AC Sparta Praha

Jozef Chovanec - GSM

Úvod - Fanoušci

Datum konání online chatu: 27. 1. 2010 zpět na seznam online chatů

Jozef Chovanec

datum narození: 7. 3. 1960 funkce: GSM
místo narození: Povážská Bystrica

Charakteristika

Jozef Chovanec začínal svou hráčskou kariéru v rodné obci Dolné Kočkovce. Přes Gumárne Púchov putoval do RH Cheb, kde si odbyl základní vojenskou službu a pak je již jeho kariéra neodmyslitelně spjata se Spartou. Sedmkrát s ní získal mistrovský titul a třikrát Československý pohár. Jedinou jeho zahraniční štací bylo angažmá v PSV Eindhoven, kde si vybudoval skvělé jméno a získal hned dva nizozemské tituly a stejný počet trofejí Nizozemského poháru. Po návratu do Čech ještě hrál ve Spartě a později zde působil jako manažer. V letech 1998 - 2002 vedl úspěšně českou reprezentaci. Po krátkých anabázích v Příbrami a Krasnodaru se vrací zpět na Spartu do funkce Prezidenta Sparty. Později se stává generálním manažerem. Od podzimu 2008 převzal po Vítězslavu Lavičkovi znovu Áčko Sparty a vrátil se tak ke své trenérské profesi. Největší hráčské úspěchy: čtvrtfinalista MS 1990, osminásobný mistr československé či české ligy, dvojnásobný mistr nizozemské ligy, trojnásobný vítěz Československého poháru, dvojnásobný vítěz Nizozemského poháru. Největší trenérské úspěchy: dvojnásobný mistr ligy se Spartou, účastník ME 2000. Získaná ocenění: československý Fotbalista roku 1986, český Trenér roku 1998, 1999, 2000, druhé místo v anketě IFFHS o nejlepšího kouče národních týmů za rok 1999.

Jozef Chovanec

Položené a zodpovězené otázky

(David Pavlíček): Dobrý den, od této chvíle můžete pokládat otázky Jozefu Chovancovi. Ten na ně odpoví ve středu, zhruba ve 13 hodin.
(David Pavlíček): Dobrý den, online chat s Jozefem Chovancem právě začíná.
spartas: Co je pravdy na možnosti odchodu Holendy a Kozáčika do Ruska?
Jozef Chovanec: Dobrý den.
Holendovi právě v těchto chvílích probíhá zdravotní prohlídka v Turecku, měl by přestoupit do Machačkaly, která je tam na hostování. Kozáčik na odchodu není.
munzig: Zajímala se Sparta v tomto přestupním období o Rolka, Tijaniho Belaida nebo Aleše Neuwirtha ?
Jozef Chovanec: Ve všech případech je odpoveď stejná - nezajímali jsme se.
spartas: Proč nedostal šanci například Petr Putz? Je natolik horší než dle mého zatím dost slabý Jirouš?
Jozef Chovanec: Petr přešel z dorostu do juniorky, nastoupil v několika zápasech, ve kterých rozhodně nezklamal. Jeho čas ještě ale přijde, mám ho stále na očích a je jen na něm, jak bude pracovat dále.
1987: Dobrý den, Lukáš Mareček přestupuje z Brna do Anderlechtu za nějakých 30 milionů. Nemyslíte, že by mělo být v silách Sparty takového hráče kupovat, kór když je u něj vysoká pravděpodobnost, že se dále ještě zhodnotí? 30 milionů za tak perspektivního borce mi nepřijde jako přehnaně vysoká částka.
Jozef Chovanec: Domnívám se, že třicet milionů korun je za takového hráče, který je nastartu kariéry, hodně přehnaná suma.
ondrousk: Sledovali jste reprezentanta JAR Bonganiho Khumala nebo to byl jen výmysl bulvárních plátků a serverů? díky za odpověď...
Jozef Chovanec: Byl to výmysl bulvárních plátků a serverů.
majkel: Dobrý den, plánujete posílit ještě kreativním středním záložníkem nebo si vystačíte se současnými hráči na tomto postu? děkuju a přeju hodně úspěchů. Věřím Vám
Jozef Chovanec: Je to jedna z otázek, která pro nás zůstává otevřená. Jednali jsme s Rudolfem Skácelem, ten ale nedávno podepsal smlouvu s jiným týmem.
Sasa: o jakého hráče sparty je v evropě největší zájem?
Jozef Chovanec: Vacek, Hušek, Zeman, Krejčí, Hušek, Řepka, Kušnír, Kozáčik, Bony...to jsou všechno jména, o která je zájem.
chichi: Troufl by jste si nasadit Folprechta do základní sestavy v lize během tohoto jara?
Jozef Chovanec: To záleží jen na něm. Já nemám problém nasadit jakéhokoliv hráče, ale musí mít k tomu odpovídající výkonnost.
tyypeque: Dobrý den, co mladíci z dorostu, má z nich někdo v dohledné době na áčko (aspoň na lavici)?
Jozef Chovanec: Určitě. A nejen tato trojice, ale i další hráči, kteří působí v juniorce nebo v dorostu. Je to jen otázka času, mám na mysli časový horizont do dvou let.
Ondra888: Dobrý den,zajímalo by mě,jak vypadá situace s norským fotbalistou Jensenem,který tu byl před rokem na testech z Charltonu.Sledujete ho ještě?Co případně jiní hráči z vyspělých fotbalových lig?Přijdou ještě někteří na zkoušku?
Jozef Chovanec: Jensena už nesledujeme, protože nesplnil naše výkonnostní požadavky.
pking: Myslíte, že je současný kádr schopen vyhrát ligu a v létě zabojovat o Ligu mistrů? Nebo se domníváte, že by bylo potřeba, zejména pro druhý cíl, ještě mužstvo doplnit?
Jozef Chovanec: Stávající kádr je dostatečně silný na to, aby titul vyhrál. Co se týče úspěchů v evropských pohárech v příští sezoně, bude nutné mužstvo ještě posílit.
pking: Dokázal byste si představit pracovat na vaší současné pozici ve Spartě ještě třeba následujích 10 let?
Jozef Chovanec: To je spíše otázka pro šéfy klubu. Pokud budou spokojeni nejen s mou prací, ale i celého realizačního týmu, tak si to představit dovedu.
heroeska: Dobrý den, pane trenére! Blahopřeji k úspěšnému posílení v obraně,záloze i útoku. Zajímalo by mne zda plánujete ještě nějakého hráče a když tak podrobnosti, poté jak to vypadá s Lubošem Kaloudou-kdy tak začne hrát a na konec jaký je váš názor na možné spojení Gambrinus a Corgoň ligy s 12 ti českými a 6ti slovenskými týmy. Myslím si že by to ligu pouze zatraktivnilo! Co na to řeknete VY?:) S pozdravem Robert Matys
Jozef Chovanec: Luboš Kalouda je po operaci třísel a v sobotu s by s námi měl odletět do Španělska, operace dopadla dobře. U nekterých jednání o společné lize jsem byl. Myslím, že pokud chceme fotbal posílit, je tato myšlenka dobrá. A to i kvůli sportovnímu efektu takové soutěže.
werewolf: Dobrý den, rád bych se Vás zeptal v čem je podle Vás současná Sparta silná a v čem je její slabá stránka ?? Děkuji Radek Sobotka
Jozef Chovanec: Silní jsme v soudržnosti. Už nemáme tak časté výpadky, čili silnou stránkou je také stabilizace výkonnosti. A slabiny? Asi jsme ještě moc mladí.
tyypeque: Dobrý den, jak vítáte, že se u nás bude hrát Superpohár? A jak se těšíte na první zápas Suprepoháru Sparta vs.Sparta? Jaký tipujete výsledek?
Jozef Chovanec: Ano, jsem rád, že taková soutěž bude. Uvítal bych i další zápasy, klidně něco jako Federální pohár, kde by hrál vítěz naší a slovenské nejvyšší soutěže.
bigcock: Dobrý den, měl bych trochu specifický dotaz. Co říkáte na styl a vůbec techniku střelby Bony Wilfrieda? Přijde mi zvláštní, že má při jeho fyzických parametrech tak slabou střelu. Myslím, že má špatnou techniku i postavení těla vůči míči při střelbě. Máte jiný názor, nebo se mnou souhlasíte a případně se tomuto problému věnujete na trénincích? Předem děkuji za odpověď a přeji úspěšnou jarní část ligy.
Jozef Chovanec: S vašemi závěry nemůžu souhlasit. Bony je koncový hráč, takoví fotbalisté obvykle nezakončjí ze třiceti metrů. Ve vápně je Bony velmi dobrý, to je pro nás zásadní.
munzig: Dobrý den mam dotaz ohledně skautingu ve Spartě. Máte pozorovatele na Africkém šampionátu ? A jaký máte přehled o hráčích v zemích jako například. Bělorusko nebo Chorvatsko ? Jsou hráči z těchto zemí ve finančních možnostech Sparty ?
Jozef Chovanec: Na africkém šampionátu jsme pozorovatele měli. Byli jsme tam v jednání s jedním hráčem, ale protože dal přednost francouzským Métám, už tam nikoho nemáme.
Chorvatského hráče jsme už podepsali, Manuel Pamić se nám vyplatil. Bělorusko nesledujeme - zatím.
Sasa: máte zájem o Antonína Fantiše z Příbramy a o Víta Beneše z Kladna? co si myslíte o 15-ti letém kladenském talentu Patriku Svobodovy, který rozhodl zápas proti Teplicím v Tipsport lize?
Jozef Chovanec: O Fantišovi jsme jednali před rokem, tehdy jej Příbram neuvolnila. O Benešovi neuvažujeme, Svobodu sledujeme.
tyypeque: Dobrý den, jak vidíte nejbližší budoucnost Jana Kroba?
Jozef Chovanec: Honza bude i na jaře hostovat v Českých Budějovicích, kde bude bojovat o základní sestavu. Pak by se měl vrátit na Spartu.
munzig: Gratuluju k posilám musim říct že udržení Pamiče a příchod Sionka mě opravdu potěšil. Zajímalo by mě proč se jednání o Pamičovi táhla tak dlouho. Neměl snad ve smlouvě částku kterou si Sparta při jeho příchodu vyjednala a počítala s tim že jí případně muset zaplatit pokud ho budu chtít ? A ještě jedna otázka na jaký post počítáte s Jirkou Kladrubským bude to spíš kraj obrany nebo def. záložník ? Děkuji za odpověď a na jaře nashledanou na Letné.
Jozef Chovanec: Pamić tady byl na hostování, my jsme na začátku deklarovali náš zájem, stejně jako hráč, který se vyjádřil, že u nás chce pokračovat. Jednání v tomto případě ale nejsou formalitou a vyžadují nějaký čas. Komplikací byla i personální změna v managementu Red Bulls, která jednání taktéž zdržela.
S Jirkou nepočítáme zatím na žádný post. Nyní čekáme, až bude stoprocentně fit po náročné operaci. V mých očích je to ale střední záložník.
eagle10: Dobrý den, rád bych se Vás zeptal jak jste spokojený s mladíky zařazenými do přípravy z dorostu a jaká je jejich budoucnost u A mužstva ?
Jozef Chovanec: Spokojen s nimi jsem. Všichni se s námi budou nadále připravovat. Budoucnost už pak závisí na nich. Jsou všichi velice mladí a pokud svůj talent potvrdí, měli by do dvou let patřit do základního kádru áčka.
TKhor: Dobrý den.Proč hledáte stopera který by měl zabrat volné místo po Hubníkovi?Kvuli tomuhle přece přišel Hoheneder ne?
Jozef Chovanec: Na to je jednoznačná odpověď. Už v minulosti se nám ukázalo, že když kvůli zranění vypadl jeden ze zkušenějších stoperů, byl to problém. Není to nic proti Niklasovi ani Lukášovi, je zcela normální, že každý moderní mančaft má čtyři kvalitní stopery.
ReaperMan: Dobrý den, nelze si nevšimnout že tuto přípravu se hráčům nevyhýbají zranění.Nezneklidňuje vás to?
Jozef Chovanec: Máte pravdu, nevyhýbají se. Teď máme na marodce Střeštíka s Kaloudou, jinak jsou všichni v pořádku. A tak to doufám zůstane. Třeba Jirka Kladrubský se do toho musí dostávat pomalu, jeho zranění bylo těžké a umělka mu nesvědčí.
Georgewon: Dobrý den, přededem přeju hodně zdaru a úspěchů se Spartou.
1) Jak to vypadá s Johnym Holendou? Je pravda, že za něj přišla nabídka a že je u něj šance na odchod?
2) Přišla během zimy nabídka za hráče, při které vedení ACS silně uvažovalo o prodeji?
3) Avizoval jste, že se Sparta bude snažit získat ještě jednoho útočníka. Jak tato snaha vypadá?
4) Nezdá se vám přetlak na pravé záloze v podobě tria Sionko-Žofčák-Kalouda až moc velký, nebo některého z hráčů přesunete na jiný post?
5) Kam počítáte s Jirkou Kladrubským?
6) Jak to vypadá s Folprechtem. Je šance, že by v dohledné době v jeho osobě Sparta po čase našla klasického playmakera?
Díky za odpovědi.
Jozef Chovanec: 2) Ano, přišla.
3) Útočník ještě určitě přijde.
4) Luboš je zraněný a Libor Sionko je hráč, který může hrát i na jiném postu, takže konkurenci ano, ale přetlak nevidím.
O Kladrubském, Holendovi a Folprechtovi jsem již hovořil.
tomas05: Dobrý den, chci se zeptat na situaci gólmanů na Spartě. Jarda Blažek jako jednička, to všichni chápou. Matúš Kozáčik je skvělá dvojka, i když on sám už hovořil o svém odchodu, pokud by delší dobu zas nechytal. Ale co Milan Švenger? Pořád se mi zdá, že si ho připravujeme jako náhradu za Jardu, ale ono už mu táhne na 24 a jeho zkušenosti s ligovým fotbalem jsou, pokud se nemýlím, jen ty půlroční v Mostě. Nebylo by lepší jej poslat na hostování do Gambrinus ligy, kde by se jeho kvality doopravdy ukázali a nemuseli jsme litovat dalšího talentu, který pořádně nedostal šanci?
Jozef Chovanec: Neevidujeme žádný ligový zájem o Milana Švengera. Milanovi se nepovedl začátek druhé ligy, pak se zlepšil, ale musí na sobě hodně pracovat. Pokud bude nejlepší, bude chytat. Zatím na to nemá.
tomas05: Mám dotaz na Radima Mokrohajského. V dorostenecké lize chytal, byl povoláván i na repre srazy. Ve druhé lize se však neprosazuje, chytá Milan Švenger (což je pochopitelné, jeho výkonnost je ověřená), nebo když nemůže Milan, tak Ondřej Pávek, jehož výkonnost a hlavně perspektiva pro A tým není ideální. Nebylo by lepší zkusit podržet Radima, nebo myslíte že jeho výkonnost je prostě nedostačuící? I když vím, že měl nějaké zdravotní problémy...
Jozef Chovanec: Dokud si to Radim nesrovná v hlavě, nemůže jít jejho výkonnost nahoru. Pokora, tréninková morálka, přístup. nad tím vším by se měl Radim zamyslet. Dveře má stále otevřené, ale zatím nepřesvědčil.
ladasamara: Dobrý den pane trenére. Měl bych na Vás jako na osobu nejpovolanější dvě otázky. 1) Mohl by jste s odstupem času otevřeně promluvit o nepovedeném angažmá Sergio Petera, od kterého si mnoho lidí po jeho příchodu na Letnou dost slibovalo? Vždy se zveřejňovaly pouze útržkovité informace o špatném morálce atd. 2)Testovala nebo bude testovat Sparta během zímního přípravného období nějakého cizince? Všichni ví, že jste hovořil o hráčích, co hrají na africkém špampionátu, ale jak vypadá situace nyní?
Jozef Chovanec: O něm jsem nikdy neprohlásil, že je to top hráč. Za to očekávání může především ten mediální humbuk - aniž by ho novináři znali. Přišel, nebyl stoprocentně připraven. Absolvoval s nám přípravu a pak přišlo zranění. Jeho zdravotní stav byl komplikovaný a pokud hráč není stoprocentně připraven, nemůže nastoupit. V tom případě jsme si nemohli dovolit držat takovéhoto hráče v týmu déle.
Co se týče cizince v přípravě: Je možné, že za námi jeden nebo dva hráči přicestují na soustředění do Španělska.
Blaza2: Dobrý den chystáte se zapojovat Václava Kadlece do zápasů více než na podzim??
Jozef Chovanec: Myslím, že Václav byl zapojován úměrně. Na začátku přípravy se zranil, dostával se do toho. Přesto myslím, že šancí dostal adekvátně.
Petr137: Dobrý den pane Chovanče, chci se zeptat v jaké kondici přišly posily Lačný, Sionko a v jakém stavu se vratil z pobytu v Slazburgu Pamič? jsou ok, nebo budou muset dohánět? Jinak hodně štěstí v honbě za titulem.
Jozef Chovanec: Všichni jmenovaní byli zapojeni příprav svých původních klubů. Pak se přidali k nám a plynule navázali. Proto jde vše bez problémů, nikdo z nich neměl tréninkové manko.
tomas05: Jak vydíte Vy situaci B týmu? Budete jej chtít udržet v druhé lize, to znamená, že kdyby už doopravdy "teklo do bot", posílal byste ještě více hráčů z A týmu?
Jozef Chovanec: Juniorce teče do bot celý podzim. Nejsme spokojení s postavením, ale jsme spokojeni s předvedenou hrou. Důležité je, že jsou naši mladí hráči herně zatíženi v druhé nejvyšší soutěži - ukažte mi, který český tým toto má.
Důležité ale je, že nerozlišujeme A tým, B tým a dorost. Pro nás jsou všichni Sparta. Většina z hráčů těchto týmů již má platnou profesionální smlouvu a je mi tedy k dispozici. To je zásadní.
Jables1337: Jablonec i Baník vypadaji, ze to s titulem myslite vazne. Nemrzi vas, ze Baník získal Vydru na ukor Sparty?
Jozef Chovanec: My jsme s Vydrou intenzivně jednali, on se ale na podmínkách dohodl s Baníkem. Je to jeden z mladých talentů, to je nesporné.
Raul: Dobrý den pane Chovanče... jak dlouho si myslíte že vydrží Bonny u  nás ve Spartě? Určitě o  něj musí být obrovský zájem ze zahraničí . Předem děkuji za odpověď. Raulos
Jozef Chovanec: O Bonyho zájem byl a je. Pokud bude ale hrát tak, jako v posledních čtyřech zápasech, tak tu bude buď hodně dlouho - anebo velice krátce. Je to přeci hráč, který je tu už déle a musí tak ustálit svou výkonnost.
Mauro007: Nebune Patrik Berger působit po skončení kariéry ve Spartě na jiném postu??
Jozef Chovanec: Zatím jsem s Patrikem na tohle téma nemluvil. My mu ale určitě nechceme určovat budoucnost. Rozhodně se s Patrikem důstojně rozloučíme.
Ondra888: Dobrý den,je Sparta v tuto chvíli schopná zaplatit hráče třeba za 40 milonu?Nebylo by lepší jednou za čas koupit jednu "superposilu" než tři průměrné,až podprůměrné hráče?
Jozef Chovanec: Myslím, že naše transferová politika se ustálila a můžu říct, že jsem s ní spokojen. Myslím, že jsme schopni za adekvátně kvalitního hráče dát adekvátní peníze. Hodně fanoušků nás odsuzovalo za to, že si bereme hodně hráčů na hostování - ale podívejte se, teď je to v Evropě normální trend. Nejdříve si toho hráče vyzkoušet a pak uskutečnit transfer.
spartas: Kolik šanci ještě dostane Střeštík, když si zlomil přes zimu nohu a tak nemohl absolvovat zimní přípravu? Nepřipadají vám jeho výkony přímo strašidelné? Přijde mi, že s někým trpělivost máte - například se Střeštíkem, ale s někým ne, například se Susem. Nebo proč byl Sus vyřazen z áčka, přestože skoro nehrál. (V lize snad ani jednou, jen v poháru)
Jozef Chovanec: Marek nepřišel v úplně dobrém stavu, my se snažíme ho vrátit do původní formy. Bohužel je zraněn, snad se brzy uzdraví, aby na sobě mohl pracovat. Šancí pár dostal, zatím ale svojí příležitost upřímně řečeno nevyužil. Navíc má obrovskou konkurenci v Martinu Zemanovi - tomu Markův příchod pomohl ke zlepšení.
ambi: Daří se Vám držet Václava Kadlece "na zemi", aby pracoval a náležitě se rozvíjel? Jaký má přístup? Zajímáte se i o soukromí hráčů, které také tvoří jejich výkon?
Jozef Chovanec: Vašek pracuje, jsem s ním v kontaktu. Teď mám v plánu schůzku s ním, jeho rodiči a jeho manažerem. Dodržujeme ty věci, které jsme si na začátku stanovili a myslím, že se nám to vyplácí. A nejen u něj, ale i u ostatních mladých hráčů je důležitá komunikace s ním, rodiči a manažerem, aby ta spolupráce byla efektivní a hráč se naplno rozvíjel.
jaaaaa: zklamal vás Jirka Jarošík? Mě teda docela dost. Připadalo mi, že čeká na JAKOUKOLIV nabídku ze zahraničí. Zkoušel jsem pochopit jeho prohlášení když řikal, že chce vyhrát ten 5. titul v 5. zemi, nechápal jsem ho, když k tomu přidal, že by radši šel do Moskvy než do Sparty, ale Zaragozu mi hlava nebere vůbec. Jeho prioritou tedy bylo jít kamkoliv jinam než do Sparty. Osobně mě hrozně zklamal. A vás?
Jozef Chovanec: Nezklamal mě. Dohoda byla od začátku jasná - pokud nepřijde adekvátní nabídka ze zahraničí, zůstane ve Spartě. Počítal jsem s ním, ale nedá se nic dělat. Ozvala se Zaragoza a já jeho rozhodnutí respektuji.
Sasa: jak se vám hrálo v PSV s Romariem?
Jozef Chovanec: Výborně! Dlouho jsem neviděl takového hráče, mohu ho přirovnat k Messimu.
Handy: Dobrý den, mám tři otázky: 1)Komu svěříte na jaře roli tvůrce hry, nebo je možné, že ještě někoho takového přivedete? 2)Na jakou pozici počítáte se Sionkem, šlo by nějak skloubit, aby hráli jak on tak i Žofčák dohromady? 3)Je možné, že uvidíme ve Spartě i příští sezónu na přestup Kaloudu nebo střeštíka? Děkuji za odpovědi a ať se daří
Jozef Chovanec: Stále je možné, že se nám někoho povede přivést. Ale pokud se to nestane, jsme schopni na to reagovat. Náročnost této role by (pokud bude zdráv) mohl zvládnout Juraj Kucka.
tomas05: Dobrý den,
jak to že jste se rozhodl odpovídat on-line po tak krátké době? Což je dobře, přeci jen od Vás se může člověk dozvědět něco zajímavého, narozdíl například od hráčů.
Jozef Chovanec: Jsem tu pro fanoušky a chci zodpovídat jejich dotazy. Ve chvíli, kdy zájem fanoušků je a jsou dotazy, pro mě není problém odpovídat. Proto budou takovéto online rozhovory častější. Pro mně je příjemnější mluvit s fanoušky přes sparťanský online chat, než s redaktory jiných deníků. Komunikaci obecně chceme vylepšit. Pro novináře bych rád připravil každý týden jeden mediální den, apod.
Goldstein: Jaké je podle Vás momentálně ideální složení zálohy a ůtoku?
Jozef Chovanec: V tuhle chvíli nemůžu odpovědět, jedeme hlavně fyzickou přípravu Když se mě zeptáte po Španělsku, odpovím rád, budu vědět daleko víc. Šanci mají všichni, záleží na nich.
Blaza2: Co posloucháte za muziku?:-)
Jozef Chovanec: Teď v zimě dechovku! Eva a Vašek!:) Pochopitelně, vybírám si podle nálady. Nemám problémy s rockem, popem, klidně si poslechnu i moderní hudbu. Jak říkám, podle nálady.
Sasa: přijaly byste nabídku slavie, kdyby vás chtěla za trenéra?
Jozef Chovanec: Nepřijal. Navíc vím, že by mi ji ani nedali.
MichalJi: Dobrý den, zajímate se o J. Štochla? Díky za odpověď a přeji hodně štěstí
Jozef Chovanec: Ano, o tomhle hráči jsme mluvili, byl v hledáčku na pozici stopera.
Mauro007: Nemylíte si že Deník sport to až moc přehání s články o Brabcovi .? Asi vás to štve že přikaždém rozhovoru se vás na Brabcem ptají ne?
Jozef Chovanec: Stoprocentní souhlas. Někdy to je přehnané, až nenormální. Je to kvalitní hráč, ale myslím, že by se k němu hodil jiný přístup a články jiného typu. je to divné, mně osobně se to nelíbí.
Je to přesně ono. Tomu hráči se dává nějaké gloriola, nějaká role, aniž by předtím u nás kopnul do míče. Chápu, že lidi to zajímá, ale články by měly být na úrovni. Měly by být odborné.
smartex: Myslíte si že je v české lize nějaký střední záložník,který by splňoval vaše požadavky ? Popřípadě jaký by to byl. Děkuji za odpěď. Přeji hodně štěstí Vám i celé Spartě.
Jozef Chovanec: Když se podíváme na českou ligu, snad nikdo nehraje na typického špílmachra. Hru tvoří především hodně zkušení fotbalisté (Hováth, Polách). My jdeme cedstou výchovy vlastních talentů. Takový Zdeněk Folprecht má k této roli předpoklady, ale je ještě mladý. Takže odpověď na otázku je: špílmachra v Čechách nehledáme.
Ondra888: Dobrý den,chtěl bych se zeptat,jestli si opravdu myslíte,že má Jirouš na to hrát ve Spartě...Fanoušky zatím VŮBEC nepřesvědčil!
Jozef Chovanec: Buďmě objektivní. Jeho přestup byl stvrzen závěrem herního soustředění, absolvoval přípravu s úplně jiným týmem. My byli tlačeni časem a museli jsme se orientovat na hráče, kteří přípravou prošli s námi. Martin se potýkal se zdravotními problémy, ale nedostal příliš šancí, proto bych ho nezatracoval. Za první tým odehrál jen několik zápasů, naopak nastupoval za juniorku, kde vstřelil 4 branky, to je důležité vědět. Nyní je naší povinností ho do sestavy zapracovávat a pokud bude pracovat správně, uvidíme, zda tu pokračovat bude, či ne.
jakub76: Do jakého datumu můžeme jěště čekat posily ???
Jozef Chovanec: Ještě máme čas, chtěl bych mít kádr kompletní do zápasu se Žilinou (13. února). Bavíme se ještě o dvou konkrétních příchodech - záložník a útočník.
porschicek: Dobrý den, chtěl bych se zeptat na to, jak hráči v kabině reagují na případný příchod bývalého stopera Slavie Ericha Brabce, přece jen je to hráč (i když jen bývalý) odvěkého rivala. Předem děkuji za odpověď.
Jozef Chovanec: V tom vůbec není problém. Když se v kabině podíváte kolem sebe, je tam spousta hráčů, kteří hráli jinde. Nemůžeme hráče hodnotit podle toho, kde hrál, ale podle toho, zda bude pro tým užitečný, nebo ne.
Rossi1893: Dobrý den, mám ještě jeden dotaz a to na Juraje Pirošku. V čem byl u něj problém? Šanci v Áčku nedostal téměř žádnou, hrál pouze v rezervě a v létě odešel pokud vím na hostování do Senice. Počítáte s ním ještě?
Jozef Chovanec: Juraj má taky roční hostování, nebudeme ho teď stahovat. Myslím si, že roční hostování je obecně lepší. Juraj Piroska se tedy bude řešit až v létě. Ale je jasné, že ho jezdíme sledovat.
Sasa: proč ste nevzal Jánoše a Skaláka do přípravy?
Jozef Chovanec: Jejich čas teprve přijde, nebojte se. Na trénincích áčka se pravděpodobně objeví už letos.
ANTIslavista2: Zajímá mě jestli se s hráči úplně normálně bavíte. Například co kdyby za vámi přišel někdo mladej jako třeba Jurdík či Folprecht a začal se s váma bavit o tom, jaký si má koupit auto nebo kterou z těch holek si má vybrat nebo na jakej film by měl jít do kina. Bavil byste se s nimi?
Jozef Chovanec: Kdyby za mnou přišli s tímto, asi bych je vyhodil. Na začátku jejich angažmá jsme si jak s nimi, tak s rodiči, stanovili nějaká pravidla, která dodržujeme a myslím, že na nějaké řešení holek nebo aut mají ještě čas. Bez ohledu na jejich věk musí pracovat spolehlivě, například i ve škole, dohlížíme na ně ve všech ohledech.
pesfilipes: Co říkáte zvolení Dušana Svobody předsedou PFS?
Jozef Chovanec: Já ho podporoval a jsem moc rád, že má Sparta zastoupení v tak významné instituci.
raptor666: Pane trenére, je Sparta v kontaktu se svými bývalými hráči, kteři uspěli v zahraničí a funguje už nyní nějaká nepsaná dohoda, že by se na sklonku kariéry mohli vrátit do Sparty (teď střelím např.: Grygera, Hübschman, Rosický). A proběhli, v době kdy skončil v Juve, nějaké jednání i s Pavlem Nedvědem?
Jozef Chovanec: Dohoda tu není žádná, ale s těmito hráči jsem v kontaktu stále. Například s Hübschmanem, ten ale na Ukrajině stále prodlužuje smlouvu, u řady z nich stále nepřišel ten moment, kdy by se chtěli vrátit domů. Když končil Pavel Nedvěd, sešli jsme se a hovořili jsme o jeho budoucnosti. Jednáním bych to ale nenazýval.
MiroslavBeranek: Jednali jste s Rudolfem Skácelem konkrétně nebo to bylo pouze tak, že slušně poděkoval za zájem a odešel do Řecka?
Jozef Chovanec: V kontaktu s ním byl Jakub Otava, konkrétně spolu jednali. Chodí to tak, že hráče si vyberu já a dál s ním jedná právě Jakub.
James: Jaký zdravotní stav Miloše Lačného, už trénuje na plno ?
Jozef Chovanec: Trénuje úplne naplno, ale šetříme jej (a nejenom jeho) v zápasech na umělé trávě, která je pro zdraví přece jen nebezpečnější.
spirit: je pravda, že je Holenda na odchudu? příde hráč podobného typu, nebo Sparta změní herní styl?
Jozef Chovanec: Typologicky stejného útočníka jako je Holenda už máme, proto nově příchozí útočník jím nebude.
MichalACSForever: Uvazovala Sparta o prichodu Milinkovice a Novaka z Kosic?diky
Jozef Chovanec: Ne. Měli dobré reference, ale za posledního půl roku šla jejich výkonnost strmě dolů.
pking: Mohl byste, prosím, upřesnit své kompetence? Myslím, že nejen já v tom nemám jasno. Nedávno jste tvrdil, že jste jen GM. Hlavní trenér je tedy Hašek? Kdo je ve Spartě zodpovědný za herní projev, standardní situace, fyzickou kondici? Je pravda, že nemáte smlouvu?
Jozef Chovanec: Trenérskou smlouvu nemám. Za Vámi zmíněné činnosti je zodpovědný celý trenérský štáb, kompetence jsou rozloženy. Tu zodpovědnost mám pak já a také doktor Křetínský, my dva to následne "schytáváme".
Jeff: Očekáváte od změny času začátku domácích utkání i víc diváků?
Jozef Chovanec: Těžko říci. Je možné, že budeme tolikrát v televizi, že prakticky od čtyř hrát nebudeme. Jsem rád, že zůstává sobota, ta vyšla u našich fanoušků nejlépe. Touto cestou chci poděkovat divákům že chodí a dělají výbornou atmosféru. Dík patří i lidem, kteří s námi jezdí ven. Budeme se snažit hrát tak, aby na nás chodilo co nejvíc lidí.
filipkaran: Přeji Vám dobrý den Jozefe, zajímalo by mě, jestli se na jaře můžeme dočkat trochu útočnějšího pojetí fotbalu, protože to zatím vypadá, že ofenzíva bude celkem silná. Na podzim se až na výjimky hrálo vždy na dva útočníky, ale myslím, že v naší lize by nebylo na škodu vyzkoušet i tři a nebo hru na podhrota. Každopádně přeji hodně štěstí a dobrou rozvahu při vybírání kluků na soustředění do Španělska.
Jozef Chovanec: Hra útoku souvisí hodně s hrou záložní řady. Hráči se v ní hodně měnily a hra v útoku tím trpěla. Co se týče hry na tři útočníky, už na podzim jsme ji v některých zkoušeli - ve chvílích, kdy jsme potřebovali útočit. Otázka je, zda útočníci dokážou v tomto systému uplatnit své silné stránky.
MichalJi: Dnes 13:33 Odvolací a revizní komise ČMFS zamítla odvolání Slavie a Sparty proti losu čtvrtfinále domácího poháru. Pražské kluby tak nastoupí proti sobě. Co vy na to?
Jozef Chovanec: Mě to od samého začátku bylo vlastně jedno. Hrajeme se Slavií, já to akceptuji a respektuji.
Potajcuk: Můžete prozradit, který hráč Sparty měl nejlepší výsledky z f. testů na FTVS ???
Jozef Chovanec: Kamil Vacek a Zdeněk Folprecht byli nejlepší. Ale jsou to jen vytrvalostní testy, ne rychlostní. Rychlostní budeme teprve dělat, po návratu ze Španělska.
Mara24: mají nějaké týmy zájem o blažka nebo řepku?
Jozef Chovanec: Jsem rád, že Jarda Blažek smlouvu podepsal a Tomáš je před jejím podpisem. Oba tu ale chtějí zůstat, přestože nás jejich manažeři kontaktovali, že by zde nějaká nabídka mohla přijít.
Sasa: co říkate na výkon Aimena Belaida za B tým?
Jozef Chovanec: Aimen by si měl fotbal srovnat v hlavě. Lépe řečeno by si měl srovnat priority. Neučí se česky, nepracuje tak, jak má. Měl jsem ho na přáteláku s Vltavínem, potenciál má. Ale musí pracovat.
Pindruch: Abych byl trošku originální :-) Jak to vypadá s Brabcem, respektive už jsou známa nějaké konkrétní výsledky jednání?
Jozef Chovanec: V tuto chvíli jsme na velmi dobré cestě k tomu, abychom Ericha ve Spartě přivítali.
kuchi: V čem byl problém u Prudnikova. Herně nevypadal špatně.
Jozef Chovanec: Saša nesplnil naše očekávání a naděje, které jsme do něj vkládali. Nedokázal se srovnat s návraty z repre akcí. Když dostal šanci, nepřesvědčil. Měl dávat góly, nedával.
petrko4: Co martin sus??Proč snim nepocitate,v hale byl jeden z nejlepsich..
Jozef Chovanec: Rovněž nesplnil očekávání. Je v přípravě, já ho nezatracuju. Martin je hodně všestranný, ale podle mě je nejlepší na pravém beku.
Zarzis: Dobrý den pane trenére. Prosím vás, kam mohu zaslat své CV (s fotkou?), měl bych zájem u vás kopat (umím střední zálohu a občas branku), stačilo by jen na brigádu, klidně se spokojím s 80% startovného, klidně i míň. A stačilo by jen na měsíc. Děkuji za odpověď, hodně štěstí a budu se těšit. Milan
Jozef Chovanec: Pokud váš zájem trvá, zašlete během pěti minut vaše profesní CV s fotkou na vichnar@sparta.cz a můžeme se pobavit o podmínkách.
Děkuji za Vaše dotazy, na viděnou u dalšího online chatu!
Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři