdach a nic..
Jozef Chovanec: Omerovič skončil na Spartě, je ve Slovinsku. Mokrohajský je stále u nás, chytá za béčko. Holek hostuje ve Slavičíně, hraje třetí ligu dospělých. Gonzalovi teď skončila smlouva.
milanperina: Je to každý rok stejný a horší a horší.Naše liga mně už vážně nebaví a v evropě nic nehrajem snad 7 let.Vždyť tými z Bulharska,Rumunska,Švýcarska atd.jsou lepší než ty naše,což je podle mne ostuda.Něco je špatně,co podle vás s tím?
Jozef Chovanec: S tímto názorem se neztotožňuji. Nemyslím si, že naše liga je horší než Vámi zmíněné. Ani v Evropě jsme letos ostudu neudělali. Problémem je, že si nedokážeme vážit našich minulých úspěchů, všechno vidíme černě. Ano, pracujeme s jinými kádry a v jiných ekonomických podmínkách, východní soutěže se sice hodně zvedly, ale nesmíme se nechat předběhnout.
Josi: Dobrý den,
věřím, že se podaří přestup Pamiče dotáhnout. Nicméně neměla by Sparta přivést dalšího levoného obránce? V případě, že se Pamič zraní nebo nemůže hrát pro karty neexistuje fakticky plnohodnotná náhrada.
Jozef Chovanec: Budeme vycházet z našich zdrojů - levonohé hráče máme v juniorce, Honza Krob hostuje v Budějovicích...Máme prostě dvě až tři alternativy z vlastních zdrojů.
CristianoRonaldo: Nemáte zajem o Vydru z Jihlavi?
Jozef Chovanec: Vydra má v Jihlavě platnou smlouvu. Je perspektivní, víme o něm, ale Jihlava jej samozřejmě jen tak nepustí.
kuchi: Koho byste si přál pod stromeček jako posilu? Byl by to Honza Šimák, že jo? Přivedete nám ho zpátky?
Jozef Chovanec: O Honzovi jsem si dnes přečetl v novinách, že se nejspíš rozloučí se Stuttgartem, ale to je jediná informace, kterou o něm mám.
Kleca: kam počátáte s Kladrubskym??
Jozef Chovanec: Jirka musí být v první řadě úplně fit. Tím, že nastoupil s Kodaní, jsme mu chtěli nalít optimismus do žil. Zranění bylo hodně vážné, návrat je těžký. Zatím řeším jen jeho zdravotní stav, ne jeho zařazení.
MichalACSForever: Nikde neni psano kdo skoncil v becku,kdo v dorostu..muzete nam par jmen uvest?A co zamyslite s Nadenickem?
Jozef Chovanec: Nikdo neskončil, snažíme se jak juniorku, tak například dorost stabilizovat. Nádeníček se ze Sokolova vrací zpět do Sparty - ne do A týmu, nebo juniorky - ale do Sparty.
CristianoRonaldo: A sledujete Jana Lecjakse z Plzně??
Jozef Chovanec: Ano, už delší dobu. Stejně na tom je třeba i Rosa z Teplic.
Myrthan: Kdyby se Kalouda chytl a hrál by jako z partesu, dokázala by ho Sparta zaplatit ?
Jozef Chovanec: Určitě dokázala.
tomasjelda: A kdo se vrací teda v zimě z hostováni všechno? děkuji
Jozef Chovanec: V zimě se z hostování nevrací nikdo, všechna jsou na celý soutěžní ročník.
ondrousk: Co Jan Šimůnek? Jak jste s ním daleko?
Jozef Chovanec: Honza Šimůnek zcela zmizel z očí. Je to pro něj škoda a poučení. Odešel podle mě příliš brzy. Zřejmě je nyní v útlumu. S Honzou v tuto chvíli rozhodně nejednáme.
heroeska: Co takový Mário Lička do středu pole?
Jozef Chovanec: Nemyslím si, že je o tolik lepší, než naši současní hráči, byť v Baníku podává dobré výkony a asi s ním jsou spokojeni.
Kleca: bude hrát Tomáš Řepka Fortuna Víkend Šampionů??
Jozef Chovanec: Na to nemůžu odpovědět, ještě nevíme. Když bude zdráv a fit, budu rád, stejně jako diváci, kteří by ho určitě rádi viděli.
fansacs: Uvažujete o návratu Kušníra do zálohy?
Jozef Chovanec: Ondra Kušnír by mohl skončit klidně i na tribuně. Pokud bude hrát tak, jako poslední tři zápasy. Jestli nezlepší přístup, bude mít problémy se udržet v základní sestavě.
CristianoRonaldo: a co třeba Juraj Halenár nebo Ján Kozák?
Jozef Chovanec: Ne. Oba poslední dobou hrají především podhrotové hráče, záložníky, a ani o jednoho zatím zájem nemáme.
xxmarra: Budou už na Fortuna víkend šampionu nějaké posily?
Jozef Chovanec: Byl bych rád, abychom některé z posil vzali na FVS. V ideálním případě se tito fotbalisté objeví na Letné na konci kalendářního roku.
fansacs: Uvažujete o koupi K. Pitáka?
Jozef Chovanec: Nehraje pravidelně, měl potíže s kolenem. Nevím, jak je teď na tom. Ale zhruba před rokem jsme zájem měli.
tomas2008: Počítáte s Kamilem Vackem spíše na kraj zálohy, ve středu zálohy bude rozhodně veliká konkurence.
Jozef Chovanec: Záleží jen na něm, je to stejný případ jako Kušnír. Pokud bude předvádět dobré výkony, budeme se tím moci zabývat. On ale musí začít pravidelně podávat kvalitní výkony, není to už žádný mladý talent, ale normální hráč. Pokud své výkony nestabilizuje, bude mít problémy vůbec s tím, aby nastoupil.
MichalACSForever: Kdyz bude Jirous hrat tak jak hraje vrati se v lete zpatky do Liberce a nebo uz je nas?:(
Jozef Chovanec: Je náš a když bude hrát tak jak zatím hraje, tak tu dlouho nevydrží. Hráči sami musí vytvářet konkurenční prostředí a když to nedokážou, odejdou. Stejně jako fanoušci jsme i my netrpěliví a očekáváme kvalitu.
mizo: uvažujete o koupi levého záložníka? Střeštík na to nemá a Zeman když necití konkurenci, tak jdou jeho výkony dolů, aspon v poslední fázi sezony to tak bylo.
Jozef Chovanec: Martin Zeman bojuje s vyrovnaností výkonů, což je v jeho věku logické. Na tohle místo máme i mladého Krejčího, o nákupu levého záložníka neuvažujeme.
Kaell: Dobrý den, uvažujete o někom z Polska? Co třeba Semir Štilič?
Jozef Chovanec: Z Polska ne, tam se nyní nekoukáme.
MiroslavBeranek: Dobrý den, mám na Vás tři dotazy: Mohl byste stručně charakterizovat Romana Poloma, který se zúčastní zimní přípravy? Plánujete v nejbližší době do A-týmu začlenit Michala Rýdla, o kterém jsem četl, že to je podobný typ jako Michal Kadlec? Počítáte ještě s Róbertem Valentou?
Jozef Chovanec: Je to stoper, nebo defenzivní záložník s výbornou kopací technikou a přehledem ve hře. Stále má ale některé nedostatky, musí zvýšit svůj silový fond, nebo rychlost. Je to však ale stále dorostenec, v mládežnických výběrech byl velká osobnost.
Co se týče Rýdla, hraje za juniorku, ale byl dlouho zraněný.
Róbert je Žilině na hostování do konce sezony. Sledujeme ho, hrál pravidelně a musím říci, že mě zaujal.
S těmito hráči ale počítáme, musíme je brát jako budoucnost Sparty - i když zatím trochu syrovou.
Josi: Dobrý den,
uvažuje se po skončení kariéry Tomáše Řepky s jeho zapojením v nějaké jiné než hráčské funkci ve Spartě?
Jozef Chovanec: Ano, uvažujeme. Věřím tomu, že Tomáš bude mít zájem. Má jméno ve světě, má konexe, potenciál u něj je.
kuchi: Mají možnost mladí hráči cítit, že to opravdu myslíte s nimi vážně a sledujete je (dorost, béčko) nebo o tom čtou jen v novinách?
Jozef Chovanec: Tu možnost mají, vždyť to, že se posouvají do A týmu je toho důkazem. Zda se uchytí, je jen na nich. Občas to z nich ale necítím já. Když sedíme u podpisu smlouvy i s jejich rodiči, mám pocit, že tam sedím s Ronaldinhem. Jejich netrpělivost je často větší, než naše trpělivost s nimi.
mizo: Mladého Kadeřábka dal v anketě deníku sport jeden z oslovených "expertů" do potenciálních reprezentantů, má opravdu takový potenciál a zajk dlouho by mohl být v áčku Sparty?
Jozef Chovanec: Je to člen výborného ročníku 92, který má velký potenciál. Zrovna Kadeřábek je jedním z nich. Reprezentuje do 19 let a já mu samozřejmě přeji, aby se mu dařilo i nadále.
Liaro: Můžete říct na čem chcete zapracovat v přípravě.Podle mě máme velký problém hlavně v přechodové fázi a založení útoku.Potom nezbyde nic jiného než nákopy na útočníky,kteří stojí 30 metrů od brány.Takhle se nehraje ani na vesnici.Doufám,že budeme daleko více hrát po zemi a přijdou i narážečky a věci v běhu.Taky doufám,že přijde kvalitní střední ofenzivní záložník,který umí něco vymyslet.Vacek tam hraje velice bídně a je prakticky neviditelný.A taky již zmiňovaný útočník.
Jozef Chovanec: V zimní přípravě budeme chtít zapracovat mladé hráče do týmu a zvyšovat jejich kvalitu. Dále se pochopitelně budeme pracovat na zlepšení herního projevu, i když si myslím, že ten nebyl tak špatný, jak je uváděno. Postavení v lize a poháru o tom odpovídá, v Evropské lize jsme do posledního zápasu hráli o postup, což nikdo nečekal. Víme, kde nás bota tlačí, ale nechceme to vytrubovat do světa. Jedná se také o útočnou a přechodovou fázi, budeme analyzovat výkony hráčů. Ti kteří na to mají, budou hrát, ti kteří ne, nenastoupí.
Josi: Dobrý den,
nemáte pocit, že někteří (zejména mladí) hráči neustáli publicitu a jejich výkonost šla rapidně dolů (viz Bonny)?
Jozef Chovanec: Ano, vidím to podobně. Bony, Ondra Kušnír, to jsou dobré příklady. Stejné obavy mám u Martina Zemana, Vaška Kadlece. Hráči se musejí soustředit především na svoje výkony,ne na mediální obraz.
ondrousk: Proč nejedou Sus, Putz a Švec na přípravu? Kvůli výkonosti?
Jozef Chovanec: Sus a Švec evyužili svou šanci. Za půl roku mne nepřesvědčili a nyní dostanou šanci jiní. Hůl nad nimi nelámu, nastupují opět na svou cestu a je jen na nic, zda začnou nastupovat znovu. U Švece to bylo trochu zkomplikované zraněním. U Putze se jedná hlavně o rychlý přechod z dorostu, potřebuje ještě čas.
sigfodr: Dobrý den, sledujete nějak sverské ligy? například zápas s Kodaní ukázal, že tam kvalita je a hráči by ani nemuseli být nějak nedostupní. Přecejen Sparta má jméno i tam. A ještě jedna otázka, myslíte, že se Spartě bude dařit udržet mladé hráče, když se momentálně hlavně na ně zaměřují velké kluby ze zahraničí?
Jozef Chovanec: Právě, že hráči ze severu jsou dostupní těžko - mají lepší podmínky, rozpočty třeba třikrát vyšší. Severské ligy samozřejmě sleduji, ale většinou bychom jim nedokázali vytvořit podmínky, které by akceptovali.
CristianoRonaldo: Lukáš Hejde bude nadále s A týmem?
Jozef Chovanec: Ano, celou dobu se připravuje. Na začátku ho zastavilo zranění, kdyby tomu tak nebylo, lidé by ho viděli dříve. U těchto mladých hráčů to není jen o sportovní formě, ale o zranění, o přístupu, nebo o tom, jak se jim daří ve škole. Vše musí v souladu fungovat.
ondrousk: Kolik hráčů "na zkoušku" přijde odhadem v tomto přestupovém období?
Jozef Chovanec: Teď máme rozjednané tři hráče, nyní pracujeme na vízech. To jsou občas velice složité věci. Buď přijdou k nám, nebo do juniorského týmu.
Josi: Dobrý den,
můžete prozradit, jak minimálně dlouho chce Sparta udržet Kadlece?
Jozef Chovanec: U Vaška si myslím, že přichází jeho zlomový čas. Adaptoval se na dospělý fotbal, teď se ukáže. Kdyby neměl hrát v áčku pravidelně, měl by hrávat za juniorku. Otázkou taky je, ve kterém reprezentačním výběru se nakonec bude oběvovat.
kuchi: Ať se Vám daří dostat Spartu zase na úplný vrchol! Šťastné a veselé Vánoce přeji. SpartaForever! :-)
Jozef Chovanec: Děkuji za Vaše otázky, bohužel se jich sešlo tolik, že nešlo na všechny odpovědět.
Děkuji Vám za Vaši podporu během roku 2009, přeji veselé Vánoce a šťastný vstup do roku nového!
Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři