AC Sparta Praha

Jozef Chovanec - Generální sportovní manažer

Úvod - Fanoušci

Datum konání online chatu: 19. 5. 2010 zpět na seznam online chatů

Jozef Chovanec

datum narození: 7. 3. 1960 funkce: Generální sportovní manažer
místo narození: Povážská Bystrica

Charakteristika

Jozef Chovanec začínal svou hráčskou kariéru v rodné obci Dolné Kočkovce. Přes Gumárne Púchov putoval do RH Cheb, kde si odbyl základní vojenskou službu a pak je již jeho kariéra neodmyslitelně spjata se Spartou. Sedmkrát s ní získal mistrovský titul a třikrát Československý pohár. Jedinou jeho zahraniční štací bylo angažmá v PSV Eindhoven, kde si vybudoval skvělé jméno a získal hned dva nizozemské tituly a stejný počet trofejí Nizozemského poháru. Po návratu do Čech ještě hrál ve Spartě a později zde působil jako manažer. V letech 1998 - 2002 vedl úspěšně českou reprezentaci. Po krátkých anabázích v Příbrami a Krasnodaru se vrací zpět na Spartu do funkce Prezidenta Sparty. Později se stává generálním manažerem. Od podzimu 2008 převzal po Vítězslavu Lavičkovi znovu Áčko Sparty a vrátil se tak ke své trenérské profesi. Největší hráčské úspěchy: čtvrtfinalista MS 1990, osminásobný mistr československé či české ligy, dvojnásobný mistr nizozemské ligy, trojnásobný vítěz Československého poháru, dvojnásobný vítěz Nizozemského poháru. Největší trenérské úspěchy: dvojnásobný mistr ligy se Spartou, účastník ME 2000. Získaná ocenění: československý Fotbalista roku 1986, český Trenér roku 1998, 1999, 2000, druhé místo v anketě IFFHS o nejlepšího kouče národních týmů za rok 1999.

Jozef Chovanec

Položené a zodpovězené otázky

(David Pavlíček): Dobrý den, online chat s Jozefem Chovancem právě začíná.
PAPs: Dobrý den, uveďte o prosím o které hráče Sparty je v současnosti největší zájem? Kolik odchodů z (Bony, Kušnír, Zeman, Kucka, Krejčí) by jste byl schopen akceptovat aby se zachovala kvalita týmu?
Jozef Chovanec: Kozáčik, Kušnír, Vacek, Krejčí, Bony, Žofčák, Kadlec, Kucka, ... Jsem schopen akceptovat dva.
mistrtygr: Dobrý den pane Chovanec, uvažujete o hostování z některých našich mladých nadějných hráčů?( Folprecht, Sus, Krejčí, Hejda, Polom) Hezký den
Jozef Chovanec: Přemýšlet nad tím můžu, ale nevím, zda o ně v tomto případě bude zájem. Pokud bude zájem, je to možné. Ale týká se to pouze první ligy.
Lister: Pane Chovanče, v dnešním rozhovoru v LN mluvíte o nutnosti posílit ofenzívu. Souhlasím. Jak se však díváte na zastupitelnost na kraji obrany? Zejména vlevo je v případě výpadku Pamiho problém. Niki tam opravdu nepatří.
Jozef Chovanec: Asi jsme šli trochu do rizika, ale problém teď mít nebudeme, vrací se nám z hostování Krob. Navíc budeme chtít využívat i vlastní zdroje, například nám dorůstá mladý Frýdek.
Lukasek604: Co je pravdy na tom že by Spartu měl přišti v sezoně posilit Zdeněk Pospěch
Jozef Chovanec: Nemám takové informace. Tato eventualita připadá v úvahu, až ukončí smlouvu v Kodani.
PAPs: Dobrý den, koho plánujete vzít do přípravy z dorostu a béčka do A-týmu? Pujde i Skalák?
Děkuji za odpověď.
Jozef Chovanec: Ano, hráči z dorostu přijdou. Specifikovat to ale zatím nebudu.
morfik: Počítáte nadále s Krobem?Podle mně má velký potenciál ,inteligentní hráč ,s tahem na bránu, použitelný i na levém halvu .Podobný typ jako Clichy z Arsenalu:-)
Jozef Chovanec: Honza se vrací z hostování v Českých Budějovicích a počítáme s ním.
dominik27: Co brání Lačnému, aby se u nás více prosadil?
Jozef Chovanec: Co by mu mělo bránit? Nic. Já s ním napevno počítám a Miloš dostane víc šancí. Tenhle půlrok byl tak rychlý, Miloš dostal čas si zvyknout a nyní svou šanci dostane. A nic mu nebude bránit, aby mne přesvědčil v tom, že si základní sestavu zaslouží.
Jables1337: Kalouda, Strestik, Husek, Kovba - pocitate s nimi i do pristi sezony? Kolik odchodu a prichodu se planuje?
Jozef Chovanec: S Huškem počítám. Ostatním končí hostování a nejsou našimi kmenovými hráči.
raptor666: Dobrý den,
chystáte se osobně zavítat na blížicí se šampionát v JARu (popřípadě, které utkání by jste rád navštívil) nebo dáte přednost sledování u TV?
Děkuji
Jozef Chovanec: Do JAR se nechystám, budu se koukat v TV a věnovat se startu letní přípravy.
Kabtscha: Ačkoli výkonnost Vaška Kadlece šla v poslední sezoně nahoru (tedy alespoň dle mého mínění), co mu chybí k tomu, aby vyrostl v opravdového kanonýra, který bude schopný dát nějakých 15-20 branek za sezonu? Děkuji a přeji i nadále hodně štěstí
Jozef Chovanec: Je mu sedmnáct let, chybí mu jednoznačně zkušenosti.
morfik: Máte nějakou oficialní nabídku za Kucku?
Jozef Chovanec: Ne.
rufus: Existuje nějaká předběžná ústní dohoda s Tomášem Hubschmanem o jeho případném budoucím návratu do Sparty?
Jozef Chovanec: S Tomášem jsem v kontaktu, ale má výbirnou smlouvu v Doněcku. Věřím, že pokud se bude vracet do ligy, tak do Sparty.
morfik: Litujete toho ,že se vám nepodařilo získat Vydru?
Jozef Chovanec: Usilovali jsme o něj stejně jako o Kadlece, chtěli jsme mít oba. To je ale fotbal, máme jen jednoho a i to je dobře.
rufus: Nedávno jste naznačil, že budete jednat o prodloužení hostování Luboše Kaloudy, stále to platí?
Jozef Chovanec: On se musí vrátit do CSKA, proběhnou nějaká jednání. Potom se uvidí. Musel by ale hodně slevit z platových požadavků.
spartas: Zůstane ve Spartě Matúš Kozáčik? Má Sparta skutečně zájem o Daniela Zítku?
Jozef Chovanec: Mám zájem o to, aby tady Matúš smlouvu prodloužil. Teď je na dovolené a ke konci měsíce mu smlouva vyprší, já ale věřím, že se společným jednáním dostaneme k tomu, že ji znovu podepíše. Pokud ne, až tehdy nastane chvíle, kdy budeme moci jednat se Zítkou.
raptor666: Dobrý den,
budete sledovat finále LM a kdo je Váš favorit. Děkuji
Jozef Chovanec: Koukat se budu. Favoritem je pro mě Bayern Mnichov.
spartas: Bude se posila realizačního kádru rekrutovat z venku, nebo povyšíte nějakého současného trenéra ve Spartě? (Ať už trenéra B-týmu, nebo mladších)
Jozef Chovanec: Bude se jednat o posilu z venku.
CristianoRonaldo: Jak se vám líbí výkony Niklase Hohenedra?
Jozef Chovanec: Na to, že nehrál na svém postu, se mu vedlo velice dobře.
vonmaur7: Dobrý den, sledujete ME U17 v Lichtenštejnsku a případné talentované posily?
Jozef Chovanec: Sleduji. Ale ještě víc budu sledovat kvalifikaci ročnáku 92, kde máme šest hráčů.
vonmaur7: Dobré poledne, bude i nadále Juraj Kucka naším Stevem Gerrardem? Nebo je to právě on, jehož trasfer je již zrealizovaný, jak jste zmínil ve včerejším vydání LN?
Jednáte o příchodu Honzy Morávka?
Jak to vypadá s Krejčím a jeho trasferem do PSV? je to právě ten zmiňovaný transfer?
Jozef Chovanec: Vím, že vás to zajímá, ale Kucka ani Krejčí to nejsou. Věřte mi, že se vše dozvíte včas.
Ani o Morávkovi nejednáme. Jednali jsme s ním, když hrál za Bohemians, od té doby už nikdy. A pokud vím, odchází ze Schalke na hostování do PSV Eindhoven.
Jables1337: Kolik pripravnych zapasu Spartu ceka? Kolik z nich bude doma a kolik v cizine?
Jozef Chovanec: Chtěl bych odehrát deset zápasů, z toho čtyři v zahraničí.
MARTYN86: Pane Chovanec gratuluji k titulu! zeptám se vás kdyby vám bylo nejhůř v této sezoně?kdy jste si myslel že titul nevyjde?diky!Martin SPARTA FOREVER
Jozef Chovanec: Nejhůře mi bylo zejména v osobní rovině, když mi zemřel otec.
Titul byl ale ohrožení stále, zejména v posledních kolech. Nikdy jsem neměl silácké řeči, že je titul náš.
Fiero1: Budete stát o návrat Košůta z hostování, nebo mu bude prodlouženo? Ve slovácku panuje s jeho výkony spokojenost. Myslím že společně s Hejdou by v budoucnu mohli být připraveni nastupovat s Řepkou či Brabcem a zastoupit je. Děkuji
Jozef Chovanec: Slovácko uplatnilo na Košúta opci, proto zůstane tam.
raptor666: Dobrý den,
vím že jste profesionál a proto mi asi na mou otázku neodpovíte, ale nedá mi to: co říkate na svého trenérského kolegu Jarolíma a jeho poslední sezónu ve Slávii. Dle informací v médiích soudím, že v týmu nepanovala dobrá atmosféra a navíc zde trenér nevycházel s hráči. Co si o tom myslíte Vy? Děkuji
Jozef Chovanec: Jsem profesionál, a proto Vám odpovím. Podle mého názoru se na něj všichni vykašlali. A to poté, co mu pomalu stavěli pomníky. Podle mne to v Jarolímovi nebylo.
smartex: Dobrý den, pane Chovanče. Chtěl bych Vám a celému týmu srdečně poděkovat za navrácení poháru zpět na Letnou. A zároveň bych se chtěl zeptat jak to bude vypadat s Martinem Jiroušem, vrátí se zpět z hostování do Sparty a bude mít šanci bojovat o místo v sestavě nebo s ním již nepočítáte? Předem děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů na manažerské pozici.
Jozef Chovanec: Martinovi skončilo hostování, vrací se jako ostatní, kteří někde působili. Zrovna Martin moc nehrál, měl i zdravotní potíže. Ostatní pravidelně nastupovali - Lukáš Zich, Juraj Piroska, Tomáš Kóňa....
ladasamara: Dobrý den pane trenére. Předem Vám velmi gratuluji k titulu. Byl jsem u té slávy osobně, jako na každém domácím zápasu, a bylo to fantastické. Všichni se Vás budou jistě ptát na možné posily. Já bych měl však dotaz na současného hráče Sparty..na Denise Kovbu. Hráč, který má přes 200 startů v nejvyšší ruské soutěži a který má přes 40 reprezentačních startů. Přišel bez větší pozornosti a bez větší pozornosti se i z kádru Sparty vytratil. Rád bych znal pravý důvod. Nechce se mi věřit, že hráč s takovými zkušenostmi neměl kvalitu na naši ligu. Prý ale nehraje příliš dobře ani v zápasech našeho Béčka. Zkuste nám o celém jeho působení ve Spartě říci pár slov. Děkuji a přeji hodně dalších úspěchů.
Jozef Chovanec: Vytratil se z důvodu zranění a bylo to v tichosti proto, že se o něj tolik nezajímají média. Nicméně příchod Denise nám pomohl, zejména na podzim podával solidní výkony. Ke konci sezony mu ale na Spartě skončí smlouva a spolupráci jsme ukončili.
zvonda: Přijde mi že v 80. letech padalo mnohem víc gólů z trestných kopů. Dnešní exekutoři častokrát přestřelí bránu, kvalitou brankářů to tedy není. Přijde mi že v celé lize není nikdo, který dokáže opakovaně s míčem v klidu přestřelit zeď a trefit kraj branky. Co si myslíte Vy a v čem vidíte příčiny?
Jozef Chovanec: Obecně není tolik trestných kopů, to si myslím. A nebo jsou, ale z tak velkých vzdáleností, že se nedá přímo střílet. Je to i o tom, že se útočníci tolik nechrání, jako dřív.
acspartaruda: Dobry den p.Chovanec,
chtel bych se Vas zeptat, jak vzpominate na vasi velmi uspesnou karieru reprezentacniho trenera, a zda-li byste prijal opet tuto fuknci, kdyby Vam byla nabidnuta.
S pozdravem Ruda R.
Jozef Chovanec: Jedině pozitivně. Sice jsem tady v '98 odešel od rozdělané práce, ale šel jsem tam s tím, že naberu nové zkušenosti. A to se potvrdilo, odnesl jsem si hodně poznatků.
Za současné situace v českém fotbale ale návrat neplánuji. Být trenérem reprezentace je dnes za trest.
Wendulka11: Dobrý den. V prvé řadě bych chtěla pogratulovat k titulu! :) Myslím, že sezona se vydařila, ani v Evropských pohárech jsme, myslím, nezklamali. Chtěla bych se zeptat, jestli se hodně změnila atmosféra na domácích zápasech po vylepšení stadionu. A který zápas byl podle vás nejvydařenější? :) Přeju hodně štěstí do další sezony, do ligy i evropských pohárů, a v osobním životě. :)
Jozef Chovanec: Společně jsme pochopili důležitost situace. Ta sounáležitost se projevila a dopadlo to dobře, celá sezona byla v tomto ohledu v posledních letech nejlepší. Byť tu podmínky ještě nejsou ideální - narážím na parkování, občerstvení, a podobně. Na všem ale pracujeme, fotbal děláme pro diváky.
Nejvíce budu vzpomínat na ten poslední zápas, s Teplicemi. Ale i na ostatní! Když na zápas s Příbramí přijde deset tisíc lidí, tak i to je skvělé a i toho si vážíme.
dzambar: Na závěr bych se ještě rád zeptal, zda byste mohl jmenovat hráče, který podle vás letos zaznamenal největší vykonostní růst a naopak hráče, u kterého byl bohužel zaznamenán největší pokles. Děkuji za odpovědi.
Jozef Chovanec: Myslím, že jsme v tomto směru byli průměrní. Rád zmíním určité zlepšení u útočníků, kteří konečně začali dávat branky. Propad ale vidím u Zdeňka Folprechta, od kterého jsem očekával, že si více řekne o základní sestavu. I u ostatních mladých hráčů mi přišlo, že nevědí, proč ten fotbal hrají. Čekal jsem od nich víc.
PAPs: Dobrý den,
jak to bude s B-týmem, pomohou mu hráči s Ačka v posledních zápasech? Nebo necháte B-tým sestoupit? Jak to bude s trenérem Svobodou? Jste s ním spokojen, nebo hledáte posílení i na tomto postu? Připadá mi, že po odchodu pánů Kmocha a Haška šla úroveň B-týmu dolů, vím že postoupil o ligu víš, ale často pomáhali hráči jako Zeman, Kladrubský a jiní z A-týmu, tak jak je možné že rezerva se krčí na spodu tabulky?
Děkuji za odpověď
Jozef Chovanec: Znovu opakuji, že nerozlišuji áčko, béčko, všichni jsou hráči ACS. Nebudeme nic měnit, budou hrát mladí. Musí se naučit zvládat zápasy o všechno.
dzambar: Další otázka ohledně Kamila Vacka. Podle mě se jedná o velmi pracovitého hráče, který nic nevypustí a především při hře bez míče je pro tým hodně důležitý. Mám, ale pocit, že při hře s míčem mu schází trochu víc odvahy. Jakoby se až příliš bál ztráty a proto velmi často volí opatrné přihrávky na jistotu. Je jasné, že na pozici středního záložníka je ztráta míče většinou velice nebezpečná, ale zase na druhou stranu při rozestavení s předstoperem, které Sparta v podzimní části využívala by mohli být střední záložníci trochu více odvážnější a častěji riskovat. Bude se Sparta v příští sezoně prezentovat riskantnějším a tvořivějším projevem než tomu bylo letos?
Jozef Chovanec: Odvahu od našich záložníků požadujeme! Kamil je velice pracovitý a má kvality, které jsme v cestě za titulem využili, beru ho jako velice platného hráče. Potřebnou kvalitu ale nyní nemá, přitom na podzim ten pohled na něj byl úplně jiný - rozhodoval zápasy a byl důležitější.
jue77: Dobrý den pane Chovanče, je možné, že v létě přijde Grygera? Jednáte s ním?
Jozef Chovanec: Má platnou smlouvu v Juventusu, takže to není reálné.
Koceg: Gratuluju k titulu a především ke znatelnému posunu k lepšímu ve hře našeho mužstva. Konečně jsme se zbavili nešvaru, kdy jakmile mužstvo nevědělo, co hrát, stopeři si mezi sebou donekonečna přihrávali. Zeptám se na tři jména, a požádám o Váš reálný odhad, koho z nich bychom v létě v našem dresu mohli vidět. Kerič, Mahmutovič, Matějovský. Děkuji a těším se už teď na novou sezonu.
Jozef Chovanec: S ohledem na ceny, které jsou za ně vypsány, vidím možnost jejich příchodu jako nereálnou. Fotbalisti jsou to výborní, ale ceny jsou pro nás až příliš vysoké.
Bega: Je možné, že takový talent jako Střeštík zapomněl hrát fotbal? V čem vidíte příčiny jeho neuvěřitelného pádu?
Jozef Chovanec: Je. 80% mužstva z MS do 20 let dopadlo mizerně, ti hráči měli dnes hrát za áčko reprezentace, ne bojovat o místo v základu svých klubů.
Potajcuk: Dobrý den , gratuluji k titulu . Chtěl bych se zeptat na na tu posilu do realizačního týmu a z jakého důvodu k nám tedy přicházi.Myslím si, že náš realizační tým je docela početný a posilovat ho je asi zbytečné.Ještě bych se chtěl zeptat na budoucností hráčů Kaloudy a Střeštíka v našem týmu. Děkuji.
Jozef Chovanec: Přijde posílit trenérský štáb. Cítím potřebu realizační tým posílit na místě dalšího trenéra. Dále bych to ale nechtěl rozvádět, protože stále jednáme s několika kandidáty.
dexicek: Je někdo z kádru, kdo Vás opravdu zaujal letos na hostovačce?Narážím opětovně na Jeslínka a jeho 7 golu v sestupujícím týmu.....
Jozef Chovanec: Platí to stejně, jako u ostatních hráčů, co se vrací z hostování.
nema: V minulém chatu jste říkal že se mužeme těšit na mezinárodní turnaj v Praze.Mužete sdělit podrobnosti? Soupeře Sparty a bude to na Letné?děkuju
Jozef Chovanec: Jednání se stále vyvíjejí. Nyní to podle mých informací vypadá, že se bude jednat pouze o mezinárodní přátelská utkání.
th0m4sq: Zajímáte se o Víta Beneše?Kladno spadlo a on tam asi nebude chtít zůstat protože je to kvalitní obránce.
Jozef Chovanec: Nejednáme s Kladnem o příchodu Víta Beneše. Pokud vím, jedná s Kladnem.
NotoriousBIG: Zdravím, mám naprosto jednoduchou otázku. Souhlasíte s tím, že Sparta nemá kreativního záložníka ve středu zálohy a že to je to nejbolestivější místo v její sestavě?
Jozef Chovanec: Nyní takového hráče sháníme, protože myslím, že ho potřebujeme. Na trhu jich ale tolik není, kteří by byli volní a ekonomicky přijatelní. Nějaké vytipované máme a uvidíme, zda budou schopni akceptovat naše podmínky.
dominik27: Kdo je podle Vás naším nejlepším štítovým záložníkem, hlavně při absenci Huška? Uvidíme tam dál Hohenedera? Podle mě si na tom postu vedl dobře...
Jozef Chovanec: Na tomhle místě vidím především Jirku Kladrubského, má pro tuhle pozici nejlepší předpoklady.
Dawis92: Máte vyhlédnutou nějakou zahraniční posilu (nemyslím tím Slováky)?
Jozef Chovanec: Mámě nějaká videa z Pobřeží Slonioviny, máme lidi na kvalifikacích mládežnických reprezentací....do týdne budeme vědět víc.
AGFT: Prosil bych stručný nástin letní přípravy. Kde a kdy se bude hrát Superpohár?
Jozef Chovanec: Zahajujeme 7.6., ve dvou následujících dnech budou probíhat kondiční testy. Poté nás čeká první soustředění ve Františkových lázních se dvěma přátelskými zápasy. Po návratu ihned odjíždíme do Rakouska na herní soustředění, kde odehrajeme čtyři utkání. Desátého července nás čeká Superpohár, stále ale nevíme kde se bude hrát. První kvalifikační zápas v Lize mistrů přijde 13., 17. už začíná liga.
Slivuch: Uvažujete o někom z dua Klein Šultes ?
Jozef Chovanec: Neuvažujeme.
nwanko: Je v hledáčku Sparty nějaký hráč, který si už za Spartu zahrál, nebo se budete snažit přivést jen nové hráče?
Jozef Chovanec: Ano, v hledáčku Sparty jsou i hráči, kteří zde již nastupovali. Ale jednání jsou obtížná, protože mají obavy z toho vrátit se do prostředí české nejvyšší soutěže.
marcelinhoskhs: slavil jste na lodi a v tom prazskem podniku spolecne s hraci titul?? nebo jak kde a skym ste slavil? dekuji
Jozef Chovanec: Neslavil jsem s hráči. Vpodstatě jsem to ještě pořádně neoslavil. Ale to není podstatné. Je dobře, že to oslavili hráči a hlavně fanoušci. Titul je pro ně!
WaltherModel: Dobrý den, pane GSM :)
Chtěl by jsem se vás zeptat, kam pojedete na soustředění? Četl jsem, že opět do Františkových Lázní, je to pravda? A budete opět hrát zápas s místním klubem? Děkuju a hodně úspěchů se Spartou! Gratulace k titulu! Udělali jste mi moc velkou radost :)
Jozef Chovanec: Ano, do Františkových lázní se vrátíme. Nechte se překvapit.
Děkuji Vám za spoustu dotazů, především však za Vaši obrovskou podporu v mistrovské sezoně. Pevně věřím, že se budeme na našem stadionu radovat i v dalších zápasech v sezoně nadcházející. Díky!
(David Pavlíček): Děkujeme za Vaše otázky, u příštího online chatu naviděnou.
Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři